Ojedinělý přírodní jev, písečný přesyp neboli duna který vznikl při toku Lužnice na píscích naplavených řekou jako důsledek činnosti větru. Od roku 1955 je chráněn jako přírodní památka, nyní v rámci Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Hlavní obrázek místa
Slepičí vršek
© Jiří Špaček, 04/2012
Obec Lužnice je prvně zmiňována již r. 1371, leží při stejnojmenné řece a od r. 1589 také nedaleko hráze největšího českého rybníka Rožmberka. Dominuje jí velká kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1875 s hranolovou věží a jsou tu zachovány jihočeské lidové stavby z 19. století. Na pravém břehu řeky se nachází vodácký kemp a kolem něj prochází k severu směrem k obci Klec červená turistická značka, která asi po kilometru dojde polní cestou k zajímavému přírodnímu útvaru zvanému Slepičí vršek. Obec Lužnice leží v těsné blízkosti na východ od silnice I/24 z Veselí nad Lužnicí do Třeboně. Při této silnici se nachází též železniční zastávka Lužnice na trati 226 z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.
Jiří Špaček, 17.3. 2015
popis

Slepičí vršek je název unikátního písečného přesypu, který vznikl při toku Lužnice na píscích naplavených řekou jako důsledek činnosti větru. Naváté písky tu vytvořily protáhlé návrší, které v severojižním směru představuje dunu o rozměrech asi 200 x 60 metrů, převyšující okolní terén o tři až čtyři metry. Přesyp se vytvořil na naplaveném štěrkovém podloží a tvoří vrchol návrší Potěšil (426 m n. m.), které nese název rybníka ležícího na sever pod ním. Větší část Slepičího vršku je porostlá pískomilnou květenou, na niž jsou vázány vzácné druhy hmyzu. Především obvod území je porostlý borovicí lesní se vtroušenými duby. Přesyp je od r. 1955 chráněn jako přírodní památka o rozloze necelých dvou hektarů. Její území je vyznačeno dvěma červenými pruhy na stromech a v současnosti je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Písečný přesyp je na území Čech zcela ojedinělým jevem. V jižních Čechách se dochoval ještě u Vlkova nad Lužnicí o něco…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Lužnice a CHKO Třeboňsko), 17.3. 2015

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lužnice

Místa v okolí

 Fuglhaus, Flughaus
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 kaple sv. Víta
 vodárenská věž
 mariánský sloup
 dům U koníčka
 městské opevnění
 Třeboň
 radnice
 pivovar
 Jemčina
 kostel sv. Jiljí
 Hamr
 Stráž nad Nežárkou
 Horusický rybník
 Provod, Prochod
 kostel sv. Václava
 Babky
 Švamberk
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Poštovský dům
 Weisův dům
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 radnice
 boží muka
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Kardašova Řečice
 Lásenice
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 Chlum u Třeboně
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Ledenice
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
CHKO Třeboňsko
Valy 121
379 01 Třeboň
Tel: 384 701 011
www.trebonsko.ochranaprirody.cz
Základní informace místa
ID místa: 12058
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama