V místě starších kostelů postavena v l. 1692–94 podélná barokní jednolodní stavba s odsazeným polygonálním závěrem a čtyřbokou sakristií s oratoří v patře. R. 1768 přistavěna věž, v l. 1862–64 rozšířen na dvojnásobek délky. Nad vstupem erb rodu Pruskovských z Pruskova, před vchodem dvě sochy.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše v Březové u Vítkova
Pohled od jihovýchodu.
© Pavel Vítek 06/2013
Obec Březová leží 8 km východně od Vítkova, 8 km severně od Fulneku a 18 km jižně od Opavy. Kostel sv. Mikuláše je zdaleka viditelná dominanta obce.
Pavel Vítek, 4.7. 2013
popis

Kostel sv. Mikuláše v Březové je orientovaná podélná jednolodní stavba s odsazeným polygonálně ukončeným kněžištěm. K jeho zdi přiléhá čtyřboká sakristie, v patře s oratoří. Hranolová věž vystupuje v ose západního průčelí. Podvěžím je veden hlavní vchod do kostela. Nad vchodem zasazen rodový znak Pruskovských z Pruskova, bohatě rámovaný akantovými listy. Před hlavním vchodem do kostela umístěny dvě sochy, socha Bolestné Panny Marie a Krista na kříži. Vnitřní zařízení kostela bylo instalováno postupně v průběhu používání stavby. Barokní kazatelna pochází z roku 1706, křtitelnice z roku 1722, hlavní oltář z roku 1752. Roku 1786 pořízen nový kalich, r. 1792 nová monstrance a roku 1830 varhany. U kostela stále stojí lípa, která byla vysazena v roce 1698.

Pavel Vítek, 4.7. 2013

historie

První písemná zmínka o Březové pochází z roku 1238. Již v tomto století zde benediktini z Třebíče zřídili proboštství s konventním a farním kostelem sv. Mikuláše. Proboštství zaniklo na počátku r. 1427 přičiněním husitských vojsk, již následujícího roku bylo proboštství i s konventním a farním kostelem zříceninou. Později zde byl vybudován kostel, ještě dřevěný, zničený za třicetileté války. Obnoven byl v letech 1692–1694 už jako kamenná stavba v barokním slohu. V r. 1768 postavena kostelní věž. Při této stavbě byl nad hlavním vchodem do kostela vyhotoven erb rodu Pruskovských z Pruskova, tehdejších majitelů panství. Kostel byl v roce 1862–1864 rozšířen na dvojnásobek délky a přistavěno nové kněžiště se sakristií. Tím kostel získal dnešní podobu. Roku byl 1919 kostel restaurován a nově vymalován. V roce 1928 v kostele posvěceny tři nové zvony. Další rekonstrukce kostela proběhly v letech…  číst dále

Pavel Vítek, 4.7. 2013

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Březová

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Lukavec
 Weisshuhnův kanál
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 Jakubčovické šance
 Dubová
 Šance
 Dorňákův kopec
 Vítkov
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Děrné
 Slatina
 Slatina
 Hanuše
 loretánská kaple
 Výškovice
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Melč
 Fulnek
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 Pohořílky
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Františkův Dvůr
 Klokočov
 Kujavy
 kaple sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Markéty
 úřednický dům
 Bílovec
 kostel sv. Anny
 Pustá Polom
 Švédská skála
 Raduň
 zvonice
 Kanihůra
 Jánské Koupele
 Wesselsky mlýn
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 kaple sv. Víta
 Bítov
 Kyjovice
 Pustějov
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Přerovec
 Spálov
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Trojice
 Olšová
 obecní kaple
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Litultovice
 kostel sv. Floriána
 kostel Všech svatých
 Kružberk
 kostel sv. Mikuláše
 Choltice
 Suché Lazce
 Jezdkovice
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 Studénka
 Mladecko
 Hrabyně
 Bartošovický mlýn
 Štítina
 Hlavnice
 Kravaře
 Jakartovice-Deštné
 Nová Horka
 větrný mlýn
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Smolkov
 Jakartovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Březová u Vítkova
747 44 Březová 3
Tel: 556 307 049
farnost.brezova@atlas.cz
Základní informace místa
ID místa: 11291
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama