Výrazné terénní reliéfy středověkého hrádku na výrazném ostrohu poblíže Slatiny. Hrádku předcházelo patrně mladohradištní osídlení. Existence hrádku je archeologicky doložena do 14. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu přes příkop na jihozápadní část jádra hrádku
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Velmi pozoruhodná, co do výraznosti terénních reliktů tak do mnoha otazníků kolem původu a historie, je lokalita fortifikace drobného středověkého opevnění (DSO) na tzv. Dorňákově kopci, zvaném někdy také Dorniakhügel. Lokalita hrádku na Dorňákově kopci se nachází přibližně v půli cesty mezi Bílovcem a obcí Skřípov, jen asi 4,5 km severozápadně od Bílovce, na katastru obce Slatina, ačkoliv se místo nachází takřka na okraji obce Stará Ves u Bílovce. Samotné místo najde návštěvník velmi snadno. Hrádek stával na zalesněném návrší, které se vypíná nad soutokem Skřípovského potoka s bezejmenným levobřežním přítokem a přímo u odbočky silnice do osady Ohrada. Na temeni kopce se nacházejí výrazné pozůstatky fortifikace, jejíž jádro je tvořeno čtvercovou plošinou o rozměrech 50 x 50 m, obklopené výrazným, až 4 m hlubokým příkopem a valem (tím pouze na severní a východní straně, kde je val poškozen či úmyslně přerušen). Je poměrně pozoruhodné, že celá západní, nejschůdnější a patrně i přístupová část terénu, je zcela nekrytá. V jižní části jádra je příkop i val nahrazen dokonalou přírodní překážkou - hlubokou, neschůdnou strží k Skřípovskému potoku. Plocha jádra je rovná, bez výraznějších terénních deformací. Východně od jádra se nachází na úplném konci temene poměrně rovná, asi 60m dlouhá a 30 m široká plošina, za níž terén prudce spadá k soutoku zmíněných vodotečí. Tento prostor mohl být patrně využíván jako jistá forma obrany hrádku, či jeho hospodářské zázemí. Podobná, avšak již méně pravidelná plošina, se nachází i na západě lokality. Tato mohla sloužit jako jakési předhradí, či prostor chránící vstup do objektu jádra hrádku. Hlavní podíl v konstrukci hrádku hrálo patrně dřevo. Nelze se také nezmínit o výrazném valu na úpatí návrší, obepínajícím východní předhradí. Ten však mohl souviset s přívodem vody ke starému mlýnu, jež se při úpatí kopce nachází. Další…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 7.9. 2006
historie

Historie lokality DSO na Dorňákově kopci

Dorňákův kopec u Staré Vsi je místní lidovou tradicí opředen hned několika legendami. V několika verzích byly dokonce zachyceny starší, většinou německou vlastivědnou literaturou. Počínaje pověstí o pohanském hradisku, hrobu švédského důstojníka a obligátní zkazkou o ukrytém pokladu konče. Skromný soubor archeologických nálezů z této lokality dokládá středověké osídlení (14. stol.). Jeden keramický zlomek okraje nádoby se však dá zařadit do období "mladohradištní kultury" (12. ? stol.). Mezi lidmi existuje i pověst o pohanském hradisku, z čehož je odvozen název osady Ohrada a slovanský původ názvu obce. Také jisté terénní znaky, jako např. náznak pokračování dolního valu a nechráněná část objektu, napovídají, že by se tu z hlediska původu lokality nemuselo jednat o pouhou fikci. Existence středověké tvrze na starším hradišti není nikterak neobvyklá. Archeologické nálezy z poslední doby, učiněné ve…  číst dále

J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 7.9. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt a profily lokality
© Miroslav Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové a revidované lokality (in Přehled výzkumů 44, Arch. ústav Brno, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Slatina
 Bravinné
 Slatina
 Výškovice
 kaple sv. Barbory
 Lukavec
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 Bílovec
 Pohořílky
 Kanihůra
 Děrné
 Bítov
 Velké Albrechtice
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 loretánská kaple
 kaple sv. Víta
 Fulnek
 Bratrský sbor
 Pustá Polom
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 Zbyslavice
 Kyjovice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Pustějov
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Zbyslavice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 Bartošovický mlýn
 Přerovec
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Nová Horka
 Weisshuhnův kanál
 Raduň
 Hanuše
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Hrabyně
 Milotička
 obecní kaple
 fara
 Stříbrná věž
 Vikštejn
 Olšová
 Roderichova kaple
 kostel sv. Anny
 Hukovice
 Dubová
 Vítkov
 Suché Lazce
 Polanka nad Odrou
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Petřvald
 Ostrá hůrka
 Smolkov
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 fara
 Poruba
 Smolkov
 Odry
 městské hradby
 kostel sv. Anny
 katovna
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 kostel sv. Jakuba
 Melč
 Dobroslavice
 Dolní Životice
 kostel sv. Mikuláše
 Veselská rozhledna
 Dolní Životice
 Petrovice
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 4047
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama