
Kůlna je mohutná tunelovitá jeskyně v severní části Moravského krasu. Délka činí kolem 90 m, mohutný vstup je asi 40 m široký a téměř 9 m vysoký. Součástí Kůlny jsou i Křížové jeskyně, které však nejsou však zpřístupněny (nebezpečný propasťovytý systém).
V roce 1880 zde objevil Jindřich Wankel stopy osídlení pračlověkem. Výzkumy pokračovaly Martinem Křížem v letech 1881–85 a v r. 1891. Ten také objevil nový jeskyní systém, který dnes nese jeho název. Archeologický výzkum zjistil osídlení v neolitu a ml. paleolitu. Výzkum tu prováděl r. 1902 i Karel Absolon, nejvýznamější postava z historie průzkumu Moravského krasu. Zvláštní kapitolou byly válečné roky 2. sv. války, kdy byla podlaha jeskyně vybetonována a vznikla tu podzemní továrna německé armády. Po odstranění následků stavby se zjistilo, že spodní vrstvy nebyly zničeny, a tak od roku 1961 mohl pokračovat výzkum. Ten provádělo Moravské zemské muzeum. Prokázalo se osídlení i ve středním a starším paleolitu. Byl nalezen fragment horní čelisti a zub neandrtálce asi 120 000 let starý. V r. 1997 byla do Kůlny proražena chodba ze Sloupsko-šošůvských jeskyní a byla zřízena tématická expozice jako ukončení prohlídky jeskynního… číst dále
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo