Přírodní památka Kozel je pískovcový útvar o výšce 22 m, který je zajímavě narušen zvětráváním, pro svou členitost hojně navštěvován horolezci. Místo je volně a dobře přístupné v kteroukoliv roční dobu. Od r. 1967 přírodní rezervace.
Hlavní obrázek místa
© Michal Brůža, 12/2010
Kozel, útvar z pískovce a fylšového slepence ve tvaru věže o výšce 22 m a půdorysné ploše 18 x 6 m, zajímavě narušen zvětráváním, nachází se pod hlavním hřebenem Chřibů v nadmořské výšce 475 m asi 800 m od zříceniny hradu Cimburka, 50 m od značené turistické trasy, pro svou členitost hojně navštěvován horolezci. Místo je volně a dobře přístupné v kteroukoliv roční dobu. Roku 1967 bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Pokud se ke Kozlu vydáte, určitě nezapomeňte navštívit zříceninu hradu Cimburka, který se za pomocí dobrovolníků rekonstruuje, a také Kazatelnu. Je to námět na pěkný odpolední výlet.
Martin Dynka , 6.7. 2010
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Cimburk u Koryčan
 Kazatelna
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 Vřesovice
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 kostel sv. Havla
 barokní hřbitov
 Osvětimany
 Střílky
 Zástřizly
 smírčí kříž
 Buchlov
 Chvalnov
 Dolní Moštěnice
 kostel sv. Václava
 Johanka
 kaple sv. Barbory
 Lísky
 Nemotice
 Haluzice
 Smraďavka
 Súsedská
 Žeravice
 Brankovice
 Bohuslavice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Kostelec
 Hrádek u Snovídek
 Cetechovice
 Žádovice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 sekvojovec obrovský
 Bukovanský mlýn
 větrný mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Roštín I
 kostel sv. Václava
 Brdo
 Nové Zámky
 Salaš
 kaple sv. Rocha
 Nechvalín
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Domanín
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 Litenčice
 Roštín II
 Vlkoš
 Polešovické rybníky
 Na Salárně
 Chvalkovice
 Hoštice
 Dolní Hrádek
 morový památník
 Vracov
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Vavřince
 Komorov
 městský dům č.p. 2
 Nevojice
 Sobůlky
 Horní Hrádek
 Svárov
 hrádek v poloze Valy
 Chvalkovice
 Bunč
 hrádek u Nevojic
 Bzenec
 Věteřov
 Palánek
 Bzenec
 Lebedov
 Díl u Božího syna
 Modrá
 archeoskanzen Modrá
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Zdenička
 Nové Hvězdlice
 Zdislavice
 kostel sv. Anny
 Nové Hvězdlice
 Komínské skály
 Opatovice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vícemilice
 Troubky
 statek Světlá
 Troubky
 kostel Všech Svatých
 Strážovice
 Kojátky
 Milotice
 Zdounky
 Zdounky
 Pavlovice
 Stavěšice
 Uherský Ostroh
 kaple sv. Floriána
 Budačina
 Bohdalice
 Šardice
Základní informace místa
ID místa: 9259
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama