Morávka

vodní nádrž Morávka
Údolní vodní nádrž na řece Morávce v Beskydech. Vystavěna v l. 1961-67. Slouží jako zásobárna pitné vody (přísné hygienické pásmo) a regulátor povodňových průtoků. V r. 1996 poškozena povodní a v l. 1997-2000 generální oprava pláště hráze.
Hlavní obrázek místa
Pohled z hráze na plochu přehrady
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Vklíněna mezi velikány Moravskoslezských Beskyd, horu Travný (1203 m) a Slavíč (1055 m), nachází se na 18,82 ř. kilometru řeky Morávky významný vodní zdroj Moravskoslezského kraje – vodní nádrž Morávka. Ta zasahuje částečně i do údolí potoka Slavíče. Dnes již přehrada takřka splynula s malebnou okolní horskou krajinou. Na počátku 60. let 20. století však vtrhla do tohoto horského údolí na horním toku řeky Morávky poněkud násilně. Se vzrůstajícím průmyslem na Ostravsku a Karvinsku vzrostl i počet obyvatel kraje. Bylo proto třeba zajistit narůstající požadavky na pitnou vodu. Se stavbou údolní nádrže se započalo roku 1961 a mnoho z místních starousedlíků neslo stavbu přehrady nelibě. Od roku 1967 funguje nepřetržitý provoz přehrady a dnes by si již takřka nikdo neuměl tento kout Beskyd bez tohoto technického díla představit. K přehradě je nesnadnější přístup pro motoristy i cyklisty z Frýdku-Místku. Z Frýdku je třeba vyjet směrem na východ k obci Dobrá a za ní se dát na jih, již podél toku řeky Morávky k Nošovicím. Mineme světoznámý pivovar Radegast, projedeme přes Vyšní Lhoty, Raškovice (kde můžeme cestou vidět objekt bývalého zámku) a Pražmo až dojedeme do samotné vesnice Morávka. Přehrada se nachází až za obcí. Jelikož přehrada slouží jako zdroj pitné vody je v jejím okolí vyhlášeno nejpřísnější hygienické pásmo a přímo k vodě je zcela zakázáno se vydávat. Kolem pravého břehu přehrady vede asfaltová silnice s pravidelnou autobusovou linkou, která spojuje „civilizaci“ s horskými samotami a turistickými cíli v Zadních horách. Samotná hráz přehrady, která by mohla být atraktivním turistickým cílem je bohužel, na rozdíl od přehrady Šance na Ostravici, nepřístupná. Pouze jednou v roce v tzv. Den vody se otevírá hráz i interiér hráze přehrady návštěvníkům. I kdyby jste zrovna na Morávce v Den vody nebyli, jistě nebudete litovat. Krásná…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 26.1. 2007
popis

Vodní dílo Morávka je součástí víceúčelové vodohospodářské soustavy v rámci povodí řeky Odry. Přehrada plní prioritně vodárenskou funkci a to jako zdroj pitné vody pro města Frýdek-Místek, Havířov a Český Těšín. Z nádrže je potrubím voda odebírána na úpravnu ve vodu pitnou do úpravny ve Vyšních Lhotách. V zásobování pitnou vodou Moravskoslezský kraj spolupracuje Morávka s podobnými vodními díly Šance na řece Ostravici a Kružberk na řece Moravici. Nádrž Morávka však ještě zajišťuje i minimální průtoky na řece Morávce pod hrází a ve spolupráci s ostatními přehradami kompenzuje minimální průtoky na řece Ostravici. Přehrada také plní ochrannou funkci před možnými povodněmi. Přehrada Morávka také spolupracuje s jezem ve Vyšních Lhotách (Raškovicích) na řece Morávce odkud je přivaděčem vedena voda do Vojkovic, kde se tato voda vlévá do řeky Lučiny a tak zásobuje vodou i Žermanickou přehradu. Na dvou vodních nádržích je také…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle informací v místě, webu a turistických průvodců, 26.1. 2007

Další texty popis
historie

Stavba, jejímž investorem byl KVRIS Ostrava, byla prováděna závodem INGSTAV Brno podle projektu Hydroprojektu v Brně od roku 1961 až do roku 1964. V prosinci téhož roku bylo dáno vodní dílo do zkušebního provozu. Trvalý provoz byl spuštěn v roce 1967. Tehdy to byla první nádrž s návodním asfaltobetonovým těsněním. V létě roku 1996 byla důsledkem povodní poškozen plášť hráze přehrady. Ta následně prošla v letech 1997 až 2000 nákladnou rekonstrukcí, kdy byla po několik měsíců takřka celá vypuštěna. Původní návodní těsnění z asfaltobetonu bylo částečně odfrézováno a nahrazeno geomembránou Sibelon z PVC, testovanou v Itálii. Tato nová technika byla použita poprvé ve střední a východní Evropě právě zde na Morávce.

Jan P. Štěpánek podle informací v místě, webu a turistických průvodců, 26.1. 2007

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 zvonička u Polků
 klauz Vlaské
 Travné, Travný
 Pražmo
 Mohelnický vodopád
 šance na Obidové
 Raškovice
 Adámkova vila
 kaple sv. Kříže
 Prochaskova vila
 Lysá hora
 Gabrielina chata
 evangelický kostel
 Ondrášovy díry
 Bílý Kříž
 zvonička
 zvonička
 vodopády Satiny
 U Veličků
 Dobratice
 větrný mlýnek
 kostel Božího Těla
 koryto potoka Mazák
 kostel sv. Josefa
 vodní mlýn
 Skalický lom
 kaple na dolním konci
 Hartisov
 šance Dolní Lomná
 Janovice
 kaple na Horním konci
 Hnojník
 vodní nádrž Šance
 Skalice
 kostel sv. Martina
 šance Řečice
 Hamerská kaple
 Střítež
 Nová Ves
 ostravický hamr č. I
 kostel sv. Michala
 Horní Tošanovice
 Harcovský most
 Lubno
 Alsternova vila
 kaple na Kamenci
 hamr č. VII
 radnice
 Dolní Tošanovice
 Vělopolí
 Baška
 kříž na Hutích
 Karpentná
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Kaple skalická
 Dobrá
 vodní nádrž Baška
 kostel sv. Jindřicha
 Frýdlant
 kaple Při šefru
 Husův dům
 kostel sv. Václava
 Horní Domaslavice
 klauz Kyčerov
 kříž na Vidíkově
 Lom - Mořské oko
 kostel sv. Kateřiny
 kříž na Samčance
 Třanovice
 kaple Panny Marie
 Ropice
 Kocurovice
 Baranská skála
 Třinec
 Hrádek nad Olší
 Hodoňovice
 Hrádek nad Olší
 hrable Červík
 kaple Panny Marie
 Šorštýn
 Dolní Domaslavice
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Konská
 Horní Žukov
 boží muka - sv. Anna
 Dolní Líštná
 kaple Na Skotni
 boží muka
 roubená zvonička
 Hubertova chata
 boží muka
 kostel sv. Josefa
 Vendryně
 židovský hřbitov
 lesní zámeček
 Čeladná
 Eltzerova přádelna
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 Neumannova vila
 Vendryně - vápenka
 Málkovice
 Rechle
 Frýdecká šibenice
 Jamnice
 kostel Všech svatých
 Munkovice
 socha sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 Měšťanský pivovar
 klaus Panský
 radnice Místek
 kostel sv. Jošta
 Podkostelní mlýn
 kostel sv. Stanislava
 Bruzovice
 radnice Frýdek
 Zoopark
 stará radnice
 Wolfínský palác
 městské hradby
 kaple sv. Anny
 Frýdek
 Frýdecká synagoga
 Koloredovský most
 Bezručova kaple
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 Blato klaus – Mohyla
 Lískovec u Frýdku
Kontaktní informace
Povodí Odry, státní podnik
Varenská 49
701 26 Ostrava
Tel: (+420) 596 657 111
http://www.pod.cz
info@pod.cz
Základní informace místa
ID místa: 4933
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama