Pomník v podobě kříže označuje místo bitvy u Záblatí, svedené dne 10.6.1619 mezi stavovskou (rebelskou) armádou, vedenou Petrem Arnoštem z Mansfeldu a habsburskou armádou, vedenou Karlem Bonaventurou Buquoyem.
Hlavní obrázek místa
památník / kříž
© Ondřej Štěpánek 07/2013
Kříž označuje místo, kde se odehrála 10.6.1619 bitva u Záblatí, jedna z prvních bitev tzv. české fáze třicetileté války (1618-1620). V této bitvě proti sobě stála stavovská armáda pod vedením generála Petra Arnošta Mansfelda a habsburská císařská armáda pod vedením maršála Karla Bonaventury Buquoye. Mansfeld před bitvou ležel v Záblatí a čekal na příjezd tří kompanií hraběte ze Solmsu. Když Buquoy zapálil nedaleké Netolice, vydal se jim na pomoc - i když se vzápětí vrátil, armáda byla rozdrobena na několik oddílů. První útok byl veden císařskými kyrysníky na Mansfeldovy vojáky v hořící vesnici. Oheň a dým způsobily problémy v orientaci, a rozdělená stavovská armáda útočila i do vlastních řad. K dovršení zmatku přispělo zapálení muničních skladů v Záblatí císařským důstojníkem J. Merédem. Poměrně velká část Mansfeldovy pěchoty čekala uvnitř vsi v zahradě a vyčkávala, ta byla poté, co odrazila útok, obklíčena a po nějaké době se vzdala. Mansfeld se poté, co bylo zřejmé že bitva je prohraná, stáhl do bezpečné Plzně. Bitva u Záblatí se nakonec stala klíčovou pro další průběh bojů. Matyáš Thurn, obléhající Vídeň, se poté co se doslechl o porážce vydal na pomoc do Čech. U Soběslavi se spojil s dalším stavovským velitelem Hohenlohem, který před bitvou obléhal České Budějovice. Jižní Čechy tak zůstaly nechráněné, a císařská vojska následně dobyla řadu protestantských panství a měst.
http://cs.wikipedia.org, 25.7. 2013

Půdorys místa

situace bojiště, památník/kříž je vyznačen červenou barvou a popisem
© www.mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj, Záblatí

Místa v okolí

 Chvalešovice
 Chvalešovice
 kostel sv. Dismase
 Dříteň
 boží muka
 Libív
 Kubatův pomník
 Libějovice
 Sedlec
 Libějovice
 Rábín
 Vodňany
 synagoga
 Jánský most
 Lomec
 kostel sv. Martina
 městské opevnění
 Poděhusy
 boží muka
 Protivín
 židovský hřbitov
 Býšov
 Vysoký hrádek
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 archeopark Netolice
 kaple sv. Rozálie
 kašna
 Netolice – MPZ
 nová radnice
 Kudrnův dům
 Vysoký Kamýk
 Kratochvíle
 kostel sv. Havla
 Myšenec
 Kdanský dvůr
 boží muka
 Suchá
 Klokočín
 kostel sv. Jiří
 Litoradlice
 Neznašov
 Božovice
 Skočice
 Újezdec
 Tálínský rybník
 Karlův hrádek
 hrobka Berchtoldů
 dvůr Vondrov
 hřbitov
 Hněvkovice
 Bavorov
 panský dům
 železný most
 Lannův kříž
 dům U Zlaté lodi
 nová solnice
 ZOO Ohrada
 Ohrada
 Semenec
 kašna
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 dům U Zlatého slunce
 kostel sv. Víta
 Týn nad Vltavou
 Hluboká nad Vltavou
 Vildštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiljí
 katovna u Nymburských
 Machovice
 Hradec u Dobřejovic
 Staré Machovice
 Drahonice
 Branovice
 Branovice
 Houžná
 panský dům
 sousoší Kalvarie
 kamenný most
 kostel sv. Vavřince
 Putim
 železný most
 kaple sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 11318
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama