Budova radnice z r. 1610, stojící na historickém náměstí z doby zakládání města ve 13. stol.. Náměstí nenávratně zničeno při osvobozování v květnu 1945. Torzo budovy opraveno do historické podoby. Dnes sídlo MěÚ Fulnek.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Za zakladatele města Fulnek je považovám rod z Lichtenburka, který obdržel povolení kolonizovat jižní část Slezska od krále Přemysla Otakara II. První písemnost se datuje k r. 1293, kdy zde již stál hrad, fara s kostelem a rychta. Mělo se jednat o středisko panství, kdy zdejší čtvercové náměstí s rozměry 95 x 95 m mělo být centrem celého tehdejšího kolonizačního projektu. Město bylo silně německé a až v době husitské se počeštilo, ale německý vliv se brzy navrátil. Od r. 1481 patří Fulnek již definitivně pod Moravu. Touto dobou zde již sílil vliv Jednoty bratrské. V letech 1618-1621 zde pobýval samotný Jan Amos Komenský. V 16. stol. byl Fulnek vlivným renesančním městem. V 17. stol. město získává rod Bruntálských z Vrbna a dochází k radikální přestavbě v barokním stylu. Město se tak stává jedním z nejhodnotnějších barokních celků u nás. Budova radnice, situovaná uprostřed západní části na již zmiňovaném náměstí, pochází z roku 1610. Jak uvádí wikipedie: "Správu panství prováděli úředníci v čele s hejtmanem. V záznamech té doby jsou uváděni pomocní úředníci, písaři, důchodní. Od druhé poloviny 17. století nacházíme podrobnější zprávy o výčtu zámeckých služebníků a jejich povinnostech. Uvádí se purkrabí, obroční, lesmistr, porybný a šafář. Nižší samosprávu a soudnictví ve venkovských obcích vedli vesměs dědiční fojtové (rychtáři). Pomáhali jim dva až čtyři sousedé, označovaní jako konšelé. Koncem 18. století se ve větších obcích objevují i obecní písaři, tuto úlohu zastávali zpravidla učitelé. Tyto poměry bez větších změn trvají až do poloviny 19. století..." Náměstí a samotná radnice utrpěly těžkou ránu na konci 2. svět. války při osvobození, kdy zde zuřil velký požár. Zmizely tak nenávratně všechny domy na náměstí a v přilehlých ulicích. Přežilo jen torzo radnice a čelní zdi severní části náměstí. Střed města byl…  číst dále
Rozehnal Ivo - zdroje. web historickasidla.cz, fulnek.cz, 9.6. 2021
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Fulnek

Místa v okolí

 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Fulnek
 loretánská kaple
 Děrné
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 Lukavec
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 Olšová
 kostel sv. Vavřince
 Bravinné
 Pustějov
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Kanihůra
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 zvonice
 Hradní vrch
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Anny
 Kunín
 Veselská rozhledna
 Bartošovický mlýn
 Slatina
 Jeseník nad Odrou
 Švédská skála
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Velké Albrechtice
 Bartošovice
 Slatina
 Josefínin platan
 Bannerova studánka
 fara
 kostel sv. Martina
 Nová Horka
 kostel sv. Ondřeje
 Výškovice
 Studénka
 Studénka
 svobodný dvůr
 Studénka
 Studénka
 Bartošovice
 kaple sv. Anny
 Františkův Dvůr
 Vítkov
 Spálov
 Polouvsí
 Bravantice
 Vikštejn
 Klokočov
 kostel sv. Valentina
 Roderichova kaple
 fara
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Dubová
 kostel sv. Vavřince
 Starý Jičín
 Bítov
 větrný mlýn
 Stará pošta
 Jakubčovické šance
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 městské hradby
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kaplička
 kostel sv. Jiří
 kamenný pranýř
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Arenda
 Weisshuhnův kanál
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 kostel sv. Markéty
 žilinský vodní jez
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Pustá Polom
 Partutovice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Rybí
 Melč
 Závišice
 Lom Olšovec
 zvonice
 kostel sv. Kateřiny
 Jánské Koupele
Kontaktní informace
město Fulnek
nám. Komenského 12
742 45 Fulnek
Tel: 556 770 880, 720 981 889
http://www.fulnek.cz
meu@fulnek.cz
Základní informace místa
ID místa: 15727
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama