Terénní reliéf bývalé tvrze z počátku 14. stol. v západní části vsi. Život na tvrzi trval do konce 15. století avšak kamenné pozůstatky tvrze se zachovaly až do přelomu 18. a 19. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na návrší lokality od jihu, od Fulneku
na snímku je znatelná hlavní terasa a za ní se jen v tmavém náznaku zvedá druhá teráska (jádro).
© Jan P. Štěpánek 2006
Vesnici Děrné nalezne neznalý turista asi 7 km jz. od města Bílovce a jen 2 km sv. od centra města Fulneku. Děrné by se dalo považovat pouze za periferii Fulneku, bez výraznější památky či historie, avšak i Děrné skrývá svou malou – velkou dominantu. Dle historických pramenů bylo známo, že v obci existovala tvrz či sídlo, na němž sídlili zdejší manové. Otázkou však zůstávalo, kde vlastně děrenská tvrz stávala? Odpověď na tuto otázku přinesl až objev regionálních badatelů M. Borise a J. Tichánka publikovaný poprvé vr oce 1998. K přesnější lokaci jim napomohl dochovaný pomístní název "Hradisko", či zkomolený název "Radisko" na kopci u tzv. Hájkovského mlýna. Studiem katastrálních map se podařilo nalézt západně od obce malé návrší v holých polích, tvořící malý zalesněný remízek s četnými zbytky stavebního kamene, od západu i jihu chráněný jakousi teráskou, připomínající silně zanesený příkop a val. Severní strana lokality je silně poškozena zemědělskou činností, která mohla případné (pravděpodobné) opevnění na této straně zcela setřít. Celý areál tvrze, přibližně oválného půdorysu je cca 50 m dlouhý a 35 m široký. Východní strana tvrziště je chráněna doposud zachovaným ve skále tesaným příkopem. Vlastní jádro tvoří z plochy výrazně vystupující návrší zhruba oválného tvaru (rozměry cca 25 m x 18 m). Toto návrší vystupuje nad okolní plochu asi o 0,5 m v západní část a stoupá až ke 2 m v části východní. Tato hrana, kterou jádro tvrze vystupuje je tvořena znatelnou kamennou sutí. Vzhledem k rozloze i hojnému výskytu této kamenné suti lze usuzovat, že se jednalo nejspíše o malou tvrzku věžovitého charakteru z kamenného zdiva. Pozoruhodná je i skutečnost, že zbytky zdí této tvrze se zachovaly vyobrazené na rytině H. Erharda (podle Scheyererova originálu) z roku 1818. Že jde skutečně o zbytky této tvrze dokazuje samotná lokace v terénu…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 4.7. 2006
historie

Historie tvrze v Děrném

První písemná zmínka o Děrném pochází z roku 1293, kde se "de Dirnauia" počítá jako manský statek k fulneckému panství Kdy zde byla vystavěna tvrz není známo, ale je pravděpodobné, že zdejší manové tu sídlili již počátkem 14. století. K roku 1371 je tu uváděn Smil z Brandýsa, který zastával funkci purkrabího na hradě Hukvaldech. Nepřímá zpráva o tvrzi je v listině z roku 1389, kde se jako man na Děrném uvádí Aleš či Alšík z Brandýsa. Koncem 14. století přešlo panství Děrné pod fulnecký klášter. Snad někdy brzy potom ztratilo toto drobné panské sídlo svůj původní význam, stalo se zbytečným a postupně zaniklo.

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 4.7. 2006

Půdorys místa

Půdorys tvrze
© Jan P. Štěpánek 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 4048
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama