Budova radnice z r. 1610, stojící na historickém náměstí z doby zakládání města ve 13. stol.. Náměstí nenávratně zničeno při osvobozování v květnu 1945. Torzo budovy opraveno do historické podoby. Dnes sídlo MěÚ Fulnek.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Za zakladatele města Fulnek je považovám rod z Lichtenburka, který obdržel povolení kolonizovat jižní část Slezska od krále Přemysla Otakara II. První písemnost se datuje k r. 1293, kdy zde již stál hrad, fara s kostelem a rychta. Mělo se jednat o středisko panství, kdy zdejší čtvercové náměstí s rozměry 95 x 95 m mělo být centrem celého tehdejšího kolonizačního projektu. Město bylo silně německé a až v době husitské se počeštilo, ale německý vliv se brzy navrátil. Od r. 1481 patří Fulnek již definitivně pod Moravu. Touto dobou zde již sílil vliv Jednoty bratrské. V letech 1618-1621 zde pobýval samotný Jan Amos Komenský. V 16. stol. byl Fulnek vlivným renesančním městem. V 17. stol. město získává rod Bruntálských z Vrbna a dochází k radikální přestavbě v barokním stylu. Město se tak stává jedním z nejhodnotnějších barokních celků u nás. Budova radnice, situovaná uprostřed západní části na již zmiňovaném náměstí, pochází z roku 1610. Jak uvádí wikipedie: "Správu panství prováděli úředníci v čele s hejtmanem. V záznamech té doby jsou uváděni pomocní úředníci, písaři, důchodní. Od druhé poloviny 17. století nacházíme podrobnější zprávy o výčtu zámeckých služebníků a jejich povinnostech. Uvádí se purkrabí, obroční, lesmistr, porybný a šafář. Nižší samosprávu a soudnictví ve venkovských obcích vedli vesměs dědiční fojtové (rychtáři). Pomáhali jim dva až čtyři sousedé, označovaní jako konšelé. Koncem 18. století se ve větších obcích objevují i obecní písaři, tuto úlohu zastávali zpravidla učitelé. Tyto poměry bez větších změn trvají až do poloviny 19. století..." Náměstí a samotná radnice utrpěly těžkou ránu na konci 2. svět. války při osvobození, kdy zde zuřil velký požár. Zmizely tak nenávratně všechny domy na náměstí a v přilehlých ulicích. Přežilo jen torzo radnice a čelní zdi severní části náměstí. Střed města byl…  číst dále
Rozehnal Ivo - zdroje. web historickasidla.cz, fulnek.cz, 9.6. 2021
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
město Fulnek
nám. Komenského 12
742 45 Fulnek
Tel: 556 770 880, 720 981 889
http://www.fulnek.cz
meu@fulnek.cz
Základní informace místa
ID místa: 15727
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama