Trojkřídlý dvoupatrový zámek vznikl přestavbou Goticko-renesanční tvrze, postavené za Fulštejnů poč. 16. st. V 2. pol. 16. stol. Bernard Pražma zámek renesančně přestavěl. V 17. stol. byl rozšířen, po požáru v 18. stol. barokně upraven. Vyhořel na konci 2 sv. války, opravou získal současnou podobu.
Hlavní obrázek místa
Zámek Bílovec
© město Bílovec, 11/2010
Zámek Bílovec je dominantou stejnojmenné obce. Stojí na okraji strmého svahu v její jihovýchodní části, jen kousek od náměstí. Zámek v roce 1945 vyhořel a současný vzhled získal při opravách po požáru. Budova zámku je dvoupatrová, trojkřídlá se dvěma nárožními válcovými věžemi po stranách hlavního středového křídla, které je začleněno do hradeb na okraji svahu. Pravděpodobně již v 18. stol. byla při zámku založena okrasná zahrada ve francouzském stylu.
13.3. 2005
turistické

Stálé expozice na zámku:

Historie bíloveckého zámku
Rod Sedlnitzkých z Choltitz
Lov a myslivost v proměnách doby
Dětská zbrojnice - v interaktivní expozici čeká všechny odvážné kluky (i děvčata) komnata plná rytířské zbroje a vše je k vyzkoušení – meče, štíty, helmy z různých historických období, halapartny a jiné tyčové zbraně z dílny papírového platnéře Jiřího Havlise z Borovan. Rodiče se nemusí obávat nebezpečí zranění, tato zbroj je sice odolná a vydrží nejedno rytířské zápolení, ale je vyrobena z nekovových materiálů, z papíru a lepenky.

E.H. podle http://www.zamekbilovec.estranky.cz/, 8.8. 2013

Další texty turistické
historie

Vis armorum - silou zbraní aneb neklidné vánoce roku 1648

Historická předehra V červenci roku 1627 jsou z Bílovce císařským vojskem vytlačeni Dánové. Následně město vítězné vojsko řádně vydrancuje a opravdu nešetří nikoho.Také zámek kapituloval. Pražmův hejtman Jindřich Karel Vichrovský z Vichrova skládá zbraně a přijímá nabídku volného odchodu. Císařští se zmocnili rozsáhlé pražmovské zbrojnice umístěné na zámku včetně několika kusů těžkých děl. Od října 1629 zasedá v Opavě exekuční komise a trestá každého kdo nepřítele podporoval. Majitel bíloveckého panství Karel Pražma se rozudku nedožil, umírá roku 1628. Celý jeho obrovský majetek propadá fisku. Zanechává po sobě syna Viléma Bedřicha, který však umírá hrdinskou smrtí na některém bojišti kruté 30. leté války. Z druhého manželství s baronkou Joahnnou Sedlnitzkou z Choltic pak nezletilou dcerku Bohunku Alžbětu, která se později stane manželkou svého strýce Václava Zikmunda Sedlnitzkého. Exekuční mašinérie pracuje "poměrně rychle"…  číst dále

Eduard Valeš , 14.11. 2014

Další texty historie
pověsti

O Bětě

V sedmdesátých letech 19. stol. bydlel na zámku pan Karel Sedlnický, zván Baron Luši. Ložnici míval do dvora, aby nic nerušilo jeho spánek. Domácnost vedla hospodyně Běta, neoblíbená a zlomyslná. Jednou byla nalezena s kulkou v hlavě. Říkalo se, že byla hubatá na svého pána a ten ji radši zastřelil, než by ji dál poslouchal, jiní mínili že to učinil v sebeobraně, když na něj šla z nožem. Ať to bylo jakkoli, jisté bylo, že na zámku začalo strašit. Krvavé skvrny nešly uklidit a Běta chodila po zámku v bílém. Dnes už se zjevuje zřídka, protože lidé na ni již zapoměli.

IvoR2006-z knihy Moravskoslezské pověsti (J+J Poláškovi 2000), 23.6. 2006

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Miroslav Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezku, 3. vydání, Libri, 2001, str. 80, obr. 78
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Bílovec

Místa v okolí

 úřednický dům
 radnice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Kanihůra
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Jakuba
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Pohořílky
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Slatina
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Slatina
 Bravinné
 Pustějov
 Bítov
 Výškovice
 Kujavy
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Lukavec
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 Děrné
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Fulnek
 zvonice
 Bratrský sbor
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 radnice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Vrchy
 kaple sv. Jiří
 Pustá Polom
 kostel sv. Jiří
 Petřvald
 kostel sv. Anny
 Stříbrná věž
 Polanka nad Odrou
 Hukovice
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Polanská niva
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Šance
 kostel sv. Mikuláše
 Jakubčovické šance
 Bartošovice
 Milotička
 kostel sv. Vavřince
 Poruba
 větrný mlýn
 Přerovec
 Olšová
 Hrabyně
 Trnávka
 Svinov
 Petrovice
 kaplička
 kostel Krista Krále
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Stará Bělá
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jakuba
 Bannerova studánka
 radnice
 Hradec nad Moravicí
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Raduň
 Příbor
 městské hradby
 Třebovice
 Ostrá hůrka
 socha Boha Otce
 Kateřinice
 Dobroslavice
 Weisshuhnův kanál
 Odry
 Jeseník nad Odrou
 městské hradby
 katovna
 Hošťálkovice
 Hanuše
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 Rychaltice
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
Kontaktní informace
Kuratorium zámku Bílovec o.s.
Eduard Valeš
Zámecká čp. 660
743 01 Bílovec
Tel: 722 132 315
http://www.zamekbilovec.estranky.cz
eduard.vales@post.cz
Základní informace místa
ID místa: 2925
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 13.3.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama