Římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice z l. 1605–14 vystavěný nákladem Baltazara Certyše z Kynšperka a jeho ženy Kateřiny. Hodnotná jednolodní renesanční stavba se vstupní průčelní věží.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od presbyteriální strany
© Jan P. Štěpánek 09/2009
Nejvýraznější dominanta městyse Suchdol nad Odrou, asi 8 km severozápadně od Nového Jičína, je bezesporu katolický renesanční kostel Nejsvětější Trojice na návrší nad středem obce. Kolem kostela se rozkládá ohrazený prostor hřbitova s náhrobky zdejších fojtů z rodu Telčíků. Zajímavostí v blízkosti kostela je místo, kde stávala slavná Komenského lípa a dále trosky někdejšího honosného sídla zdejších fojtů, které v zuboženém stavu přežívá u cesty naproti kostelu.
Jan P. Štěpánek, 12.9. 2009
popis

Kostel tvoří jednolodní renesanční stavba s dominující západní hranolovou věží o pěti podlažích a posledním oktogonáloním patrem. Věž zakončuje již barokní báň ve tvaru zdvojené makovice s lucernou. Hlavní vstup do kostela je prolomen v této věži, která je tedy průchozí a tvoří v přízemí hezkou předsíň s křížovou klenbou s hřebínky. Portál do kostela tvoří jednoduchý neprofilovaný lomený oblouk. Boční fronty kostela doplňují neodstupňované opěrné pilíře, mezi nimiž jsou umístěny půlkruhově zakončená okna. Půlkruhově zakončený presbytář není oproti lodi ustoupen ani výškově, ani na šířku. K jižní straně presbyteria je přistavěná menší obdélná sakristie s oratoří v patře. Stěna sakristie směřující k presbyteriu má zaoblenou zeď, která podtrhuje tvar kněžiště. Strmá střecha nad kostelem je stylově krytá šindelem. Nad presbytářem je nad hřebenem vztyčen drobný sanktusník. Interiér hlavní, čtyř osé lodi je zaklenut valenou…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 12.9. 2009

historie

Stavba kostela Nejsvětější Trojice započala v roce 1605 – tehdy jako renesanční jednolodní stavba. Mecenáši stavby chrámu byli Baltazar Certyš z Kynšperka a jeho žena Kateřina. Byl dokončen roku 1614 vztyčením báně na kostelní věži. Dílčí úpravy kostela se děly ve 2. polovině 19. století.

Jan P. Štěpánek, 12.9. 2009

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Olšová
 Jeseník nad Odrou
 Kunín
 Bannerova studánka
 svobodný dvůr
 kostel sv. Martina
 Kujavy
 kaple sv. Anny
 zvonice
 Fulnek
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Hukovice
 loretánská kaple
 Odry
 Pustějov
 městské hradby
 katovna
 Polouvsí
 Bartošovice
 Děrné
 Starý Jičín
 Pohořílky
 Bartošovický mlýn
 Stará pošta
 Josefínin platan
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Veselská rozhledna
 Bartošovice
 radnice
 Laudonův dům
 kamenný pranýř
 Nový Jičín
 městské hradby
 fara
 Arenda
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Mikuláše
 Wesselsky mlýn
 žilinský vodní jez
 Kanihůra
 kostel Všech svatých
 větrný mlýn
 Lukavec
 Čertův mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Nová Horka
 fojtství
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 zvonice
 fara
 Sedlnické sněženky
 Požaha
 Sedlnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Rybí
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Jakuba
 Závišice
 Hodslavice
 Velké Albrechtice
 větrný mlýn
 Dorňákův kopec
 Hradní vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Perná
 Švédská skála
 Hustopeče nad Bečvou
 Špičky
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hustopeče nad Bečvou
 Hodslavice
 Lešná
 Beessova kaple
 Štramberk
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Muzeum Šipka
 Slatina
 Prameny Zrzávky
 Národní sad
 Zemanova kaple
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Kamenárka
 Šipka
 Bravantice
 rozhledna Bílá hora
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Valentina
 Váňův kámen
 kostel sv. Ondřeje
 Františkův Dvůr
 Hranice
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 městské hradby
 Svrčov
 Hranická propast
 Vítkov
 lázně
 kaple sv. Peregrina
 Ústí
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
Základní informace místa
ID místa: 8291
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 12.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama