Hlavní objekt bývalého svobodného dvora vzniklého vydělením z hukvaldského panství v r.1587. Jeho dějiny jsou spjaty s rodem Rašků, jež Zemanství vlastnil až do r.1880. Po r.1918 majetkem města. Dnes v soukromých rukou a chátrá.
Hlavní obrázek místa
kopřivnické Zemanství od východu
© Jan P. Štěpánek 04/2008
Jednou z nejstarších světských architektonických památek v městě Kopřivnice je objekt s velmi zajímavým názvem – Zemanství. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o šlechtické sídlo, není tomu tak. Názvem Zemanství byl označen původní panský dvůr v Kopřivnici spadající pod Hukvaldy, který se na konci 16. století osamostatnil a vytvořil malé samostatné panství uprostřed rozlehlého hukvaldského panství olomouckých biskupů a arcibiskupů. K Zemanství patřily zahrady, anglický park při samotném dvoře, rozlehlé louky, polnosti a les se zříceninami šostýnského hradu. Největší část historie svobodného Zemanství je spjata se známým kopřivnickým rodem Rašků, kteří dvůr až do r. 1880 vlastnili. Byla to vlastně kopřivnická elita, vrchnost, a dalo by se říci i samozvaní zemané, jak je místní nazývali. Doby největší slávy Zemanství čp. 72 jsou však dávno ty tam. Z původní dispozice obytných, správních a hospodářských budov kolem čtvercového nádvoří se dochovala pouze obytná budova tvořící severní stranu areálu. Zbylé budovy byly již od 30. let 20. století postupně zbourány a nahrazeny tzv. chudobincem čp. 580. I přes velké snahy zastupitelů města Zemanství, tedy přesněji jeho torzo v podobě hlavní obytné budovy, nezadržitelně chátrá. Na dobré slovo získala sousední objekt bývalého chudobince soukromá firma Favea Pharmaceutical Technologies, s.r.o., jež jej přestavěla na své sídlo s tím, že zrekonstruuje i sousední Zemanství. Jinak by nezískala ani budovu čp. 580. Firma má své sídlo čp. 580 kompletně zrekonstruované, avšak Zemanství chátrá dál. Co více dodat.
Jan P. Štěpánek, 12.8. 2007
popis

Popis Zemanství

Svobodnický dvůr – Zemanství – byl tvořen obytnými, správními a hospodářskými budovami kolem čtvercového nádvoří nad východním břehem potoka Kopřivničky, asi 500 m severně od starého centra Kopřivnice s dřevěným kostelíkem. Severní frontu areálu tvořila dlouhá přízemní obytná budova panského domu s mělkým rizalitem s hlavním vstupem do objektu v ose nádvorní fasády. Interiér podsklepené budovy je klenutý. Tento objekt byl naposledy přestavěn v roce 1813, jak říká letopočet ve štítě. Kolem této budovy procházela od západu k východu přes dvůr jediná dopravní tepna (dnes jí kopíruje ulice B. Němcové). Do dvora vstupovala na západě (od Kopřivničky), i východě (k hradu Šostýnu) dvojitou branou s branou pro vozy a samostatně i pro pěší. Východní, jižní a západní frontu dvora tvořily hospodářské a provozní budovy jako stodoly, chlévy, čeledníky a podobně.

Jan P. Štěpánek, 12.8. 2007

historie

Historie kopřivnického svobodného dvora - Zemanství

Historie bývalého panského dvora s panským sídlem v centru Kopřivnice spadá před rok 1587. Doba přesného založení není známa. Dvůr se vším příslušenstvím byl majetkem olomouckých biskupů, kterým se však málo prosperující hospodářství dvora zdálo zbytečnou zátěží. V roce 1587 kupuje bývalý panský dvůr za 400 zlatých od biskupa Stanislava Pavlovského Jan Tichavský, bývalý hajný, který se stává pánem dvora a jeho velkého majetku. Majitelé dvora jsou místním lidem nazýváni zemané, respektive jimi svým postavením byli, a jejich dvůr se sídlem Zemanství. Za soukromých majitelů se hospodářská situace výrazně zlepšila a Zemanství se stalo nejvíce prosperujícím statkem v okolí. Po Janu Tichavském byli majiteli a držiteli zemanství bezpochyby jeho dědicové. Patrně někdy na konci 17. století se majiteli Zemanství stává rodina Rašků. Jeho příslušníci přišli na Moravu někdy v 17. století z Uher. První držitel z rodu Rašků není jmenovitě znám.…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle J. Tichánek: Stará Kopřivnice v dokumentech a fotografiích, Město Kopřivnice, Kopřivnice 2005, 12.8. 2007

Půdorys místa

Situační plánek Zemanství čp. 72 a dvora z poloviny 19. století
© Jiří Tichánek: Stará Kopřivnice v dokumentech a fotografiích, 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Kopřivnice

Místa v okolí

 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Váňův kámen
 vila Machů
 Husova lípa
 rozhledna Bílá hora
 Bezručova vyhlídka
 Šostýn
 Kamenárka
 Maxmiliánův dvůr
 Raškův kámen
 Šipka
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Národní sad
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Jurův kámen
 Zemanova kaple
 Panská vyhlídka
 kostel sv. Kateřiny
 Závišice
 Kubartova kaple
 Hájovský dvůr
 mlýn Strážka
 Skácelův kříž
 Rybí
 Příbor
 městské hradby
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 zvonička Měrkovice
 kaplička
 Petrovice
 zvonice
 větrný mlýn
 větrný mlýn
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlovice
 Kateřinice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Myslík
 Šmiřákův mlýn
 švédská mohyla
 fara
 fojtství
 žilinský vodní jez
 Bartošovice
 městské hradby
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 roubený dům č.p. 5
 Czeicznerova vila
 Hodslavice
 Vašendův kříž
 Trnávka
 fara
 kostel sv. Ondřeje
 Čertův mlýn
 Bartošovice
 staré fojtství
 Josefínin platan
 Hukovice
 kaple Za humny
 Panorama u Chlebovic
 kostel sv. Martina
 Hodslavice
 kaple na Horním Konci
 fojtství
 Nová Horka
 Prameny Zrzávky
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 Bannerova studánka
 Požaha
 Petřvald
 Bartošovický mlýn
 dvůr Antonínov
 horský hotel Solárka
 socha Boha Otce
 Arenda
 kostel sv. Jiří
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Brušperk
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 boží muka - sv. Anna
 svobodný dvůr
 kaple sv. Mauritia
 kostel Všech svatých
 Hradišťko
 vodní dílo Olešná
 Jurkovičova rozhledna
 Zvonička Pustevny
 socha Radegasta
 Mořské oko
 Frýdlant
 Cyrilka
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 kaple sv. Anny
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Frýdberk
 Leopoldova chata
 Štandl
 kostel Všech svatých
 Pustějov
 Studénka
 Perná
 Greiffka
 Čertův stůl
 Čeladná
 kostel Všech svatých
 Příluky
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Eltzerova přádelna
 Měšťanský pivovar
 kaple sv. Anny
 Bezručova kaple
 Koloredovský most
 Zoopark
 Frýdek
 Krásno nad Bečvou
 Frýdecká synagoga
 stará radnice
 radnice
 Wolfínský palác
 městské hradby
 dům U apoštolů
 Kujavy
 Paskov
 Lískovec u Frýdku
 evangelický kostel
 Panský pivovar
 kaple Panny Marie
 Pohořílky
 kaple sv. Kříže
 Arnoltovice
 Blato klaus – Mohyla
Kontaktní informace
Vlastník:
Favea Pharmaceutical Technologies, s.r.o.
Boženy Němcové 580
742 21 Kopřivnice
Základní informace místa
ID místa: 5583
Typ místa: ostatní
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama