Výrazné terénní reliéfy středověkého hrádku na výrazném ostrohu poblíže Slatiny. Hrádku předcházelo patrně mladohradištní osídlení. Existence hrádku je archeologicky doložena do 14. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu přes příkop na jihozápadní část jádra hrádku
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Velmi pozoruhodná, co do výraznosti terénních reliktů tak do mnoha otazníků kolem původu a historie, je lokalita fortifikace drobného středověkého opevnění (DSO) na tzv. Dorňákově kopci, zvaném někdy také Dorniakhügel. Lokalita hrádku na Dorňákově kopci se nachází přibližně v půli cesty mezi Bílovcem a obcí Skřípov, jen asi 4,5 km severozápadně od Bílovce, na katastru obce Slatina, ačkoliv se místo nachází takřka na okraji obce Stará Ves u Bílovce. Samotné místo najde návštěvník velmi snadno. Hrádek stával na zalesněném návrší, které se vypíná nad soutokem Skřípovského potoka s bezejmenným levobřežním přítokem a přímo u odbočky silnice do osady Ohrada. Na temeni kopce se nacházejí výrazné pozůstatky fortifikace, jejíž jádro je tvořeno čtvercovou plošinou o rozměrech 50 x 50 m, obklopené výrazným, až 4 m hlubokým příkopem a valem (tím pouze na severní a východní straně, kde je val poškozen či úmyslně přerušen). Je poměrně pozoruhodné, že celá západní, nejschůdnější a patrně i přístupová část terénu, je zcela nekrytá. V jižní části jádra je příkop i val nahrazen dokonalou přírodní překážkou - hlubokou, neschůdnou strží k Skřípovskému potoku. Plocha jádra je rovná, bez výraznějších terénních deformací. Východně od jádra se nachází na úplném konci temene poměrně rovná, asi 60m dlouhá a 30 m široká plošina, za níž terén prudce spadá k soutoku zmíněných vodotečí. Tento prostor mohl být patrně využíván jako jistá forma obrany hrádku, či jeho hospodářské zázemí. Podobná, avšak již méně pravidelná plošina, se nachází i na západě lokality. Tato mohla sloužit jako jakési předhradí, či prostor chránící vstup do objektu jádra hrádku. Hlavní podíl v konstrukci hrádku hrálo patrně dřevo. Nelze se také nezmínit o výrazném valu na úpatí návrší, obepínajícím východní předhradí. Ten však mohl souviset s přívodem vody ke starému mlýnu, jež se při úpatí kopce nachází. Další…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 7.9. 2006
historie

Historie lokality DSO na Dorňákově kopci

Dorňákův kopec u Staré Vsi je místní lidovou tradicí opředen hned několika legendami. V několika verzích byly dokonce zachyceny starší, většinou německou vlastivědnou literaturou. Počínaje pověstí o pohanském hradisku, hrobu švédského důstojníka a obligátní zkazkou o ukrytém pokladu konče. Skromný soubor archeologických nálezů z této lokality dokládá středověké osídlení (14. stol.). Jeden keramický zlomek okraje nádoby se však dá zařadit do období "mladohradištní kultury" (12. ? stol.). Mezi lidmi existuje i pověst o pohanském hradisku, z čehož je odvozen název osady Ohrada a slovanský původ názvu obce. Také jisté terénní znaky, jako např. náznak pokračování dolního valu a nechráněná část objektu, napovídají, že by se tu z hlediska původu lokality nemuselo jednat o pouhou fikci. Existence středověké tvrze na starším hradišti není nikterak neobvyklá. Archeologické nálezy z poslední doby, učiněné ve…  číst dále

J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 7.9. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt a profily lokality
© Miroslav Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové a revidované lokality (in Přehled výzkumů 44, Arch. ústav Brno, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

2.1.2013 13:17 Edík
U 12. obrázku : " Pohled z JV cípu jádra k SV " je na terénním náčrtku vyznačen jako pohled v jádře hradu od SZ k JZ a u 13. obrázku : " Pohled z JV nároží jádra ..." je chyba v tomto textu ,neboť pohled je v náčrtku správně označen z JZ nároží jádra k západu na přístupovou plochu .
4.1.2013 10:19 Jan P. Štěpánek
Děkujeme, opraveno.
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Slatina
 Bravinné
 Slatina
 Výškovice
 kaple sv. Barbory
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Lukavec
 Bílovec
 úřednický dům
 Pohořílky
 Kanihůra
 Děrné
 Bítov
 Velké Albrechtice
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 loretánská kaple
 kaple sv. Víta
 Fulnek
 Pustá Polom
 Knurrův dům
 Bratrský sbor
 Zbyslavice
 Kyjovice
 zvonice
 radnice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Pustějov
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Zbyslavice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Nová Horka
 Weisshuhnův kanál
 Přerovec
 Raduň
 Hanuše
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Hrabyně
 Milotička
 kostel sv. Václava
 fara
 Stříbrná věž
 obecní kaple
 Vikštejn
 Olšová
 Roderichova kaple
 kostel sv. Anny
 Hukovice
 Dubová
 Vítkov
 Polanka nad Odrou
 Suché Lazce
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Štáblovice
 Petřvald
 kostel sv. Vavřince
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 fara
 Poruba
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 Smolkov
 Odry
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 městské hradby
 kostel sv. Anny
 katovna
 Melč
 kostel sv. Jakuba
 Dobroslavice
 Dolní Životice
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 Dolní Životice
 Petrovice
 kostel sv. Kříže
 dvůr se stodolou
Základní informace místa
ID místa: 4047
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama