Výrazné terénní reliéfy středověkého hrádku na výrazném ostrohu poblíže Slatiny. Hrádku předcházelo patrně mladohradištní osídlení. Existence hrádku je archeologicky doložena do 14. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od západu přes příkop na jihozápadní část jádra hrádku
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Velmi pozoruhodná, co do výraznosti terénních reliktů tak do mnoha otazníků kolem původu a historie, je lokalita fortifikace drobného středověkého opevnění (DSO) na tzv. Dorňákově kopci, zvaném někdy také Dorniakhügel. Lokalita hrádku na Dorňákově kopci se nachází přibližně v půli cesty mezi Bílovcem a obcí Skřípov, jen asi 4,5 km severozápadně od Bílovce, na katastru obce Slatina, ačkoliv se místo nachází takřka na okraji obce Stará Ves u Bílovce. Samotné místo najde návštěvník velmi snadno. Hrádek stával na zalesněném návrší, které se vypíná nad soutokem Skřípovského potoka s bezejmenným levobřežním přítokem a přímo u odbočky silnice do osady Ohrada. Na temeni kopce se nacházejí výrazné pozůstatky fortifikace, jejíž jádro je tvořeno čtvercovou plošinou o rozměrech 50 x 50 m, obklopené výrazným, až 4 m hlubokým příkopem a valem (tím pouze na severní a východní straně, kde je val poškozen či úmyslně přerušen). Je poměrně pozoruhodné, že celá západní, nejschůdnější a patrně i přístupová část terénu, je zcela nekrytá. V jižní části jádra je příkop i val nahrazen dokonalou přírodní překážkou - hlubokou, neschůdnou strží k Skřípovskému potoku. Plocha jádra je rovná, bez výraznějších terénních deformací. Východně od jádra se nachází na úplném konci temene poměrně rovná, asi 60m dlouhá a 30 m široká plošina, za níž terén prudce spadá k soutoku zmíněných vodotečí. Tento prostor mohl být patrně využíván jako jistá forma obrany hrádku, či jeho hospodářské zázemí. Podobná, avšak již méně pravidelná plošina, se nachází i na západě lokality. Tato mohla sloužit jako jakési předhradí, či prostor chránící vstup do objektu jádra hrádku. Hlavní podíl v konstrukci hrádku hrálo patrně dřevo. Nelze se také nezmínit o výrazném valu na úpatí návrší, obepínajícím východní předhradí. Ten však mohl souviset s přívodem vody ke starému mlýnu, jež se při úpatí kopce nachází. Další…  číst dále
Jan P. Štěpánek, 7.9. 2006
historie

Historie lokality DSO na Dorňákově kopci

Dorňákův kopec u Staré Vsi je místní lidovou tradicí opředen hned několika legendami. V několika verzích byly dokonce zachyceny starší, většinou německou vlastivědnou literaturou. Počínaje pověstí o pohanském hradisku, hrobu švédského důstojníka a obligátní zkazkou o ukrytém pokladu konče. Skromný soubor archeologických nálezů z této lokality dokládá středověké osídlení (14. stol.). Jeden keramický zlomek okraje nádoby se však dá zařadit do období "mladohradištní kultury" (12. ? stol.). Mezi lidmi existuje i pověst o pohanském hradisku, z čehož je odvozen název osady Ohrada a slovanský původ názvu obce. Také jisté terénní znaky, jako např. náznak pokračování dolního valu a nechráněná část objektu, napovídají, že by se tu z hlediska původu lokality nemuselo jednat o pouhou fikci. Existence středověké tvrze na starším hradišti není nikterak neobvyklá. Archeologické nálezy z poslední doby, učiněné ve…  číst dále

J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 7.9. 2006

Půdorys místa

terénní náčrt a profily lokality
© Miroslav Plaček: Opevněná středověká sídla šlechty - nové a revidované lokality (in Přehled výzkumů 44, Arch. ústav Brno, 2002)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 Slatina
 Bravinné
 Výškovice
 kaple sv. Barbory
 Lukavec
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 Bílovec
 Pohořílky
 Kanihůra
 Děrné
 Bítov
 Velké Albrechtice
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Kujavy
 loretánská kaple
 kaple sv. Víta
 Fulnek
 Bratrský sbor
 Pustá Polom
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 Zbyslavice
 Kyjovice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Pustějov
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Zbyslavice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bartošovický mlýn
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Nová Horka
 Weisshuhnův kanál
 Přerovec
 Raduň
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Hrabyně
 Milotička
 fara
 obecní kaple
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kostel sv. Anny
 Hukovice
 Dubová
 Vítkov
 Suché Lazce
 Polanka nad Odrou
 Fürstenberská hrobka
 Kunín
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Petřvald
 Smolkov
 Wesselsky mlýn
 zvonice
 fara
 Poruba
 Smolkov
 Odry
 městské hradby
 kostel sv. Anny
 katovna
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 kostel sv. Jakuba
 Melč
 Dobroslavice
 Dolní Životice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Životice
 Petrovice
 kostel sv. Kříže
Základní informace místa
ID místa: 4047
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama