V místě starších kostelů postavena v l. 1692- 94 podélná barokní jednolodní stavba s odsazeným polygonálním závěrem a čtyřbokou sakristií s oratoří v patře. R. 1768 přistavěna věž, v l. 1862–64 rozšířen na dvojnásobek délky. Nad vstupem erb rodu Pruskovských z Proskova, před vchodem dvě sochy.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Březové u Vítkova
Pohled od jihovýchodu.
© Pavel Vítek 06/2013
Obec Březová leží 8 km východně od Vítkova, 8 km severně od Fulneku a 18 km jižně od Opavy. Kostel sv. Mikuláše je zdaleka viditelná dominanta obce.
Pavel Vítek, 4.7. 2013
popis

Kostel sv. Mikuláše v Březové je orientovaná podélná jednolodní stavba s odsazeným polygonálně ukončeným kněžištěm. K jeho zdi přiléhá čtyřboká sakristie, v patře s oratoří. Hranolová věž předstupuje v ose západního průčelí. Podvěžím je veden hlavní vchod do kostela. Nad vchodem zasazen rodový znak Pruskovských z Proskova, bohatě rámovaný akantovými listy. Před hlavním vchodem do kostela umístěny dvě sochy, socha Bolestné Panny Marie a Krista na kříži. Vnitřní zařízení kostela bylo instalováno postupně v průběhu celého trvaní stavby. Barokní kazatelna pochází z roku 1706, křtitelnice z roku 1722, hlavní oltář z roku 1752. Roku 1786 pořízen nový kalich, r. 1792 nová monstrance a roku 1830 varhany. U kostela stále stojí lípa, která byla vysazena v roce 1698.

Pavel Vítek, 4.7. 2013

historie

První písemná zmínka o Březové pochází z roku 1238. Již v tomto století zde benediktini z Třebíče zřídili proboštství s konventním a farním kostelem sv. Mikuláše. Proboštství zaniklo na počátku r. 1427 přičiněním husitských vojsk, již následujícího roku bylo proboštství i s konventním a farním kostelem zříceninou. Později zde byl vybudován kostel, ještě dřevěný, zničený za třicetileté války. Obnoven byl v letech 1692 - 1694 už jako kamenná stavba v barokním slohu. V r. 1768 postavena kostelní věž. Při této stavbě byl nad hlavním vchodem do kostela vyhotoven erb rodu Pruskovských z Proskova, tehdejších majitelů panství. Kostel byl v roce 1862 – 1864 rozšířen na dvojnásobek délky a přistavěno nové kněžiště se sakristií. Tím kostel získal dnešní podobu. Roku byl 1919 kostel restaurován a nově vymalován. V roce 1928 v kostele posvěceny tři nové zvony. Další rekonstrukce kostela proběhly v letech…  číst dále

Pavel Vítek, 4.7. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Březová

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Vavřince
 Lukavec
 Bravinné
 Weisshuhnův kanál
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Jakubčovické šance
 Dubová
 Šance
 Dorňákův kopec
 Vítkov
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Děrné
 Slatina
 loretánská kaple
 Výškovice
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Melč
 Fulnek
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 Pohořílky
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Františkův Dvůr
 Klokočov
 Kujavy
 kaple sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 úřednický dům
 Bílovec
 kostel sv. Anny
 Pustá Polom
 Švédská skála
 Raduň
 zvonice
 Kanihůra
 Jánské Koupele
 Wesselsky mlýn
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kaple sv. Víta
 Bítov
 Kyjovice
 Pustějov
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Spálov
 Velké Albrechtice
 Přerovec
 kostel sv. Trojice
 Odry
 obecní kaple
 městské hradby
 katovna
 Litultovice
 kostel sv. Floriána
 kostel Všech svatých
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 Choltice
 Suché Lazce
 Jezdkovice
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 Studénka
 Mladecko
 Hrabyně
 Bartošovický mlýn
 Štítina
 Hlavnice
 Kravaře
 Jakartovice-Deštné
 Nová Horka
 Josefínin platan
 Bartošovice
 větrný mlýn
 fara
 Smolkov
 Jakartovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Březová u Vítkova
747 44 Březová 3
Tel: 556 307 049
farnost.brezova@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 11291
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama