Vodní nádrž Pastviny I. a Pastviny II. vznikla zatopením prostor vykáceného lesa a zemědělských lučních ploch na řece Divoká Orlice. Stavba probíhala od roku 1933 do roku 1938. Je to poslední hráz, která byla stavěna z kamene. Výška koruny hráze činí 31,3 m, šířka v koruně 6,5 m.
Hlavní obrázek místa
Pastviny – Pohled na hráz
© Ivo Rozehnal, 07/2010
Vodní dílo Pastviny se nachází v PP Orlice. Kolem přehrady jsou četné možnosti k rekreaci – kempy, penziony, restaurace. Nad menší nádrží na pravém břehu u obce Nekoř zbytky hradů Vejrov a Nekoř. Údolím prochází modrá tur. značka z Klášterce nad Orlicí do Letohradu a prochází přes most u obce Pastviny, zelená tur. značka z Č. Petrovic do Žamberku. V obci Pastviny infocentrum.
Ivo Rozehnal , 7.7. 2010
historie

Údolní nádrž Pastviny leží v Orlických horách na řece Divoké Orlici. Vznikla zatopením prostor vykáceného lesa a zemědělských lučních ploch, které se nacházely převážně na pravém břehu. Celé vodní dílo se skládá ze dvou částí – ú. n. Pastviny a vyrovnávací ú. n. Nekoř. Pod tělesem hráze Pastvin je vodní elektrárna II, nad ní pak elektrárna I. Důvodem stavby však pochopitelně nevedly jen energetické cíle, ale hlavně zadržování vod řeky. S tím vyvstaly možnosti rekreace, rybolovu, ale hlavně se dílo stalo důležitým prvkem v připravovaném Labsko-oderském průplavovém systému. První práce na díle začaly r. 1926 sondami a r. 1933 byl slavnostně položen základní kámen. Zatopeno bylo 63 obytných budov, včetně školy, mlýna a malé továrny. Stavbu vyprojektoval Zemský výbor v Praze a většinu projektu uskutečnila firma Ing. M., ČKD Praha, Škodovy závody Plzeň, Křižík Praha, či f. J.V. Velfík z Prahy. Dílo bylo dokončeno r. 1938 nákladem 40 mil.…  číst dále

Ivo Rozehnal - zdroj - web wikipedia, potapeni.donfelder.cz, vankovka.eu a info z místa, 7.7. 2010

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Nekoř

Místa v okolí

 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 Letohrad
 Orlice
 kostel sv. Václava
 domek Na Sboru
 Kyšperk
 Žamberk
 Divišovo divadlo
 radnice
 Lusthaus
 kostel sv. Václava
 Pašerácká lávka
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Zemská brána
 kaple sv. Rozálie
 Rotnek
 Bystřec
 kaple sv. Antonína
 Niemojów
 Suchý vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Žampach
 Helvíkovice
 kostel sv. Jiří
 Międzylesie
 Lanšperk
 Horákova kaple
 židovský hřbitov
 kašna
 fara
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Anny
 socha Panny Marie
 Výprachtice
 pevnost Hanička
 Szczerba
 kostel sv. Matouše
 České Libchavy
 Vojenské muzeum
 Horní Libchavy
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kaple sv. Rocha
 Křížová hora
 Pěčín
 Dolní Libchavy
 Mlýnický dvůr
 Hernychova vila
 kostel sv. Anny
 Švédské šance
 Dlouhá Třebová
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Andrlův chlum
 Štíty
 Šilperk
 Stará radnice
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 pomník Rampepurdy
 Štíty
Kontaktní informace
Přehrada Pastviny
Nekoř 313
561 63 Nekoř

Povodí Labe, státní podnik
Provozní středisko Orlice
Orlická 1101
564 01 Žamberk
Tel: 465625121
Základní informace místa
ID místa: 9266
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.3.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama