Terénní reliéf bývalé tvrze z počátku 14. stol. v západní části vsi. Život na tvrzi trval do konce 15. století avšak kamenné pozůstatky tvrze se zachovaly až do přelomu 18. a 19. století.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na návrší lokality od jihu, od Fulneku
na snímku je znatelná hlavní terasa a za ní se jen v tmavém náznaku zvedá druhá teráska (jádro).
© Jan P. Štěpánek 2006
Vesnici Děrné nalezne neznalý turista asi 7 km jz. od města Bílovce a jen 2 km sv. od centra města Fulneku. Děrné by se dalo považovat pouze za periferii Fulneku, bez výraznější památky či historie, avšak i Děrné skrývá svou malou – velkou dominantu. Dle historických pramenů bylo známo, že v obci existovala tvrz či sídlo, na němž sídlili zdejší manové. Otázkou však zůstávalo, kde vlastně děrenská tvrz stávala? Odpověď na tuto otázku přinesl až objev regionálních badatelů M. Borise a J. Tichánka publikovaný poprvé vr oce 1998. K přesnější lokaci jim napomohl dochovaný pomístní název "Hradisko", či zkomolený název "Radisko" na kopci u tzv. Hájkovského mlýna. Studiem katastrálních map se podařilo nalézt západně od obce malé návrší v holých polích, tvořící malý zalesněný remízek s četnými zbytky stavebního kamene, od západu i jihu chráněný jakousi teráskou, připomínající silně zanesený příkop a val. Severní strana lokality je silně poškozena zemědělskou činností, která mohla případné (pravděpodobné) opevnění na této straně zcela setřít. Celý areál tvrze, přibližně oválného půdorysu je cca 50 m dlouhý a 35 m široký. Východní strana tvrziště je chráněna doposud zachovaným ve skále tesaným příkopem. Vlastní jádro tvoří z plochy výrazně vystupující návrší zhruba oválného tvaru (rozměry cca 25 m x 18 m). Toto návrší vystupuje nad okolní plochu asi o 0,5 m v západní část a stoupá až ke 2 m v části východní. Tato hrana, kterou jádro tvrze vystupuje je tvořena znatelnou kamennou sutí. Vzhledem k rozloze i hojnému výskytu této kamenné suti lze usuzovat, že se jednalo nejspíše o malou tvrzku věžovitého charakteru z kamenného zdiva. Pozoruhodná je i skutečnost, že zbytky zdí této tvrze se zachovaly vyobrazené na rytině H. Erharda (podle Scheyererova originálu) z roku 1818. Že jde skutečně o zbytky této tvrze dokazuje samotná lokace v terénu…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 4.7. 2006
historie

Historie tvrze v Děrném

První písemná zmínka o Děrném pochází z roku 1293, kde se "de Dirnauia" počítá jako manský statek k fulneckému panství Kdy zde byla vystavěna tvrz není známo, ale je pravděpodobné, že zdejší manové tu sídlili již počátkem 14. století. K roku 1371 je tu uváděn Smil z Brandýsa, který zastával funkci purkrabího na hradě Hukvaldech. Nepřímá zpráva o tvrzi je v listině z roku 1389, kde se jako man na Děrném uvádí Aleš či Alšík z Brandýsa. Koncem 14. století přešlo panství Děrné pod fulnecký klášter. Snad někdy brzy potom ztratilo toto drobné panské sídlo svůj původní význam, stalo se zbytečným a postupně zaniklo.

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 4.7. 2006

Půdorys místa

Půdorys tvrze
© Jan P. Štěpánek 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Fulnek
 radnice
 Knurrův dům
 zvonice
 Lukavec
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 Kujavy
 kaple sv. Jiří
 Pohořílky
 Bravinné
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Dorňákův kopec
 Pustějov
 Kanihůra
 Hradní vrch
 Olšová
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 kostel sv. Mikuláše
 Slatina
 Odry
 Wesselsky mlýn
 městské hradby
 katovna
 zvonice
 Slatina
 Bartošovický mlýn
 Velké Albrechtice
 Fürstenberská hrobka
 Výškovice
 kostel sv. Anny
 Kunín
 Studénka
 Hukovice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Studénka
 Studénka
 Švédská skála
 Studénka
 Veselská rozhledna
 Jeseník nad Odrou
 fara
 Nová Horka
 kostel sv. Mikuláše
 Bravantice
 kostel sv. Ondřeje
 Bannerova studánka
 Vítkov
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Martina
 Bartošovice
 Vikštejn
 Františkův Dvůr
 Bítov
 Jakubčovické šance
 Šance
 Roderichova kaple
 svobodný dvůr
 Dubová
 Spálov
 kaple sv. Anny
 Klokočov
 Zbyslavice
 fara
 Weisshuhnův kanál
 Sedlnické sněženky
 Zbyslavice
 Sedlnice
 kaple sv. Víta
 Pustá Polom
 Kyjovice
 Hradec nad Moravicí
 větrný mlýn
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Stará pošta
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 městské hradby
 Czeicznerova vila
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Rybí
 Partutovice
 Závišice
 Jánské Koupele
 kostel sv. Kateřiny
 Milotička
 Lom Olšovec
 zvonice
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
Základní informace místa
ID místa: 4048
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama