Přírodní rezervace o rozloze 19,29 ha na horském hřebenu v CHKO Bílé Karpaty. Ochrana horských luk a luční květeny. Rezervace vyhlášena r. 1982. Louky vznikly během valašské kolonizace kraje. Zvýšený výskyt břízy, občasný výskyt jalovce. Výhledy do okolí.
Hlavní obrázek místa
Jižní stráň rezervace s jalovcem. Pohled na horu Kaňúr (791 m) na státní hranici. Nad jejím vrcholem vyčnívá slovenská hora Chmeľová (925 m) ve vzdálenosti 10 km.
© Pavel Semple 10/2018
Přírodní rezervace Ploščiny se nachází na horském hřebenu v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v katastru obce Poteč. Najdeme ji 3,5 km východně od Valašských Klobouk, odkud k ní vede zelená turisticky značená cesta. Ta stoupá z města k rekreačnímu středisku Královec s parkovištěm. K rezervaci je to odtud 1 km do mírného kopce kolem televizního vysílače. Turisticky značená hřebenová cesta prochází středem rezervace. Otevírají se odtud krásné výhledy na sever k Vizovickým vrchům a na jih do Bílých Karpat. Horský hřeben je nejsevernější částí Bílých Karpat, táhne se od Valašských Klobouk přes státní hranici na Slovensko, kde je znám jako Kýčerská hornatina. Turistické značení je pouze na moravské části hřebene. Od rezervace po něm můžeme pokračovat 4 km ke státní hranici na vrcholu Končitá (817 m).
Pavel Semple, 29.3. 2023
popis

Přírodní rezervace Ploščiny má rozlohu 19,29 ha. Byla vyhlášena 16. září 1982. Pokrývá horské louky a zalesněné svahy horského hřebene západně a jižně od stejnojmenné kóty ve výšce 739 m n. m. Hřeben se táhne od jihozápadu k severovýchodu. Menší část rezervace pokrývá severní svah hřebene, větší část se nachází v jižním svahu. Rezervace se vyznačuje zvýšeným výskytem břízy bělokoré, lidově se proto tomuto místu říká Březiny. Dále zde uvidíme smíšené lesy a na loukách jalovec. Předmětem ochrany je luční květena. Najdeme zde například okrotici mečolistou, řepíček řepíkovitý a prstnatec bezový. Louky jsou každé léto spásány ovcemi, což je nezbytné k údržbě lučního biotopu. Horské louky vznikaly v etnografické oblasti moravského Valašska během tzv. valašské kolonizace. Pod tlakem turecké okupace Balkánu se rumunští Valaši v období 14. až 17. století postupně stěhovali podél celého karpatského oblouku, kde se nadále věnovali pastevectví. Západní…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedie, https://www.valasskeklobouky.cz/z-historie-valasskych-klobouk-a-jizniho-valasska/d-1432/p1=36372 a další internetové zdroje), 29.3. 2023

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Poteč

Místa v okolí

 Královec
 Návojná
 radnice
 pranýř
 mariánský sloup
 Červený dům
 stará radnice
 fara a kaplanka
 Bratmannova vila
 židovský hřbitov
 Lipina
 Brumov
 Brumov
 Čubův kopec
 Čertovy skály
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vysoké Pole
 památník Ploština
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Vršatec
 Trubiska
 Lednické bradlo
 Lednica
 kostel sv. Vendelína
 zaniklý kostel
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Pruské
 Bohunice
 Vartovna
 Horovce
Základní informace místa
ID místa: 17106
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama