Klášter augustiniánů založen r.1389, zrušen r.1784. V letech 1750 – 1760 na místě původního gotického kostela vystavěn monumentální barokní chrám. Vedle kostela stojí Černá věž, původně strážní, později kostelní zvonice.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od náměstí
© Ivo Rozehnal 06/2021
Město Fulnek se nachází 28 km jižním směrem od Opavy a 18 km severozápadně od Nového Jičína. Leží na křižovatce silnic I/47 Hranice – Bílovec – Ostrava a silnice č. I/57 Opava – Nový Jičín – Valašské Meziříčí. Fulnek je rovněž dostupný železniční dopravou, končí zde trať č. 277 ze Suchdola nad Odrou. Ve městě najdeme řadu turisticky zajímavých objektů, barokní Knurrův dům, barokní sloup Nejsvětější Trojice, kašnu se sochou sv. Jana Sarkandra, muzeum – Památník J. A. Komenského, bratrský sbor, klášterní kostel sv. Josefa a nebo areál starého hřbitova s ohradní zdí, kostnicí a kaplí sv. Rocha a Šebestiána. Nejmarkantnější je mohutný zámek stojící na ostrohu nad městem, bohužel pro veřejnost stále ještě nepřístupný. Kostel Nejsvětější Trojice se nachází v centru města nad Komenského náměstím.
Pavel Vítek, 12.11. 2007
popis

Neorientovaná jednolodní podélná stavba se segmentovým závěrem. Mohutná kruchta je umístěna na severní straně chrámové lodi. Monumentální průčelí kostela dělí tři okenní osy. Střední okenní osu lemuje dvojice mohutných kamenných sloupů. Průčelí završuje štítový nástavec. V nikách fasády jsou umístěny sochy čtyř Evangelistů od sochaře Jana Schuberta. Chrámová loď má sedlovou střechu, nad středovým prostorem s kupolí je střecha mansardová se sanktusníkem. Interiér kostela je vybaven barokním mobiliářem. Autorem nástěnných maleb z roku 1760 je olomoucký malíř Josef Ignác Sadler. Z Komenského náměstí vede ke kostelu Nejsvětější Trojice schodiště s plastikami. Střední osa brány má půlkruhový záklenek, který je po stranách lemovaný toskánskými pilastry. Na vrcholu tympanonu je socha sv. Josefa, na křídlech jsou sochy sv. Ambrože a sv. Augustina. Ve středu tympanonu zadní brány je oválná rokajová kartuš s reliéfem Korunování Panny Marie. Při horní bráně…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 12.11. 2007

historie

Roku 1389 založil Beneš z Kravař při městském kostele klášter, kam byli povoláni augustiniáni z Roudnice nad Labem. V původní podobě se zachovala křížová chodba vystavěná roku 1432. Klášter byl několikrát přestavován a opravován, nejvýrazněji v polovině 17. stol. Roku 1794 klášter zrušen. Na místě gotického kostela při řeholním domě augustiniánů byl v letech 1750 – 1760 vystavěn barokní kostel Nejsvětější Trojice. Patří k nejvýznamnějším stavbám na severovýchodě Moravy, vystavěných v barokním stylu. Vystavěn byl podle projektu stavitele Mikuláše Thalherra. Z náměstí ke kostelu bylo koncem 18. století vystavěno monumentální schodiště, na obou stranách ukončeno branami. Vlevo vedle kostela stojí hranolová, tzv. Černá věž. Původně sloužila byla součástí fortifikačního systému města a jako strážní věž a její původ je ještě gotický. Stavebně byla upravena v letech 1645 – 1650. Později byla upravena na zvonici kostela Nejsvětější…  číst dále

Pavel Vítek - zdroj - Umělecké památky Moravy a Slezska 1, ACADEMIA 1994, 12.11. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

 zvonice
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Fulnek
 loretánská kaple
 Děrné
 Kujavy
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 Olšová
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Kanihůra
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 zvonice
 Hradní vrch
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Kunín
 Veselská rozhledna
 Bartošovický mlýn
 Jeseník nad Odrou
 Slatina
 Hukovice
 kostel sv. Mikuláše
 Švédská skála
 Josefínin platan
 Bannerova studánka
 Bartošovice
 Velké Albrechtice
 Slatina
 fara
 kostel sv. Martina
 Nová Horka
 kostel sv. Ondřeje
 Studénka
 svobodný dvůr
 Výškovice
 Studénka
 Studénka
 Bartošovice
 Studénka
 kaple sv. Anny
 Františkův Dvůr
 Vítkov
 Spálov
 Polouvsí
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Vikštejn
 Klokočov
 Roderichova kaple
 fara
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Dubová
 Starý Jičín
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Laudonův dům
 Stará pošta
 Bítov
 radnice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kaplička
 kamenný pranýř
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 fojtství
 Arenda
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 žilinský vodní jez
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Partutovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Rybí
 Melč
 Závišice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Jánské Koupele
Kontaktní informace
Farní úřad Fulnek
Kostelní 111
742 45 Fulnek
Tel: 556 740 122
http://www.farnostfulnek.info
rkf.fulnek@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 3062
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

reklama