Šumavský vrch Javorná se tyčí do výšky 1090 m n. m. Patří mezi 286 "tisícovek", ležících na české straně Šumavy. Po vystoupání na horu se turista – mimo pokochání se krásnou vyhlídkou – může zapsat do vrcholové knihy.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2010
Šumavská "tisícovka" s označeným vrcholem a vrcholovou knihou. V současnosti po rozsáhlém kácení, s částečnými výhledy do krajiny.
Jaroslav Vavera, 8.4. 2013
turistické

Šumavský vrch Javorná (1090 m n. m.) patří mezi 286 "tisícovek", ležících na české straně Šumavy. Celkový počet českých tisícovek je 581, z toho nejvíc se jich nachází právě na Šumavě (286), dále v Hrubém Jeseníku (86), Krkonoších (72) a Moravskoslezských Beskydech (32). Po vystoupání na vrch Javorná se může turista, mimo pokochání se krásnou vyhlídkou, zapsat do vrcholové knihy. Cca 400 m od vrchu Javorná leží Bastlova štola, pocházející z 19. století, kdy se zde těžil křemen na výrobu skla.

E.H. podle http://www.javorna1090.wz.cz, http://cs.wikipedia.org; http://www.tisicovky.cz, 26.4. 2013

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Javorná

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 Pancíř
 Hlavňovice
 Čachrov
 židovský hřbitov
 Nemilkov
 Dolejší Těšov
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 Březí
 Karlov
 Petrovice
 Kněžice
 Jiřičná
 Velhartice
 kaple sv. Vintíře
 Hrad pod Hrnčířem
 Kojšice
 Šumavský orloj
 Hořákov
 Železná Ruda
 kostel sv. Vintíře
 Laka
 Chamutice
 Loučová
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 kašna II
 kašna I
 Žikov
 Svojšice
 Malonice
 kaple sv. Kříže
 Běšiny
 Dolejší Krušec
 Kundratice
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Podolí
 barokní kaple
 Ujčín
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Jindřichovice
 Volšovy
 Bílá strž
 Palvinov
 kostel sv. Wolfganga
 kaple sv. Anny
 Svatobor
 Mokrosuky
 Vatětice
 švédské hroby
 smolná pec
 Dlouhá Ves
 Opálka
 Kašovice
 Dešenice
 kostel sv. Mořice
 vodní nádrž Nýrsko
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kolinec
 kostel sv. Mikuláše
 Mlázovy
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 Hrádek u Sušice
 městské opevnění
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Dvořec
 Voprchovský dům
 Boříkovy
 městský špitál
 Prášilské jezero
 Hradiště
 Kouskova Lhota
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Poledník
 Tedražice
 Pajrek
 Klenová
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 synagoga
 Bystřice nad Úhlavou
 židovský hřbitov
 kaple
 Čejkovy
 Hauswaldská kaple
Kontaktní informace
http://www.javorna1090.wz.cz/
Základní informace místa
ID místa: 11189
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama