Dřevěná kaple vystavěná nad hrobem španělských vojáků padlých r.1621 u Nového Jičína v l. 1724–27 nahrazena kaplí zděnou. V l. 1744 a 1763 doplněna o barokní areál ambitu. Ambit částečně zrušen. R.1864 romantické úpravy a přístavba věže.
Hlavní obrázek místa
Španělská kaple
Celkový pohled od jihu
© Luděk Pitter 04/2007

Zahájení pěší poutě

Ve Španělské kapli se tradičně - v roce 2011 už po třicáté - začíná etapová pěší pouť ze severní Moravy a Slezska na Velehrad. Je to vždycky v neděli koncem února ve 13 hodin a toho dne se pěšky dojde do Lhotky. Pak se autobusem vrátí domů. Za měsíc je pak další etapa do Rajnochovic atd. až na Velehrad. Neděle je vybrána tak, aby účastníci mohli být i na zahájení pěší pouti z Levého Hradce u Prahy na Velehrad. Tam to bývá vždy v sobotu kolem 19. února (19.2.982 tam byl totiž zvolen první český biskup -Vojtěch Slavníkovec). Letos to padne právě na sobotu, takže ze Španělské kaple se vychází další neděli - 27.2.2011 v těch 13 hodin.
poutník Mons Jan Peňáz , 25.1. 2011
popis

Původní dřevěnou kapli nad hrobem španělských císařských vojáků nahradili jezuité větší barokní kaplí na půdoryse latinského kříže, orientovanou k jihovýchodu s trojbokým závěrem, k němuž se připojuje na severovýchodě sakristie a na jižní straně mariánský kaple, obě s oratořemi v patře. V polovině 18. století byla kaple doplněna o ambit s válcovými kaplemi v každém nároží a válcovou kaplí sv. Josefa v ose ambitu vystupující vně obvod. Celý areál byl barokně upraven. Později byl areál doplněn o obydlí špitálníků na severní straně hlavní kaple a o hospodářskou budovu na jihu. Na přelomu 18. a 19. století byl ambit zbořen stejně jako kaple sv. Lukáše a obě východní nárožní kaple. Zůstala jen vnější obvodová zeď. Po roce 1864 byla v závěru kaple postavena vysoká čtvercová věž zakončená jehlancovou střechou.

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000, 22.5. 2007

historie

Kaple Panny Marie Bolestné - Španělská kaple

Stranou historického jádra města Nový Jičín, při bývalé hlavní silnici z města na Starý Jičín a dále na Hranice a Olomouc, naproti nemocnice, stojí pozoruhodná historický stavba. Na první pohled nás upoutá červeno-bílou zářící barokně členitou fasádou. Jedná se o tzv. Španělskou kapli, jinak také Poutní kapli Panny Marie Bolestné, která zde byla vystavěna v podobě dřevěné kapličky nad hroby španělských císařských vojáků, jež zde byli v roce 1621 pobiti protestantskými vojsky. Bývalá dřevěná kaple se časem změnila na významnou poutní kapli z pevného materiálu. V zadní straně nás zaujme mohutná obvodová kamenná zeď s baštovitými útvary v nárožích a vystupující mohutnou půlkruhovou baštou v ose zadní strany. Nejedná se o opevnění kaple, nýbrž o pozůstatky nárožních kaplí a kaple sv. Josefa v ose stavby. Okolí kaple je volně přístupno, méně již její interiér, který je po většinu roku uzavřený.

Jan P. Štěpánek, 22.5. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Španělská kaple na mapě stabilního katastru z r. 1833
© K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Nový Jičín

Místa v okolí

 Czeicznerova vila
 Nový Jičín
 radnice
 Laudonův dům
 městské hradby
 Stará pošta
 žilinský vodní jez
 Čertův mlýn
 Starý Jičín
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kostel sv. Martina
 Požaha
 Bannerova studánka
 svobodný dvůr
 Hodslavice
 Rybí
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Bartošovice
 Hodslavice
 Kunín
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 kaplička
 větrný mlýn
 Hukovice
 Prameny Zrzávky
 Závišice
 Jeseník nad Odrou
 Perná
 Polouvsí
 Panská vyhlídka
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Muzeum Šipka
 Jurův kámen
 Národní sad
 Šipka
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Beessova kaple
 Sedlnické sněženky
 Lešná
 muzeum Fojtství
 Sedlnice
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 fara
 fara
 Bartošovice
 Zemanova kaple
 Josefínin platan
 Příluky
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 větrný mlýn
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Bartošovický mlýn
 Hustopeče nad Bečvou
 radnice
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Hustopeče nad Bečvou
 Kubartova kaple
 Petrovice
 Nová Horka
 Krásno nad Bečvou
 Olšová
 Pustějov
 radnice
 Choryně
 dům U apoštolů
 Hájovský dvůr
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 mlýn Strážka
 Skácelův kříž
 Arnoltovice
 Kujavy
 Travertinová kaskáda
 Vystrkov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 Špičky
 Kateřinice
 Kladeruby
 Odry
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 radnice
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 Fulnek
 Neptunova kašna
 Veselská rozhledna
 radnice
 větrný mlýn
 Studénka
 loretánská kaple
 Studénka
 Rychaltice
 Branky
 Branky
 Branky
 Trnávka
 Hradišťko
 Petřvald
 Rožnov
 Fassmannova vila
 Skalička
 kostel Všech svatých
 Jurkovičova rozhledna
 Kelč
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 5240
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama