Kostel vystavěn v letech 1432–1438 v gotickém stylu, věž přistavěna roku 1465, koncem 16. století upravena renesančně. Kostel přestavován v 17.stol. v druhé pol.19.stol. v letech 1969–1970 a v r.2002.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jerlochovicích
© Pavel Vítek 02/2008
Jerlochovice, místní část města Fulnek, leží na západ od centra města při silnici vedoucí do Oder a Hranic. Kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí nad obcí a je její nepřehlédnutelnou dominantou. Ve městě Fulnek najdeme celou řadu turisticky zajímavých objektů, kostel Nejsvětější Trojice s bývalým klášterem, barokní Knurrův dům, barokní sloup Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra, muzeum – památník J. A. Komenského, bratrský sbor, klášterní kostel sv. Josefa a nebo areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha a Šebestiána. Nejmarkantnější je mohutný zámek stojící na ostrohu nad městem, bohužel pro veřejnost stále ještě nepřístupný.
Pavel Vítek, 18.2. 2008
popis

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je orientovaná podílná jednolodní stavba s pětiboce uzavřeným kněžištěm. K němu na severní straně přiléhá obdélná sakristie. Ke kostelní lodi v ose jejího západního průčelí přiléhá hranolovitá věž. Fasáda kněžiště je hladká a na nárožích a bocích jsou opěrné pilíře s kordónovými římsami. Fasáda lodi je rozčleněna zdvojeně rámujícími lizénami. Kostelní věž je hladká, zvonové patro rámováno nárožními lizénami, zakončena obloučkovým cimbuřím. V přízemí věže je hlavní vchod do kostela zaklenutý valeně. Interiér kněžiště je zaklenut křížovou žebrovou klenbou. Klínová žebra protínající se v talířových svornících obsahují reliéfní znaky pánů z Kravař a ze Šternberka. Vstup do valeně zaklenutí sakristie je v severní zdi kněžiště. Kostelní loď je zaklenuta valeně s lunetami. Zařízení kostela není časově jednotné. Hlavní oltář pochází z 80. let 17. století, na něm obraz Nanebevzetí P. Marie je…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 18.2. 2008

historie

Asi na místě původní dřevěné svatyně byl v letech 1432 – 1438 vystavěn nový kostel, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Vystavěn byl v gotickém stylu, věž přistavěna roku 1465. Již koncem 16. století byla však zvonice upravena renesančně. Koncem století 17. bylo kostelní loď zaklenuta, zvýšeno obvodové zdivo, prolomena nová okna a upravena fasáda. Hudební kruchta byla v kostele postavena až v druhé pol. 19. století. V letech 1969 – 1970 byl kostel opravován a v roce 2002 znovu restaurován.

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 18.2. 2008

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Jerlochovice

Místa v okolí

 radnice
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Fulnek
 Děrné
 kostel sv. Mikuláše
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Lukavec
 Kujavy
 kostel sv. Vavřince
 Pohořílky
 Bravinné
 Odry
 katovna
 městské hradby
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Pustějov
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Kanihůra
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Hradní vrch
 Švédská skála
 kaple sv. Barbory
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Fürstenberská hrobka
 kostel Všech svatých
 Kunín
 Slatina
 Jeseník nad Odrou
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Hukovice
 Bannerova studánka
 Františkův Dvůr
 Velké Albrechtice
 Vítkov
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Spálov
 kostel sv. Martina
 fara
 Výškovice
 svobodný dvůr
 Nová Horka
 Vikštejn
 kaple sv. Anny
 Studénka
 Klokočov
 Studénka
 Studénka
 Bartošovice
 Studénka
 Roderichova kaple
 Polouvsí
 Dubová
 kostel sv. Vavřince
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Jakubčovické šance
 Šance
 fara
 kostel sv. Jiří
 Bítov
 Weisshuhnův kanál
 Starý Jičín
 kostel sv. Markéty
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 větrný mlýn
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Nový Jičín
 kamenný pranýř
 Czeicznerova vila
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 Partutovice
 kaple
 kaple
 Zbyslavice
 kostel sv. Mikuláše
 Zbyslavice
 Pustá Polom
 kaple sv. Víta
 žilinský vodní jez
 Kyjovice
 Melč
 Lom Olšovec
 Rybí
 zvonice
 Jánské Koupele
 Závišice
 Soudkova štola
 kostel sv. Kateřiny
 Kunzov
Základní informace místa
ID místa: 6033
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama