Válcovitý sloup asi 3,5 m vysoký, kónicky se zužující a shora krytý čtyřhrannou deskou stával až do roku 1925 v místě dnešního domu čp. 217, proto byl rozebrán na tři kusy a zabudován jako patníky silnice. Náhodně nalezen, poté ho vedení města nechalo v roce 2006 vyzvednout a zrekonstruovat.
Hlavní obrázek místa
Bílý sloup
© Tomáš Hák, 10/2011

Bílý sloup

Milník se nachází několik stovek metrů od hlavního náměstí a naproti stejnojmenné restauraci na křižovatce silnic od centra Litvínova, od Chudeřína, Šumné a ve směru od Mostu. Nedaleko autobusová zastávka MHD.
Tomáš Hák, 15.4. 2012
historie

Milník Bílý sloup

Válcovitý sloup asi 3,5 metru vysoký, kónicky se zužující a shora krytý čtyřhrannou deskou stával v Litvínově na rohu ulic Chudeřínské a Tyrše a Fügnera. Milník možná kdysi ukazoval směr na klínské rudné doly nebo k tavírně rudy v Šumné z hlavní cesty spojující Osek s Chomutovem. Sloup byl v roce 1925 odstraněn ze svého původního místa při stavbě družstevního domu čp. 217. Rozebrán byl na tři díly a použit jako patníky po levé straně silnice na Klíny v místech, kde vyúsťuje ul. 5. května do ulice Tyrše a Fügnera. Do dnešního dne se za chovaly pouze dva kusy.

Tomáš Hák, dle http://litvinov.sator.eu, 15.4. 2012

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Chudeřín

Místa v okolí

 Pilařský rybník
 Litvínov
 nová radnice
 Sirné lázně
 stará radnice
 socha Herkula
 Rieckenova vila
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 důl Pavel I.
 Einmannbunker
 důl Pluto II.
 milník
 Janov
 Kolektivní dům
 kaple
 socha sv. Vavřince
 socha sv. Jiří
 Loučná
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Vlčí hora
 Jeřabina
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Lniště
 Albrechtická štola
 Matylda
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Černý rybník
 židovský hřbitov
 Jezeří
 Most
 Most
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 Dřevařský rybník
 Špičák
 Fláje
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Duchcov
 Starý Žeberk
 Ressl
 boží muka
 evangelický kostel
 krematorium
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Barbory
 luterský kostel
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Anny
 kostel Vzkříšení
 Šibeník
 Skalní okno
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 železniční most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Zlatník
 Nový Žeberk
 Bílinská kyselka
 Eduardova skála
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Georgensdorf
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 židovský hřbitov
 Patokryje
 smírčí kříž
 Zabrušany
 nová radnice
 městské opevnění
 Košťany
 starší radnice
 synagoga
 pivovar
 Bílina
 Maják
 vodojem
 Bílina
 Bořeň
 Pohádkový les
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Huberta
 Červený Hrádek
 kostel sv. Kateřiny
 pomník Hanse Kudlicha
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Korozluky
 městské sklepy
 Hrobčice
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 kaple sv. Ferdinanda
 Najštejn
 boží muka
 Žichov, Schichow
 kostel sv. Jakuba
 Chrámce
 Kamencové jezero
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 10786
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama