Původní tvrz založena někdy po roce 1621 pravděpodobně Zikmundem Volfem Jankovským z Vlašimě a později přestavěna a nazývána zámkem. Nacházel se v těsném sousedství kostela, a to západně od něj. V současné době po zámku nezbyly žádné stopy, v jeho areálu se nachází rodinný domek se zahradou.
Hlavní obrázek místa
Čp.110 stojí v areálu bývalého zámku
© Dušan Dohňanský 08/2019
Zámek jako rytířské sídlo je poprvé připomínán v roce 1679, kdy Biskupice získal Bohuslav Dubský z Třebomyslic. Vlastní zámek byl z původní tvrze zřízen patrně Ferdinandem Widmerem nebo pány z Vertemu okolo poloviny 17. století. Byla to architektonicky nevýrazná jednopatrová budova na obdélném půdorysu s šesti okenními osami na delší a čtyřmi na kratší straně. Ve 20. století ji kryla valbová střecha. Zámek byl součástí dvora a nacházel se v jeho jihovýchodním cípu. Budovy dvora severně od areálu stojí dodnes. Dubským patřil zámek až do roku 1768. Pseudogotické úpravy zámku byly provedeny po roce 1831, kdy zámek získal František Daun. Posledními majiteli byli Rosenbaumovi, jimž zámek patřil až do roku 1948, kdy v rámci revize první pozemkové reformy přešel do majetku státu. Sloužil potřebám obce, a to především jako byty. Neudržoval se a v letech 1973-1974 byl zbořen. Dnes na jeho místě stojí rodinný dům č. p.110 se zahradou, jež zaujímá největší část zámeckého areálu.
D.Dohňanský, zdroj: F.Musil, M.Plaček - Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 22.2. 2020
Vysočina,  Třebíč  (TR), Biskupice

Místa v okolí

 Biskupice
 Slatina
 Slatina
 Slatina
 Pulkov
 Litovany
 Újezd
 Jevišovice
 Jevišovice
 kostel sv. Josefa
 Ratíšovice
 barokní sýpka
 Jevišovice
 Mstěnice
 Mstěnice
 Krhov
 Bukovina
 Tavíkovice
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 kostel sv. Václava
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 Hostim
 Boskovštejn
 smírčí kříž
 Hrotovice
 pivovar
 smírčí kříž
 Lykodery
 Lipňany
 Pavlický dvůr
 Horní Kounice
 Mikulovice
 Dalešice
 Rešice
 akciový pivovar
 Lapikus
 Němčičky
 Višňové
 Valeč
 Valeč
 Pustý zámek
 Rabštejn
 Ratibořice
 Čalonice
 Vesce
 dvůr Alinkov
 kaple Panny Marie
 Plenkovice
 Plaveč
 Lhota u Lipníka
 Kravsko
 Šenkenberk
 kostel sv. Barbory
 Babylon
 Lesůňky
 Dukovany
 Tulešice
 karner sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 dům čp. 60
 Moravské Budějovice
 masné krámy
 Horní Dunajovice
 Kokštejn
 Plešice
 Holoubek
 Džbánice
 Výčapy
 Kozlov
 Tvořihráz
 Želetice
 Želetice
 Žerotice
 Vlčí kopec
 Lesná
 Gloriet
 Lamberk
 Nový hrad
 Bohunice
 Vranovská přehrada
 Sádek
Základní informace místa
ID místa: 14688
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama