Na hraně kolmého skalnatého srázu tvoří hrádek pahorek přístupný ze 3 stran, lemovaný 10 m širokým příkopem zčásti ve skále. Z strana je chráněna skalními stěnami. Existoval ve 2. pol. 13. st. do 14. st. Na ploše je busta B. Smetany a F. Palackého.
Hlavní obrázek místa
pohled na jádro ze stezky
© Jan P. Štěpánek 05/2005
Hrádek v poloze Jurův kámen nad městem Štramberk se nachází na západní hraně výběžku vrchu Koutouče, jen asi 10 minut chůze od jeskyně Šipka, bude-li návštěvník pokračovat dále po turistické značce. Na ploše hrádku je umístěn pomník Bedřicha Smetany. Lokalita hrádku má zvláštní polohu na hraně kolmého skalnatého srázu. Hrádek tvoří oválný až vejčitý pahorek s rozměry 20 x 16 metrů, který ze tří přístupných stran lemoval asi 10 m široký příkop z části vylámaný ve skále. Dnes je bohužel příkop hlavně na nejdelší východní straně takřka setřen. Celá západní strana byla chráněna kolmými skalními stěnami. Na ploše jádra nejsou patrny žádné terénní deformace, kteréby napovídaly o umístění staveb. Existuje doměnka, že poměrně rozlehlá plocha obklopující jádro od východu po jih sloužila jako lehce opevněné předhradí. I tato plocha je však velmi terénně deformována a setřena. Tato doměnka však nebyla doposud potvrzena, ale ani vyvrácena.
Jan P. Štěpánek, 29.5. 2005
historie

Svým umístěním na jednom z vedlejších vrcholků Kotouče, tak i dobou existence je hrádek patrně spjat s dnes zmizelým hrádkem Panská vyhlídka. Ten stál na vrcholu Kotouče, a bohužel zmizel i s velkou částí samotného kopce Kotouč, kterou pohltil zdejší lom na vápenec. Přímo pod Jurovým kamenem se ve svahu kolem Mírové studánky rozkládala středověká ves, která však mohla příslušet i k hrádku na Panské vyhlídce, k němuž měla díky utváření terénu stejně daleko. Nálezy z Jurova kamene předběžně datují existenci hrádku do druhé poloviny 13.století a do 14. století. Založením hradu Štramberka, a těsně po polovině 14. století i města, ztrácelo starší osídlení význam a přesunulo se do výhodnější polohy k nově vznikajímu městu. Při tom také zpustl hrádek na Jurově kameni.

Jan Štěpánek, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů hrádků a tvrzí (M.Plaček), 29.5. 2005

pověsti

Poklad pod Jurovým kameněm

Byl Štědrý den, poslední den adventu. Stmívalo se, chumelilo a ostrý severák metl sněhové vločky přímo do tváře s Kotouče z obchůzky se vracejícímu Jurovi Fajarovi k štědré večeři v rodinném kruhu na Plaňavě, kde byla jeho chaloupka. Fajar byl hajný, stařeček už bezmála 70letý, ale co zažil tehda, nikdy se mu v životě nepřihodilo. V myšlenky zabrán, láteřil v duchu na vše, co mu nebylo toho dne v lese po chuti. A co tak hubuje a zvolna s vrchu sněhem se brouzdá, zůstane pojednou zaraženě stát. Tam pod Jurovým kamenem hořela lipka plamenem. "Co to? Jaká to podivná záře!" myslí si a lekl se zjevu toho. Vždyť právě dnes pátek a pátek v adventě nepřináší nic dobrého. Slýchal sice leccos, ale mnohému nevěřil. I poklady prý v ten čas vystupují ze země … A stařečka náhle uchvátila touha po penězích. Zrychlí krok a už je u podivného ohníčku, od něhož i sousední lipka zdála se býti…  číst dále

(MB) SOkA Nový Jičín, 28.11. 2005

Půdorys místa


© J. Tichánek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Štramberk

Místa v okolí

 Národní sad
 Panská vyhlídka
 Šipka
 Kamenárka
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 městské opevnění
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Váňův kámen
 rozhledna Bílá hora
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 kostel sv. Kateřiny
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Husova lípa
 Šostýn
 Závišice
 vila Machů
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Zemanova kaple
 Rybí
 Maxmiliánův dvůr
 Kubartova kaple
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 mlýn Strážka
 větrný mlýn
 Příbor
 městské hradby
 radnice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 žilinský vodní jez
 Petrovice
 městské hradby
 Stará pošta
 Laudonův dům
 zvonice
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Hodslavice
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 zvonička Měrkovice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Bartošovice
 fara
 kostel sv. Ondřeje
 Čertův mlýn
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 větrný mlýn
 staré fojtství
 Hukvaldy
 Hodslavice
 Kateřinice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlovice
 kostel sv. Martina
 Prameny Zrzávky
 Hukovice
 fojtství
 Myslík
 Šmiřákův mlýn
 švédská mohyla
 Požaha
 fara
 Bartošovice
 Josefínin platan
 roubený dům č.p. 5
 Bannerova studánka
 Arenda
 Kunín
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Fürstenberská hrobka
 Trnávka
 Vašendův kříž
 svobodný dvůr
 Nová Horka
 Bartošovický mlýn
 kaple Za humny
 Panorama u Chlebovic
 Hradišťko
 kaple sv. Anny
 Petřvald
 Perná
 kaple na Horním Konci
 Jurkovičova rozhledna
 fojtství
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Rožnov
 horský hotel Solárka
 dvůr Antonínov
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Příluky
 socha Radegasta
 Brušperk
 Zvonička Pustevny
 Cyrilka
 Mořské oko
 Beessova kaple
 Pustějov
 Jeseník nad Odrou
 Lešná
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Mauritia
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Leopoldova chata
 dům U apoštolů
 vodní dílo Olešná
 Greiffka
 evangelický kostel
 Čertův stůl
 Frýdberk
 Štandl
 Arnoltovice
 Kujavy
Základní informace místa
ID místa: 3159
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama