Dřevěný větrný mlýn německého typu stojící osamoceně v poli nedaleko Horního Nového Dvora u Bravinného na Bílovecku. Mlýn pochází z 19. století, přesné datum vzniku je neznámé. Dnes v majetku města Bílovce a po domluvě přístupný veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na mlýn
© Jan P. Štěpánek 02/2014
Větrný mlýn v Bravinném u Bílovce je v poli vpravo od silnice z Bravinného k osadě Požaha. Exteriér je volně přístupný a na dveřích je informace o možnosti prohlídky interiéru. Mechanické součásti mlýna jsou zachovalé a funkční, kromě sít a korýtek v dolní části mlýna. Při domluvené prohlídce lze získat leták o historii a technických parametrech mlýna.
2.11. 2004
historie

Kolem historie tohoto větrného mlýna německého typu existují dvě teorie. První udává vznik mlýna v roce 1878 a to v nedalekém Leskovci, odkud byl také v roce 1910 rozebrán a postaven na nynějším místě. Druhá naopak klade vznik mlýna do roku 1830 a oporou této teorie je i existující plán mlýna z roku 1842 od tesařského mistra Valentina Gebauera. Majitelem tehdy měl být jistý Filotens Rosa. Přesná fakta o mlýně je poměrně těžké získat, jelikož v okolí bývalo mlýnů více a jejich údaje se pletou. Velkou opravou prošel mlýn až v roce 1965 a naposledy v letech 2000–2001. V současnosti je objekt v majetku města Bílovec, které se zasadilo o zpřístupnění mlýna.

Jan P. Štěpánek s využitím www.povetrnik.cz, 15.8. 2009

otvíračka

Otevřeno: celoročně přes den.

2.1. 2005

okruhy, vstupné

Vstupné: jednotné vstupné 10,-Kč Fotografování: zdarma; Filmování: zdarma

22.2. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Bravinné

Místa v okolí

 Lukavec
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Slatina
 Děrné
 Pohořílky
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
 Slatina
 kaple sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Výškovice
 loretánská kaple
 Fulnek
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Kujavy
 zvonice
 Kanihůra
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Pustějov
 Velké Albrechtice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Bítov
 Pustá Polom
 kaple sv. Víta
 Bravantice
 Studénka
 kostel sv. Valentina
 Zbyslavice
 Kyjovice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Zbyslavice
 Bartošovický mlýn
 Hradec nad Moravicí
 Weisshuhnův kanál
 Olšová
 Nová Horka
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Vítkov
 Hanuše
 Dubová
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Raduň
 Odry
 kostel sv. Anny
 Fürstenberská hrobka
 městské hradby
 katovna
 Hukovice
 Přerovec
 Klimkovice
 Kunín
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 Švédská skála
 Štáblovice
 obecní kaple
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Melč
 Hrabyně
 Milotička
 Bartošovice
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Veselská rozhledna
 větrný mlýn
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 Smolkov
 kaplička
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Petrovice
 Dobroslavice
 Litultovice
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kašna se sochou Hygie
 kostel sv. Kříže
 městské hradby
Základní informace místa
ID místa: 998
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 6.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama