Na hraně kolmého skalnatého srázu tvoří hrádek pahorek přístupný ze 3 stran, lemovaný 10 m širokým příkopem zčásti ve skále. Z strana je chráněna skalními stěnami. Existoval ve 2. pol. 13. st. do 14. st. Na ploše je busta B. Smetany a F. Palackého.
Hlavní obrázek místa
Příkop hrádku
© Ivo Rozehnal 06/2019
Hrádek v poloze Jurův kámen nad městem Štramberk se nachází na západní hraně výběžku vrchu Koutouče, jen asi 10 minut chůze od jeskyně Šipka, bude-li návštěvník pokračovat dále po turistické značce. Na ploše hrádku je umístěn pomník Bedřicha Smetany. Lokalita hrádku má zvláštní polohu na hraně kolmého skalnatého srázu. Hrádek tvoří oválný až vejčitý pahorek s rozměry 20 x 16 metrů, který ze tří přístupných stran lemoval asi 10 m široký příkop z části vylámaný ve skále. Dnes je bohužel příkop hlavně na nejdelší východní straně takřka setřen. Celá západní strana byla chráněna kolmými skalními stěnami. Na ploše jádra nejsou patrny žádné terénní deformace, kteréby napovídaly o umístění staveb. Existuje doměnka, že poměrně rozlehlá plocha obklopující jádro od východu po jih sloužila jako lehce opevněné předhradí. I tato plocha je však velmi terénně deformována a setřena. Tato doměnka však nebyla doposud potvrzena, ale ani vyvrácena.
Jan P. Štěpánek, 29.5. 2005
historie

Svým umístěním na jednom z vedlejších vrcholků Kotouče, tak i dobou existence je hrádek patrně spjat s dnes zmizelým hrádkem Panská vyhlídka. Ten stál na vrcholu Kotouče, a bohužel zmizel i s velkou částí samotného kopce Kotouč, kterou pohltil zdejší lom na vápenec. Přímo pod Jurovým kamenem se ve svahu kolem Mírové studánky rozkládala středověká ves, která však mohla příslušet i k hrádku na Panské vyhlídce, k němuž měla díky utváření terénu stejně daleko. Nálezy z Jurova kamene předběžně datují existenci hrádku do druhé poloviny 13.století a do 14. století. Založením hradu Štramberka, a těsně po polovině 14. století i města, ztrácelo starší osídlení význam a přesunulo se do výhodnější polohy k nově vznikajímu městu. Při tom také zpustl hrádek na Jurově kameni.

Jan Štěpánek, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů hrádků a tvrzí (M.Plaček), 29.5. 2005

pověsti

Poklad pod Jurovým kameněm

Byl Štědrý den, poslední den adventu. Stmívalo se, chumelilo a ostrý severák metl sněhové vločky přímo do tváře s Kotouče z obchůzky se vracejícímu Jurovi Fajarovi k štědré večeři v rodinném kruhu na Plaňavě, kde byla jeho chaloupka. Fajar byl hajný, stařeček už bezmála 70letý, ale co zažil tehda, nikdy se mu v životě nepřihodilo. V myšlenky zabrán, láteřil v duchu na vše, co mu nebylo toho dne v lese po chuti. A co tak hubuje a zvolna s vrchu sněhem se brouzdá, zůstane pojednou zaraženě stát. Tam pod Jurovým kamenem hořela lipka plamenem. "Co to? Jaká to podivná záře!" myslí si a lekl se zjevu toho. Vždyť právě dnes pátek a pátek v adventě nepřináší nic dobrého. Slýchal sice leccos, ale mnohému nevěřil. I poklady prý v ten čas vystupují ze země … A stařečka náhle uchvátila touha po penězích. Zrychlí krok a už je u podivného ohníčku, od něhož i sousední lipka zdála se býti…  číst dále

(MB) SOkA Nový Jičín, 28.11. 2005

Půdorys místa


© J. Tichánek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Štramberk

Místa v okolí

 Národní sad
 Panská vyhlídka
 Šipka
 Kamenárka
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 městské opevnění
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Váňův kámen
 rozhledna Bílá hora
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 kostel sv. Kateřiny
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Husova lípa
 Šostýn
 Závišice
 vila Machů
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Zemanova kaple
 Rybí
 Maxmiliánův dvůr
 Kubartova kaple
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 mlýn Strážka
 větrný mlýn
 Příbor
 městské hradby
 radnice
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Hájovský dvůr
 žilinský vodní jez
 Skácelův kříž
 Petrovice
 městské hradby
 Stará pošta
 Laudonův dům
 zvonice
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Hodslavice
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 zvonička Měrkovice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Bartošovice
 fara
 kostel sv. Ondřeje
 Čertův mlýn
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 větrný mlýn
 staré fojtství
 Hukvaldy
 Hodslavice
 Kateřinice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlovice
 kostel sv. Martina
 Prameny Zrzávky
 Hukovice
 fojtství
 Myslík
 Šmiřákův mlýn
 švédská mohyla
 Požaha
 fara
 Bartošovice
 Josefínin platan
 roubený dům č.p. 5
 Bannerova studánka
 Arenda
 Kunín
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Fürstenberská hrobka
 Trnávka
 Vašendův kříž
 svobodný dvůr
 Nová Horka
 Bartošovický mlýn
 kaple Za humny
 Panorama u Chlebovic
 Hradišťko
 kaple sv. Anny
 Petřvald
 Jurkovičova rozhledna
 Perná
 kaple na Horním Konci
 fojtství
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Rožnov
 horský hotel Solárka
 dvůr Antonínov
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 Příluky
 socha Radegasta
 Brušperk
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Cyrilka
 Beessova kaple
 Pustějov
 Jeseník nad Odrou
 Lešná
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Mauritia
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Leopoldova chata
 dům U apoštolů
 vodní dílo Olešná
 Greiffka
 evangelický kostel
 Čertův stůl
 Frýdberk
 Štandl
 Arnoltovice
 Kujavy
Základní informace místa
ID místa: 3159
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama