Jeskyně Šipka je krasovým útvarem štramberského krasu. V r. 1880 zde byl nalezen zlomek spodní čelisti neandertálského dítěte. Jeskyně poskytovala útočiště lidem již před více než 32 000 lety.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jeskyni Šipka
© Ivo Rozehnal 06/2019
Jeskyně Šipka je nejznámějším krasovým útvarem štramberského krasu. Portál jeskyně o šířce 8 m a výšce 3,8 m je orientován k severu. Za krátkou vstupní chodbou následuje dno Propástky, ze které vybíhají dvě chodby-Jezevčí díra a Krápníková jeskyně. Propástka 12 m hluboká vznikla zřícením stropu dómu vzniklého na křížení puklin vápencového masívu. Krápníková chodba je 38 m dlouhá, 3-4 m široká a až 5 m vysoká. V její přední části jsou na stropě patrné trosky původní bohaté krápníkové výzdoby zničené lidmi po jejím objevení. Jezevčí díra je 19 m dlouhá, 1-2 m široká a 1,5 m vysoká.V letech 1879 - 1887 zde prováděl archeologický výzkum Karel Jaroslav Maška, gymnazijní profesor z Nového Jičína. Ve čtvrtek 26. srpna 1880 nalezl u výklenku chodby Jezevčí díra v popelu ohniště asi 1,4 m hluboko zlomek spodní čelisti neandertálského dítěte později nazvanou „Šipecká čelist“. Čelist náležela dítěti ve věku 8 až 10 let a vykazuje přechodové znaky mezi člověkem neandrtálským a člověkem dnešního typu. Na památku této významné události byla na stěně jeskyně umístěna v r. 1922 pamětní deska K. J. Mašky od akad. sochaře Františka Juráně. Jeskyně poskytovala útočiště lidem již před více než 32 000 lety. Za tuto dobu se zde vystřídalo mno lidských kultur, které zde zanechali památku ve formě různě opracovaných kostí, parohů a kamenných nástrojů. Celkem byly v jeskyni také nalezeny pozůstatky 130 druhů živočichů. Jeskyně Šipka se svou romantickou atmosférou a četnými nálezy kostí zvířat (jeskynní medvědi a lvi, mamuti, srstnatí nosorožci aj.) inspirovala chlapce Zdeňka Buriana k představám pravěkého světa, které v pozdějších letech ztvárnil v uměleckých rekonstrukcích. Jeskyně se nachází několik desítek metrů ve svahu nad vstupem do štramberských Národních sadů. Prostor jeskyně je celoročně volně přístupný.
Jan P. Štěpánek, 21.5. 2005
pověsti

Šipka sídlem černokněžníků

Světoznámá jeskyně Šipka na severovýchodním výběžku Kotouče bývala prý sídlem v šedé dávnověkosti nejen trpaslíků, ale i černokněžníků. Ti byli duchové, kteří často zjevovali se v lidské podobě. Své útlé tílko balili v dlouhou černou řízu, hlavu s dlouhými vlasy mívali nepokrytou, tvář drsných vrásčitých tahů, oči škarohleda a bradu s dlouhými ježatými vousy. Už svým vzezřením a nadto i škodolibým dováděním naháněli hrůzu každému, kdo náhodou se s nimi setkal. Bydleli hlavně v Šipce, ale i v jiných četných děrách Kotouče, odkudž za temných nocí podnikali své výlety k velké škodě celého okolí. Zvláště byli bez odporu největšími škůdci Štramberáků pro jejich zbožnou mysl a nenávist k zplozencům pekla. Zanevřevše na staroslavný Kotouč, na němž po příchodu křesťanství do naší rodné země postaven kříž, dali se od ženklavských sedláků odvézti na Smolnou horu a od toho času měli Štramberští i okolní lid od…  číst dále

(MB) SOkA Nový Jičín, 28.11. 2005

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Štramberk

Místa v okolí

 Národní sad
 Jurův kámen
 městské opevnění
 Kamenárka
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Panská vyhlídka
 Štramberk
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 kostel sv. Kateřiny
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Husova lípa
 Šostýn
 vila Machů
 Závišice
 Bezručova vyhlídka
 Zemanova kaple
 Raškův kámen
 Maxmiliánův dvůr
 Rybí
 Kubartova kaple
 fojtství
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 mlýn Strážka
 radnice
 větrný mlýn
 Příbor
 městské hradby
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 žilinský vodní jez
 Petrovice
 zvonice
 městské hradby
 zvonička Měrkovice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 kostel sv. Martina
 radnice
 Nový Jičín
 mariánský sloup
 Laudonův dům
 Stará pošta
 Neptunova kašna
 radnice
 Czeicznerova vila
 Bartošovice
 fara
 Hodslavice
 větrný mlýn
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Hukvaldy
 Čertův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 Kateřinice
 Rychaltice
 staré fojtství
 kostel sv. Mikuláše
 Kozlovice
 Hodslavice
 Myslík
 fojtství
 Šmiřákův mlýn
 Hukovice
 švédská mohyla
 kostel sv. Martina
 fara
 Prameny Zrzávky
 Bartošovice
 Josefínin platan
 Požaha
 roubený dům č.p. 5
 Bannerova studánka
 Kunín
 Arenda
 Starý Jičín
 Trnávka
 Fürstenberská hrobka
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Vašendův kříž
 Nová Horka
 svobodný dvůr
 Bartošovický mlýn
 kaple Za humny
 Panorama u Chlebovic
 Petřvald
 kaple sv. Anny
 Hradišťko
 kaple na Horním Konci
 fojtství
 Jurkovičova rozhledna
 Perná
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 dvůr Antonínov
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 horský hotel Solárka
 Brušperk
 Rožnov
 socha Radegasta
 Příluky
 Zvonička Pustevny
 Pustějov
 Mořské oko
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Cyrilka
 kaple sv. Mauritia
 kostel Všech svatých
 Beessova kaple
 Lešná
 vodní dílo Olešná
 Krásno nad Bečvou
 Leopoldova chata
 radnice
 dům U apoštolů
 Greiffka
 Frýdberk
 Čertův stůl
 evangelický kostel
 Štandl
 Kujavy
 Arnoltovice
Základní informace místa
ID místa: 3158
Typ místa: příroda
Podkategorie: jeskyně
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.5.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama