Původní tvrz založena někdy po roce 1621 pravděpodobně Zikmundem Volfem Jankovským z Vlašimě a později přestavěna a nazývána zámkem. Nacházel se v těsném sousedství kostela, a to západně od něj. V současné době po zámku nezbyly žádné stopy, v jeho areálu se nachází rodinný domek se zahradou.
Hlavní obrázek místa
Čp.110 stojí v areálu bývalého zámku
© Dušan Dohňanský 08/2019
Zámek jako rytířské sídlo je poprvé připomínán v roce 1679, kdy Biskupice získal Bohuslav Dubský z Třebomyslic. Vlastní zámek byl z původní tvrze zřízen patrně Ferdinandem Widmerem nebo pány z Vertemu okolo poloviny 17. století. Byla to architektonicky nevýrazná jednopatrová budova na obdélném půdorysu s šesti okenními osami na delší a čtyřmi na kratší straně. Ve 20. století ji kryla valbová střecha. Zámek byl součástí dvora a nacházel se v jeho jihovýchodním cípu. Budovy dvora severně od areálu stojí dodnes. Dubským patřil zámek až do roku 1768. Pseudogotické úpravy zámku byly provedeny po roce 1831, kdy zámek získal František Daun. Posledními majiteli byli Rosenbaumovi, jimž zámek patřil až do roku 1948, kdy v rámci revize první pozemkové reformy přešel do majetku státu. Sloužil potřebám obce, a to především jako byty. Neudržoval se a v letech 1973-1974 byl zbořen. Dnes na jeho místě stojí rodinný dům č. p.110 se zahradou, jež zaujímá největší část zámeckého areálu.
D.Dohňanský, zdroj: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 22.2. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Biskupice

Místa v okolí

 Biskupice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Pulkov
 Litovany
 Újezd
 Jevišovice
 Jevišovice
 Ratíšovice
 kostel sv. Josefa
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Krhov
 Bukovina
 Tavíkovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Hostim
 Hrotovice
 Boskovštejn
 smírčí kříž
 pivovar
 smírčí kříž
 Lykodery
 boží muka
 Lipňany
 Pavlický dvůr
 Horní Kounice
 boží muka
 Mikulovice
 Dalešice
 Rešice
 akciový pivovar
 Lapikus
 Višňové
 Němčičky
 Valeč
 Valeč
 Bohušice
 Ctidružice
 Pustý zámek
 Rabštejn
 kaple sv. Anny
 Vesce
 Ratibořice
 Čalonice
 dvůr Alinkov
 kaple Panny Marie
 poklona
 Plenkovice
 Plaveč
 Kravsko
 Lhota u Lipníka
 poklona
 poklona
 Šenkenberk
 kostel sv. Barbory
 poklona
 Babylon
 Lesůňky
 Dukovany
 Tulešice
 poklona
 dům čp. 60
 masné krámy
 kostel sv. Jiljí
 karner sv. Michala
 Horní Dunajovice
 Moravské Budějovice
 fara
 kaple sv. Anny
 Kokštejn
 Plešice
 Holoubek
 Výčapy
 Džbánice
 Kozlov
 kostel sv. Jiljí
 Tvořihráz
 Želetice
 Želetice
 Žerotice
 Vlčí kopec
 Lesná
 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 Bohunice
 Vranovská přehrada
 Claryho kříž
 Sádek
Základní informace místa
ID místa: 14688
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama