Kostel vystavěn v letech 1432–1438 v gotickém stylu, věž přistavěna roku 1465, koncem 16. století upravena renesančně. Kostel přestavován v 17.stol. v druhé pol.19.stol. v letech 1969–1970 a v r.2002.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jerlochovicích
© Pavel Vítek 02/2008
Jerlochovice, místní část města Fulnek, leží na západ od centra města při silnici vedoucí do Oder a Hranic. Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí nad obcí a je její nepřehlédnutelnou dominantou. Ve městě Fulnek najdeme celou řadu turisticky zajímavých objektů, kostel Nejsvětější Trojice s bývalým klášterem, barokní Knurrův dům, barokní sloup Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra, muzeum – památník J. A. Komenského, bratrský sbor, klášterní kostel sv. Josefa a nebo areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha a Šebestiána. Nejmarkantnější je mohutný zámek stojící na ostrohu nad městem, bohužel pro veřejnost stále ještě nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.2. 2008
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je orientovaná podílná jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným kněžištěm. K němu na severní straně přiléhá obdélná sakristie. Ke kostelní lodi v ose jejího západního průčelí přiléhá hranolovitá věž. Fasáda kněžiště je hladká a na nárožích a bocích jsou opěrné pilíře s kordónovými římsami. Fasáda lodi je rozčleněna zdvojeně rámujícími lizénami. Kostelní věž je hladká, zvonové patro rámováno nárožními lizénami, zakončena obloučkovým cimbuřím. V přízemí věže je hlavní vchod do kostela zaklenutý valeně. Interiér kněžiště je zaklenut křížovou žebrovou klenbou. Klínová žebra protínající se v talířových svornících obsahují reliéfní znaky pánů z Kravař a ze Šternberka. Vstup do valeně zaklenutí sakristie je v severní zdi kněžiště. Kostelní loď je zaklenuta valeně s lunetami. Zařízení kostela není časově jednotné. Hlavní oltář pochází z 80. let 17. století, na něm obraz Nanebevzetí P. Marie je…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 18.2. 2008

historie

Asi na místě původní dřevěné svatyně byl v letech 1432 – 1438 vystavěn nový kostel, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Vystavěn byl v gotickém stylu, věž přistavěna roku 1465. Již koncem 16. století byla však zvonice upravena renesančně. Koncem století 17. bylo kostelní loď zaklenuta, zvýšeno obvodové zdivo, prolomena nová okna a upravena fasáda. Hudební kruchta byla v kostele postavena až v druhé pol. 19. století. V letech 1969 – 1970 byl kostel opravován a v roce 2002 znovu restaurován.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 18.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Jerlochovice

Místa v okolí

 radnice
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Fulnek
 Děrné
 kostel sv. Mikuláše
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Lukavec
 Kujavy
 kostel sv. Vavřince
 Olšová
 Pohořílky
 Bravinné
 Odry
 katovna
 městské hradby
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Pustějov
 kostel sv. Jakuba
 Kanihůra
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Hradní vrch
 Veselská rozhledna
 Švédská skála
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Fürstenberská hrobka
 kostel Všech svatých
 Kunín
 Slatina
 Jeseník nad Odrou
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Hukovice
 Slatina
 Bannerova studánka
 Františkův Dvůr
 Velké Albrechtice
 Vítkov
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Spálov
 kostel sv. Martina
 fara
 Výškovice
 svobodný dvůr
 Nová Horka
 Vikštejn
 kaple sv. Anny
 Studénka
 Klokočov
 Studénka
 Studénka
 Bartošovice
 Studénka
 Roderichova kaple
 Polouvsí
 Dubová
 kostel sv. Vavřince
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Jiří
 fara
 Bítov
 Weisshuhnův kanál
 Starý Jičín
 kostel sv. Markéty
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 větrný mlýn
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Nový Jičín
 kamenný pranýř
 Czeicznerova vila
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Partutovice
 kaple
 kaple
 Zbyslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Zbyslavice
 Pustá Polom
 kaple sv. Víta
 žilinský vodní jez
 Kyjovice
 Melč
 Lom Olšovec
 Rybí
 zvonice
 Jánské Koupele
 Závišice
 Soudkova štola
 kostel sv. Kateřiny
 Kunzov
Základní informace místa
ID místa: 6033
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama