Křenov

Křenovské (Mařínské) hradiště
Rozsáhlé hradiště z 9. stol. o rozloze zhruba 20 ha. Sloužilo jako vojenský opěrný bod při hranici Velkomoravské říše s územím českých knížat. Místo bylo osídleno již v 8. století. Funkci útočištného hradiště plnilo ještě ve 12. a 13. století.
Hlavní obrázek místa
Prostor náhorní (hlavní) akropole lemovaný valem.
© Miloš Gracias, 08/2010

Poloha hradiště

Křenovské (Mařínské) hradiště se nachází na zčásti zalesněném návrší nad údolím Malonínského potoka, asi 1,5 km jihovýchodně od obce Křenov, západně nad osadou Mařín. Ze silnice Křenov - Zadní Arnoštov odbočit nenápadnou silničkou do osady Mařín. Dále pokračovat podél posledního stavení na sever a pak polní cestou až k hradišti. Nebo z obce Křenov na jihovýchod po žluté značce.
Miloš Gracias , 10.8. 2010
historie

Popis

Rozsáhlé hradiště o rozloze zhruba 20 ha. Je tvořeno hlavní akropolí na náhorní plošině, chráněné po obvodu zachovaným mohutným valem a příkopem, a podobně opevněnými dvěma předhradími připojenými k akropoli na jižní a severozápadní straně. Původní vstup do hradiště se nacházel při styku valů jižního předhradí a akropole na východní straně, v místě kde stojí v současné době poněkud zanedbaná boží muka. Poloha, kde jsou dnes zbytky hradiště, byla osídlena již v 8. století. Hradiště založeno v 9. století jako vojenský opěrný bod při hranici Velkomoravské říše s územím Českých knížat. Funkci útočištného hradiště pro okolní lid plnilo ještě ve 12. a 13. století. Osídlení mohlo také souviset s prospektorskou činností a těžbou železné rudy. Dnes jsou obranné fortifikace místy poškozeny novodobou zemědělskou činností.

Miloš Gracias , 10.8. 2010

Další texty historie

Půdorys místa

Půdorysný plán hradiště., Půdorysný plán hradiště .
© Kamenný klíč, Staroslovanské hrady, turistické průvodce
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Křenov

Místa v okolí

 fara
 kaple sv. Isidora
 kaplička
 Dlouhá Loučka
 napoleonský pomník
 městská věž
 synagoga
 Jevíčko
 Rohová
 kaple sv. Marka
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 kalvárie
 Velké Opatovice
 Cimburk
 Roubanina
 kostel sv. Anny
 Velké Opatovice
 Biskupice
 Hrubé kolo
 Brána času
 městské opevnění
 děkanství
 povodňové desky
 Latinská škola
 schody mrtvých
 loretánská kaple
 radnice
 Rumberk
 Moravská Třebová
 křížová cesta
 morový sloup
 Boršov
 Jaroměřice
 Vrážné
 lapidárium
 Kalvárie
 fara na Kalvárii
 kaple sv. Josefa
 Údolní mlýn
 Borotín
 Plankenberk
 Radkov
 Třebovské hradisko
 Udánky
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Cetkovice
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Kateřiny
 Bělá nad Svitavou
 Vraní Hora
 porodní tábor
 Zahálkovy skalky
 kaple Panny Marie
 panský dvůr
 soubor barokních soch
 kostel sv. Jiří
 Úsobrno
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Vranová Lhota
 Kladky
 kostel sv. Rocha
 Koclířov
 Lány
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Kateřiny
 archeopark Isarno
 židovský hřbitov
 Střítež
 kostel sv. Prokopa
 Šebetov
 Šebetov
 Letovice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kaple M. Jana Husa
 dům U Mouřenína
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 stará radnice
 Štěničkův mlýn
 sloup Panny Marie
 zvonice
 Křetín
 kostel sv. Jeronýma
 kaple sv. Vincence
 Langrova vila
 kaple Panny Marie
 biokoridor Skřípov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Rozsíčka
 kaple sv. Václava
 Mírov
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 9328
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama