Zámek vznikl přestavbou tvrze r. 1583. R. 1670 byla opět přestavěna na dvoupatrovou budovu se 4 křídly. Přestavba v letech 1869-77 překryla starší stavební fáze. Dnes jsou zachovány pseudorenesanční a pseudogotické prvky.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 05/2021
Přímo ve středu Bartošovic, naproti místního farního kostela, se nachází hlavní dominanta obce, nedávno zrekonstruovaný a novotou zářící zámek. Dispozice čtyř křídlého zámku vykazuje složitý stavební vývoj. Zámek vznikl renesanční přestavbou starší tvrze někdy v 15. století, která se doposud ve hmotě zámku uchovala. Mnoha přestavbami a úpravami vznikl současný objekt s pseudorenesančními a pseudogotickými prvky. V interiérech zámku se zachovalo mnoho původních historických architektonických prvků: klenutí, dřevěné obložení, balustrády schodišť, malovaný strop a jiné prvky. Zámek, který byl vyhlášena kulturní památkou, je dnes v majetku obce a stal se sídlem Regionu Poodří. Současně v něm funguje ubytovací zařízení typu - turistické zařízení a penzion s celkovou kapacitou 56 míst a návštěvníkům je k dispozici informační centrum Regionu Poodří. Původní prostranství před zámkem uzavíral bývalý barokní hospodářský dvůr, z nějž se bohužel do dnešních dob zachovala jen jedna budova s dekorativním barokním štítem a okenními špaletami. Kolem zámku se rozkládal, a dnes je znovu obnoven, hodnotný přírodně krajinářský park s mnoha cennými stromy.
Jan P. Štěpánek, 5.4. 2005
historie

Původně v těchto místech stávala tvrz doložená poprvé na konci 15. století (1490). Na jejím místě, nad potokem, bylo postaveno v roce 1583 nejstarší, západní, křídlo dnešního zámku. Na konci 16. stol. byl renesančně přestavěn Sedlnickými z Choltic. Z této přestavby pochází portál dveří datovaný do rokem 1583. Zámek však byl při prodeji Podstatským z Prusinovic v roce 1616 nadále popisován jako tvrz. Náhrobky držitelů z období pozdní gotiky a renesance tvoří jejdinečný soubor umístěný dnes v novém kostele. Podstatstí zámek drželi takřka 150 let (až do roku 1768). Za nich byl zámek rozšířen přístavbou dvou raně barokních křídel, jejichž vzhled však byl častokrát změněn. O těchto úpravách svědčí alianční deska Jana Taafeho a jeho manželky Marie, rozené hraběnky Chotkové, z roku 1769, která je v současnosti sekundárně osazena v průjezdě. Zámek tehdy nabyl podobu dvoupatrové čtyřkřídlé budovy se středním dvorem…  číst dále

jps7, 5.4. 2005

okruhy, vstupné

Zámek v Bartošovicích nenabízí průvodcovskou činnost, není zde vybudována expozice. V zámku je návštěvníkům k dispozici Informační centrum Regionu Poodří, které je otevřeno celoročně od Po-Pá: 07,30-12,00 / 12,30-16,00, a v období od 1.5. - 31.10. včetně státních svátků i o sobotách a nedělích od 09,30 - 15,00.

Informační centrum Regionu Poodří, 19.8. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku, zrněně vyznačeno předpokládané zdivo tvrze
© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Josefínin platan
 fara
 Bartošovický mlýn
 Nová Horka
 fara
 Hukovice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Bartošovice
 větrný mlýn
 kaplička
 Pustějov
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Kunín
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Petrovice
 kostel sv. Martina
 Kanihůra
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Závišice
 Kujavy
 Příbor
 městské hradby
 Rybí
 Bannerova studánka
 Petřvald
 Pohořílky
 Velké Albrechtice
 Zemanova kaple
 Stará pošta
 městské hradby
 Laudonův dům
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 úřednický dům
 Bílovec
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Trnávka
 Kateřinice
 kostel sv. Valentina
 Bravantice
 kostel sv. Mikuláše
 Štramberk
 Expozice figurín
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
 Maxmiliánův dvůr
 městské opevnění
 rozhledna Bílá hora
 vila Machů
 svobodný dvůr
 Kamenárka
 Národní sad
 Hájovský dvůr
 Šipka
 Váňův kámen
 Jurův kámen
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Zemanství
 Panská vyhlídka
 Katolický dům
 Skácelův kříž
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Fulnek
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 radnice
 kaple sv. Anny
 Děrné
 Jeseník nad Odrou
 Starý Jičín
 loretánská kaple
 Bezručova vyhlídka
 Husova lípa
 Čertův mlýn
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Rychaltice
 Arenda
 Starý Jičín
 Šostýn
 Raškův kámen
 větrný mlýn
 Olšová
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 socha Boha Otce
 Lukavec
 Hradní vrch
 kostel sv. Jiří
 Dorňákův kopec
 Bravinné
 dvůr Antonínov
 Brušperk
 Požaha
 kostel Všech svatých
 Polanská niva
 Hodslavice
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Zbyslavice
 Hukvaldská obora
 Slatina
 Hukvaldy
 Polouvsí
 Kubartova kaple
 Zbyslavice
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Bítov
 Travertinová kaskáda
 zvonička Měrkovice
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Slatina
 Stará Bělá
 mlýn Strážka
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Myslík
 Kozlovice
 Šmiřákův mlýn
 zvonice
 Stará Bělá
 švédská mohyla
 fojtství
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Mikuláše
 Zábřeh
 Husův sbor
Kontaktní informace
Zámek Bartošovice
Bartošovice čp 1
742 54 Bartošovice
Česká republika (CZ)
Tel: (+420) 556 720 490
region@regionpoodri.cz
Základní informace místa
ID místa: 2873
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.4.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama