Průmyslový a hospodářský růst Frenštátu započal kolem pol. 19. stol., kdy vznikají ve vých. části města textilky F. Křenka a V. Kostelníka. V r. 1902 byla postavena textilka F. Michny. Objekty dodnes dokládají průmyslovou architekturu konce 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Pohled od východu na štít bývalé textilky F. Křenka
© Jan P. Štěpánek 01/2007
Město Frenštát pod Radhoštěm – pro většinu z nás symbol a centrum radhošťské části Beskyd. Nikdy by však město nedosáhlo takového rozmachu, pokud by v polovině 19. století nezačaly na východním předměstí vznikat prosperující textilní továrny a mechanické tkalcovny. Právě ty daly práci a nový smysl života zdejším lidem, kteří předtím hromadně odcházeli za prací do Ameriky. Textilní továrny vznikají ve východní části města, mezi centrem města a dnešním nádražím, podél Horní ulice. Jako první zde zakládá mechanickou tkalcovnu, bělírnu a úpravnu sukna firma František Křenek a synové, ve stejné době buduje továrnu i V. Kostelník a jako poslední vzniká roku 1902 textilka F. Michny. Po 2. světové válce textilky jako mnoho podobných podniků zabavuje stát a budovy dává do sprány národnímu podniku Slezan. Dnes je radostný pohled jen na bývalou Kostelníkovu továrnu, která se rozkládá mezi ulicí Nádražní a Střelniční. Od Slezanu získala budovu firma TOROLA electronic, která bývalou továrnu rekonstruovala. Bývalá textilka F. Michny nedaleko nádraží, mezi ulicemi Nádražní a Markova vypadá sice ne příliš udržovaně, ale stále je funkční. Nejhůře na tom je bývalá továrna Františka Křenka, která se rozkládá v prostoru mezi ulicí Podříčí při břehu říčky Lomná a uličkou U Příkopy. Továrna je opuštěná a chátrá. Jen malou část někdejšího areálu využívá soukromá firma.
Jan P. Štěpánek, 28.1. 2007
historie

Historie textilního průmyslu a textilek ve Frenštátě pod Radhoštěm

Město Frenštát pod Radhoštěm zaznamenalo v 1. polovině 19. století důsledkem odchodu mnoha obyvatel za lepším osudem do Ameriky menší stagnaci. Ta naštěstí netrvala dlouho. Ve 2. polovině 19. století začíná ve městě postupně vnikat řada textilních manufaktur a mechanických tkalcoven, které daly zdejším lidem opět práci, a tak nastává nový rozmach města a přibývá obyvatel. Obchodu a průmyslu také velmi napomohlo vybudování železnice Ostrava – Valašské Meziříčí, která Frenštátem od roku 1888 prochází. Jako první byly založeny na průmyslovém předměstí (východní část města jejíž osu tvoří Horní ulice) textilní továrna podnikatele Františka Křenka a nedaleko od ní textilka V. Kostelníka. Ty mají původ již ve 40. letech 19. století. Křenkova textilní továrna vznikla na místě bývalé Koniakovského apretovny. František Křenek jí koupil v roce 1875 a v roce 1883 jí plně mechanizuje. Později, až v roce 1902 vzniká textilka F. Michny. Po 2. světové…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle I. Korbelářová, V. Peter, H. Wawreczka, R. Žáček: Beskydy a Pobeskydí 1895 - 1939, Wart, Třinec 2001 Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku: Beskydy - západ, 1998, 28.1. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Frenštát pod Radhoštěm

Místa v okolí

 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Martina
 zvonice
 mlýn Strážka
 roubený dům č.p. 5
 Kubartova kaple
 fojtství
 zvonička Měrkovice
 Raškův kámen
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Husova lípa
 švédská mohyla
 Kozlovice
 Šmiřákův mlýn
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Rašků
 socha Radegasta
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Cyrilka
 Ringhofferova vila
 Vašendův kříž
 Zemanství
 Myslík
 Leopoldova chata
 Hukvaldská obora
 vila Machů
 Váňův kámen
 Hukvaldy
 Maxmiliánův dvůr
 Greiffka
 Kamenárka
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Šipka
 Národní sad
 Hukvaldy
 rozhledna Bílá hora
 Čertův stůl
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Čeladná
 Skácelův kříž
 větrný mlýn
 Zemanova kaple
 Hájovský dvůr
 kaple Za humny
 Jurkovičova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Frýdlant
 Hradišťko
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka - sv. Anna
 kaple na Horním Konci
 Rychaltice
 ostravický hamr č. I
 Závišice
 Alsternova vila
 kostel Všech svatých
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Harcovský most
 Hamerská kaple
 městské hradby
 radnice
 Hubertova chata
 Příbor
 hamr č. VII
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Nová Ves
 Rybí
 kaple na Kamenci
 Panorama u Chlebovic
 Lubno
 Rožnov
 Blato klaus – Mohyla
 kostel sv. Josefa
 Kateřinice
 fojtství
 kaple sv. Mauritia
 Petrovice
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 klauz Kyčerov
 kaple Panny Marie
 kaplička
 Hodslavice
 U Veličků
 větrný mlýn
 staré fojtství
 koryto potoka Mazák
 kostel sv. Ondřeje
 vodní dílo Olešná
 Hodoňovice
 vodopády Satiny
 kaple Panny Marie
 Hodslavice
 žilinský vodní jez
 Šance
 Prameny Zrzávky
 Ondrášovy díry
 šance Řečice
 klaus Panský
 kaple Při šefru
 Trnávka
 roubená zvonička
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 kostel sv. Václava
 Baška
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 boží muka
 kaple Pod Spinou
 fara
 Husův dům
 Janovice
 městské hradby
 boží muka
 Stará pošta
 Kaple skalická
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 kostel sv. Josefa
 radnice
 Štandl
 Frýdberk
 hroby portášů
 Eltzerova přádelna
 kaple Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Bartošovice
 Lučovecký klauz
 radnice Místek
 Podkostelní mlýn
 Měšťanský pivovar
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 kaple Na Skotni
 Neumannova přádelna
 kaple sv. Otýlie
 Zoopark
 Neumannova vila
 Munkovice
 Rechle
 Málkovice
 Jamnice
 židovský hřbitov
 fara
 Skalický lom
 Hukovice
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Skalice
 kostel sv. Martina
 Bedřichův klaus
 Dobrá
 kostel sv. Jiří
 Klenov
Základní informace místa
ID místa: 4941
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama