Malý letní zámeček byl postaven v polovině 18. století řádem augustiniánů. Po roce 1911 adaptován pro účely obce. Kromě vstupního portálu již ničím nepřipomína zámecké sídlo.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na zámek.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
V severozápadní části obce Pustějova, nacházejícího se necelých 10 km jvv. Od Fulneka a 8 km jzz od Studénky, se při hlavní silnici směřující do Kujav a Bílova nachází nenápadný, leč o to zajímavější zámek. Byl vystavěn v polovině 18. století jako letní sídlo augustiniánského probošta a správní sídlo klášterního panství. Zámeček je tvořen patrovou obdélnou budovou se sedlovou střechou a dvěma vysokými štíty na obou kratších stranách. Delší frontou je budova obrácena k uliční čáře. Veškeré historicky cenné stavební prvky byly pozdějšími stavebními úpravami odstraněny a budova zámku celkově architektonicky znehodnocena. Na historický původ modernizované budovy upomíná pouze dochovaný vstupní pozdně barokní portál v ose zámku. Jeho půlkruhový oblouk je ozdoben reliéfními volutami s kordonovými římsami nad hranolovými sloupovými pilíři s nárožníky. Na vrcholu oblouku je umístěn dnes již velmi poškozený znak města Fulneku v rokajovém ornamentu. Bývalý zámek čp. 218, který je dnes v majetku obce, slouží kulturním potřebám Pustějova.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 9.4. 2006
historie

Historie zámku v Pustějově

Někdy v polovině 18. století zde postavili augustiniáni, za probošta a zdejšího rodáka PhDr. Josefa Jana Barvíka (1747 – 1760), v severozápadní části vsi menší letní zámeček v barokním slohu. Zámeček se od té doby stal i správním sídlem klášterního panství. Po zrušení fulneckého kláštera v roce 1784 byl zámeček přestavěn na kaplanku a Pustějov se spolu s ostatními klášterními vesnicemi stal statkem náboženského fondu. V roce 1825 odkupuje bývalé pustějovské panství od tohoto fondu Karel Czeika z Badenfeldu za 60 200 zlatých a připojuje jej k panství fulneckému. V roce 1842 přechází velkostatek do rukou Kristiána sv. p. ze Stockmaru. V roce 1855 odkupuje pustějovské panství, ke kterému patřily i vsi Bílov, Děrné, Jílovec, Labuť, Lukavec a Starou ves u Bílovce, Filip hrabě Flanderský a připojuje je opět ke svému fulneckému panství. Správa panství přešla z Pustějova do Fulneku a zámeček…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 9.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Kujavy
 Bartošovický mlýn
 Kanihůra
 Pohořílky
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Nová Horka
 fara
 Hukovice
 úřednický dům
 Studénka
 kaple sv. Barbory
 Bílovec
 Studénka
 Studénka
 radnice
 Studénka
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Albrechtice
 Kunín
 Děrné
 Fulnek
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 radnice
 loretánská kaple
 Bartošovice
 fara
 Lukavec
 kostel sv. Jakuba
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Bravinné
 Hradní vrch
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Dorňákův kopec
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 Bannerova studánka
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Slatina
 Olšová
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Petřvald
 Slatina
 Jeseník nad Odrou
 kostel sv. Mikuláše
 svobodný dvůr
 Petrovice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Výškovice
 radnice
 Nový Jičín
 Zbyslavice
 Bítov
 Czeicznerova vila
 Zbyslavice
 radnice
 kaple sv. Anny
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Rybí
 Závišice
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Vavřince
 žilinský vodní jez
 Odry
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 městské hradby
 katovna
 Trnávka
 Starý Jičín
 kostel sv. Kateřiny
 Zemanova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Kateřinice
 Arenda
 Polanská niva
 Polouvsí
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Wesselsky mlýn
 Štramberk – MPZ
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 Čertův mlýn
 kašna
 městské opevnění
 rozhledna Bílá hora
 Maxmiliánův dvůr
 kostel sv. Anny
 Kamenárka
 Polanka nad Odrou
 Veselská rozhledna
 Národní sad
 vila Machů
 Hájovský dvůr
 Šipka
 Jurův kámen
 Váňův kámen
 Panská vyhlídka
 Skácelův kříž
 Zemanství
 Ringhofferova vila
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 Stříbrná věž
 Bezručova vyhlídka
 Husova lípa
 Šostýn
 Raškův kámen
 Poruba
 kostel Všech svatých
 Svinov
 kostel Krista Krále
 kostel sv. Jiří
 Travertinová kaskáda
 Třebovice
Kontaktní informace
Vlastník:
Obec Pustějov
č.p.54
Pustějov
74243
Základní informace místa
ID místa: 4035
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 10.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama