Na místě staršího dřevěného kostela vystavěn r. 1807 nový kostel. Na západním průčelí kostela hranolovitá věž, jejímž podvěžím vede hlavní vstup do kostela. Na kamenném ostění portálu letopočet 1807.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Mikuláše ve Vlkovicích
Závěr kostela.
© Pavel Vítek 06/2011
Obec Vlkovice vznikla v roce 1950 sloučením původně samostatných obcí Moravské Vlkovice a Slezské Vlkovice. Nyní jsou Vlkovice místní částí města Fulnek. Od centra Fulneku jsou vzdáleny 3 km západně a od Oder 4 km severovýchodně. Kostel sv. Mikuláše leží v severní části obce při místní silnici vedoucí do Heřmanic u Oder.
Pavel Vítek, 7.3. 2012
popis

Kostel sv. Mikuláše ve Vlkovicích je jednolodní obdélná stavba. Presbytář odsazený a rovně ukončený. K severní straně kněžiště přiléhá čtyřboká sakristie. Na západním průčelí kostela vystavěna věž. Jejím podvěžím je veden hlavní vstup do kostela. Na kamenném ostění hlavního portálu je vytesán letopočet 1807. V západní části kostelní lodi je umístěna hudební kruchta.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 7.3. 2012

historie

Nejstarší zmínka o obci Vlkovice pochází z roku 1374. Kostel sv. Mikuláše se nachází v části obce, která byla původně Slezské Vlkovice. Na místě současného kostela stával původně dřevěný kostel. Ten stál již před rokem 1625. Nynější kostel byl vybudován roku 1807. Úpravami prošel již koncem 19. století.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 7.3. 2012

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Vlkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 loretánská kaple
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Bratrský sbor
 Fulnek
 Děrné
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 kostel sv. Anny
 Lukavec
 Švédská skála
 Odry
 katovna
 městské hradby
 Olšová
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Ondřeje
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 Františkův Dvůr
 Pohořílky
 Veselská rozhledna
 Vítkov
 Spálov
 Klokočov
 Dorňákův kopec
 Vikštejn
 kostel sv. Jakuba
 Roderichova kaple
 Hradní vrch
 kostel sv. Vavřince
 Pustějov
 Dubová
 Kanihůra
 kostel sv. Markéty
 Slatina
 Jeseník nad Odrou
 kaple sv. Barbory
 úřednický dům
 radnice
 Bílovec
 kostel sv. Mikuláše
 Slatina
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Fürstenberská hrobka
 kostel Všech svatých
 Kunín
 Weisshuhnův kanál
 Výškovice
 Bartošovický mlýn
 Partutovice
 Jakubčovické šance
 Bannerova studánka
 Melč
 Šance
 Hukovice
 Velké Albrechtice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Trojice
 svobodný dvůr
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Polouvsí
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Jánské Koupele
 fara
 Davidův mlýn
 Lom Olšovec
 Bartošovice
 Hodinová věž
 morový sloup
 Kružberk
 Potštát
 Puchart
 zvonice
 Soudkova štola
 Bítov
 Pustá Polom
 kostel sv. Floriána
 Laudonův dům
 Stará pošta
 kaple sv. Víta
 radnice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Kyjovice
 Kerhartice
 kostel sv. Martina
Základní informace místa
ID místa: 10741
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama