Vrchy

Valtéřovice, Krähenstein
Již velmi setřelé terénní náznaky tvrziště v centru obce poblíže kostela. Archeologicky byla tvrz, nazývaná Krähenstein, datovaná od poloviny 14. stol. do počátku 16. století.
Hlavní obrázek místa
pohled na plochu zaniklé tvrze Vrchy od severozápadu
© Jan P. Štěpánek 08/2009
Obec Vrchy leží asi 7 km severně od města Fulneka. Do roku 1947 se ves jmenovala Valtéřovice, poté však dostala současný název Vrchy. Mezi místními i badately již dlouho existovalo povědomí o existenci tvrze Krähestein (též Kränstein, Krästein - "Vraní kámen")., nikdy se přesně nevědělo, kde stávala. Pouze stará německá obecní kronika připomíná, že na bývalé školní zahradě bylo kdysi nalezeno při kopání jakési staré zdivo, část dlážděné cesty a při kopání studny prý byl nalezen také krátký meč. Tyto skrovné údaje napovídaly, že by se skutečně mohlo jednat o pozemek, kde toto šlechtické sídlo mohlo stát. Regionální badatel Jiří Tichánek spolu s Milanem Borisem díky těmto nalezeným indiciím zjistili, že se opravdu jedná o zaniklé místo tvrze Krähenstein a pomohli tak toto historické místo znovu objevit pro širokou veřejnost. Místo tvrze se nachází východně nedaleko kostela, za nynějším obecním úřadem (čp. 65), kde byla dříve škola, na parcele č.64 a 26 - na mírném návrší bývalé školní zahrady. Mnoho z tvrze nezbylo. Rozpoznat lze jen nevýraznou terénní hranu jádra lokality na severu.
Jan P. Štěpánek, 3.1. 2007
popis

Tvrz stávala v místě nynějšího obecního úřadu, čí spíše mírně za ním, na mírném, dnes už poměrně silně setřelém návrší. Tuto domněnku podporuje mimo jiné přítomnost hluboké, ve skále tesané staré studny (na parcele č.26). Také náznaky v terénním zvrásnění svědčí pro tuto myšlenku. Při hloubení základů pro školní budovu v 19. století, objevili místní občané zbytky vjezdu bývalé brány do tvrze (lze tím dedukovat, že vstup do tvrze byl ze strany od současného kostela). Je však pravděpodobné že branka existovala i ve směru do dvora na západě. Povrchovými sběry byla sebrána kolekce středověké keramiky datovatelné do rozmezí od poloviny 14. století do počátku 16. století. Byla zjištěna také přítomnost středověkých kovaných hřebů, úlomků podkov a drobného technického kování neurčitelného charakteru. Původní tvrz zřejmě zabírala svou rozlohou plochu cca 50 x 40 metrů a dá se předpokládat, že byla spojena s hospodářským dvorem na západě areálu. Z pahorku…  číst dále

Jiří Tichánek, Zdeněk Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.1. 2007

historie

Historie tvrze Krähenstein

Prapůvod vsi Valtéřovice je spojen s proboštstvím v Březové, jemiuž ves patřila, a které bylo odnoží kláštera v Třebíči. Někdy po roce 1412 koupil Valtéřovice Lacek z Kravař Valtéřovice a připojil je k fulneckému statku a dosadil zde svého mana. Pánem zdejšího dvora a majitelem přilehlé tvrze je uváděn Jan Čapek z Kroměšína zv. "Starý", kterému dal Beneš z Kravař zapsat v části Valtéřovic pět hřiven ročního platu. Čapkové z Kroměšína a Valtéřovic sídlili od roku 1412 do roku 1537 na tvrzi, v písemných pramenech uváděnou jako Krähestein, Kränstein, Krästein - "Vraní kámen". Čapek byl ve své době patrně dosti významnou osobou. V roce 1415 patřil mladý Čapek k signatářům protestního listu české a moravské šlechty do Kostnice proti upálení M. Jana Husa. Jan Čapek byl v letech 1459 - 1461 hradeckým hejtmanem a měl na Opavsku několik. Byl velkým příznivcem krále Jiřího z Poděbrad, jenž…  číst dále

Jiří Tichánek, Zdeněk Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.1. 2007

Půdorys místa

dnešní situace tvrziště a kostela
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Děrné
 loretánská kaple
 radnice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 zvonice
 Fulnek
 kostel sv. Mikuláše
 Bravinné
 Dorňákův kopec
 Pohořílky
 kostel sv. Jakuba
 Kujavy
 Hradní vrch
 zvonice
 Wesselsky mlýn
 Slatina
 kostel sv. Anny
 Vítkov
 Vikštejn
 kostel sv. Ondřeje
 Švédská skála
 Olšová
 Slatina
 Roderichova kaple
 Kanihůra
 Odry
 kaple sv. Barbory
 městské hradby
 radnice
 katovna
 kostel sv. Mikuláše
 Bílovec
 Dubová
 úřednický dům
 Františkův Dvůr
 Pustějov
 Výškovice
 Klokočov
 Weisshuhnův kanál
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Mikuláše
 Spálov
 kostel Všech svatých
 Hradec nad Moravicí
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Markéty
 Velké Albrechtice
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Melč
 Hanuše
 Bartošovický mlýn
 Fürstenberská hrobka
 kostel sv. Vavřince
 Pustá Polom
 Bítov
 Kunín
 Studénka
 Jeseník nad Odrou
 Studénka
 Štáblovice
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 Studénka
 Bravantice
 Hukovice
 kaple sv. Víta
 Jánské Koupele
 Bartošovice
 Kyjovice
 Josefínin platan
 Nová Horka
 fara
 Zbyslavice
 kostel sv. Trojice
 Bannerova studánka
 Davidův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bartošovice
 Kružberk
 Přerovec
 kostel sv. Floriána
 Partutovice
 větrný mlýn
 kaplička
 Hrabyně
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
Kontaktní informace
OÚ Vrchy
Vrchy 65
742 45 Fulnek 1
Tel: 556 740 111
obecvrchy@cmail.cz
Základní informace místa
ID místa: 4031
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama