Empírová hrobka v podobě sloupové síně vybudovaná po r. 1828 Friedrichem Emilem Schindlerem z vděčnosti pro zemřelou hraběnku Marii Walburgu z Trauchsess, jež z něj adopcí učinila dědice kunínského panství. Pochováno zde několik generací Schindlerů.
Hlavní obrázek místa
Sloupová síň od vstupu na hřbitov
© Jan P. Štěpánek 04/2010
Empírová hrobka bývalých majitelů kunínského zámku rodu Schindlerů v areálu kunínského hřbitova na dohled od barokního zámku je známá především díky zde uloženým ostatkům hraběnky Marie Walburgy z Trauchsess, Waldburg-Zeilu, rozené hraběnky Harrachové. Ač nebyla členkou rodu Schindlerů, zapsala se významně do dějin Kunína i do srdcí zdejších občanů. Právě Schindlerové jí z vděčnosti nechali vystavět na novém hřbitově nad zámkem hrobku, která se na dalších sto let stala místem posledního odpočinku několika generací Schindlerů. Hrobku tvoří jednoduchá empírová sloupová síň, na jejíž zadní stěně jsou umístěny mramorové náhrobní desky se jmény všech zde spočinuvších. Pod hrobkou, která je v rámci hřbitova volně přístupná, se rozkládá vlastní nepřístupná krypta s uloženými ostatky.
Jan P. Štěpánek, 18.4. 2010
historie

Hraběnka Marie Walburga a Schindlerové v Kuníně

Hraběnka Marie Walburga rozena Harrachová ( 22.10.1762 – 25.5.1828) se po nepovedeném manželství a rozvodu s císařským důstojníkem Klemensem Aloisem hrabětem von Trauchsess, Waldburg und Zeil a po tragickém úmrtí svých dětí zaměřila na povznesení vzdělání svých poddaných. Tato na svou dobu mimořádně vzdělaná a krásná žena při kunínském zámku založila již roku 1792 nadační, výchovný a vzdělávací ústav a roku 1806 přímo na zámku soukromý vzdělávací institut. V letech 1803 až 1809 zde studoval i pozdější slavný český historik a spisovatel František Palacký. K překvapení všech však byl institut v roce 1814 státním guberniem zrušen. Nešťastná hraběnka se poté upjala na rodinu Schindlerů, respektive na děti svých bývalých studentů Georga Schindlera a Judity Karoliny Goldové. Její pozornosti neušel především talentovaný Friedrich Emil ( 21.10.1809 – 18.3.1867), kterému hraběnka věnovala mnoho své pozornosti a času.…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, 2003 a www.kunin.cz, 18.4. 2010

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Kunín

Místa v okolí

 Kunín
 kostel sv. Martina
 Hukovice
 Bannerova studánka
 Bartošovice
 svobodný dvůr
 Bartošovice
 Stará pošta
 Josefínin platan
 městské hradby
 fara
 radnice
 Laudonův dům
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Jeseník nad Odrou
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 Bartošovický mlýn
 Pustějov
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Starý Jičín
 žilinský vodní jez
 Sedlnické sněženky
 fara
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Sedlnice
 Kujavy
 Arenda
 Rybí
 Nová Horka
 Olšová
 Čertův mlýn
 Polouvsí
 Závišice
 Pohořílky
 Požaha
 kostel sv. Kateřiny
 zvonice
 Fulnek
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 radnice
 Kanihůra
 loretánská kaple
 Hodslavice
 Děrné
 Štramberk
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 Studénka
 Studénka
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Studénka
 Petrovice
 Zemanova kaple
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Odry
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Šipka
 Národní sad
 kostel sv. Kříže
 rozhledna Bílá hora
 Studénka
 Kamenárka
 Příbor
 městské hradby
 městské hradby
 katovna
 kostel sv. Ondřeje
 Váňův kámen
 staré fojtství
 Hodslavice
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 muzeum Fojtství
 Bílovec
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Velké Albrechtice
 Katolický dům
 úřednický dům
 Ringhofferova vila
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 kostel sv. Mikuláše
 Perná
 Veselská rozhledna
 Lukavec
 Prameny Zrzávky
 kostel sv. Mikuláše
 Petřvald
 Husova lípa
 větrný mlýn
 Bezručova vyhlídka
 Šostýn
 Bravinné
 Hájovský dvůr
 Raškův kámen
 Beessova kaple
 Lešná
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 Bravantice
 kostel sv. Jakuba
 Kateřinice
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Valentina
 Wesselsky mlýn
 Skácelův kříž
 kostel sv. Jiří
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Trnávka
 Hustopeče nad Bečvou
 Příluky
 Hustopeče nad Bečvou
 zvonice
 Kubartova kaple
 kostel sv. Vavřince
 kostel Všech svatých
 Špičky
 mlýn Strážka
 Polanská niva
 Skalička
 Skalička
Základní informace místa
ID místa: 9023
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.4.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama