Terénní reliéf bývalé tvrze z počátku 14. stol. v západní části vsi. Život na tvrzi trval do konce 15. století avšak kamenné pozůstatky tvrze se zachovaly až do přelomu 18. a 19. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na návrší lokality od jihu, od Fulneku
na snímku je znatelná hlavní terasa a za ní se jen v tmavém náznaku zvedá druhá teráska (jádro).
© Jan P. Štěpánek 2006
Vesnici Děrné nalezne neznalý turista asi 7 km jz. od města Bílovce a jen 2 km sv. od centra města Fulneku. Děrné by se dalo považovat pouze za periferii Fulneku, bez výraznější památky či historie, avšak i Děrné skrývá svou malou – velkou dominantu. Dle historických pramenů bylo známo, že v obci existovala tvrz či sídlo, na němž sídlili zdejší manové. Otázkou však zůstávalo, kde vlastně děrenská tvrz stávala? Odpověď na tuto otázku přinesl až objev regionálních badatelů M. Borise a J. Tichánka publikovaný poprvé vr oce 1998. K přesnější lokaci jim napomohl dochovaný pomístní název "Hradisko", či zkomolený název "Radisko" na kopci u tzv. Hájkovského mlýna. Studiem katastrálních map se podařilo nalézt západně od obce malé návrší v holých polích, tvořící malý zalesněný remízek s četnými zbytky stavebního kamene, od západu i jihu chráněný jakousi teráskou, připomínající silně zanesený příkop a val. Severní strana lokality je silně poškozena zemědělskou činností, která mohla případné (pravděpodobné) opevnění na této straně zcela setřít. Celý areál tvrze, přibližně oválného půdorysu je cca 50 m dlouhý a 35 m široký. Východní strana tvrziště je chráněna doposud zachovaným ve skále tesaným příkopem. Vlastní jádro tvoří z plochy výrazně vystupující návrší zhruba oválného tvaru (rozměry cca 25 m x 18 m). Toto návrší vystupuje nad okolní plochu asi o 0,5 m v západní část a stoupá až ke 2 m v části východní. Tato hrana, kterou jádro tvrze vystupuje je tvořena znatelnou kamennou sutí. Vzhledem k rozloze i hojnému výskytu této kamenné suti lze usuzovat, že se jednalo nejspíše o malou tvrzku věžovitého charakteru z kamenného zdiva. Pozoruhodná je i skutečnost, že zbytky zdí této tvrze se zachovaly vyobrazené na rytině H. Erharda (podle Scheyererova originálu) z roku 1818. Že jde skutečně o zbytky této tvrze dokazuje samotná lokace v terénu…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 4.7. 2006
historie

Historie tvrze v Děrném

První písemná zmínka o Děrném pochází z roku 1293, kde se "de Dirnauia" počítá jako manský statek k fulneckému panství Kdy zde byla vystavěna tvrz není známo, ale je pravděpodobné, že zdejší manové tu sídlili již počátkem 14. století. K roku 1371 je tu uváděn Smil z Brandýsa, který zastával funkci purkrabího na hradě Hukvaldech. Nepřímá zpráva o tvrzi je v listině z roku 1389, kde se jako man na Děrném uvádí Aleš či Alšík z Brandýsa. Koncem 14. století přešlo panství Děrné pod fulnecký klášter. Snad někdy brzy potom ztratilo toto drobné panské sídlo svůj původní význam, stalo se zbytečným a postupně zaniklo.

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 4.7. 2006

Půdorys místa

Půdorys tvrze
© Jan P. Štěpánek 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Fulnek
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Lukavec
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 Kujavy
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Pustějov
 Kanihůra
 Hradní vrch
 Olšová
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Slatina
 Odry
 Wesselsky mlýn
 městské hradby
 katovna
 zvonice
 Slatina
 Bartošovický mlýn
 Velké Albrechtice
 Fürstenberská hrobka
 Výškovice
 kostel sv. Anny
 Kunín
 Hukovice
 Studénka
 Josefínin platan
 Studénka
 Švédská skála
 Bartošovice
 Studénka
 Studénka
 Veselská rozhledna
 fara
 Jeseník nad Odrou
 Nová Horka
 kostel sv. Mikuláše
 Bravantice
 kostel sv. Ondřeje
 Bannerova studánka
 Vítkov
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Martina
 Bartošovice
 Vikštejn
 Františkův Dvůr
 Bítov
 Jakubčovické šance
 Šance
 Roderichova kaple
 svobodný dvůr
 Spálov
 Dubová
 kaple sv. Anny
 Klokočov
 Zbyslavice
 fara
 Weisshuhnův kanál
 Zbyslavice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 Hradec nad Moravicí
 větrný mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Stará pošta
 Laudonův dům
 městské hradby
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Rybí
 Partutovice
 Závišice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Kateřiny
 Milotička
 Lom Olšovec
 zvonice
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
Základní informace místa
ID místa: 4048
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama