Ojedinělý přírodní jev, písečný přesyp neboli duna který vznikl při toku Lužnice na píscích naplavených řekou jako důsledek činnosti větru. Od roku 1955 je chráněn jako přírodní památka, nyní v rámci Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Hlavní obrázek místa
Slepičí vršek
© Jiří Špaček, 04/2012
Obec Lužnice je prvně zmiňována již r. 1371, leží při stejnojmenné řece a od r. 1589 také nedaleko hráze největšího českého rybníka Rožmberka. Dominuje jí velká kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1875 s hranolovou věží a jsou tu zachovány jihočeské lidové stavby z 19. století. Na pravém břehu řeky se nachází vodácký kemp a kolem něj prochází k severu směrem k obci Klec červená turistická značka, která asi po kilometru dojde polní cestou k zajímavému přírodnímu útvaru zvanému Slepičí vršek. Obec Lužnice leží v těsné blízkosti na východ od silnice I/24 z Veselí nad Lužnicí do Třeboně. Při této silnici se nachází též železniční zastávka Lužnice na trati 226 z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.
Jiří Špaček, 17.3. 2015
popis

Slepičí vršek je název unikátního písečného přesypu, který vznikl při toku Lužnice na píscích naplavených řekou jako důsledek činnosti větru. Naváté písky tu vytvořily protáhlé návrší, které v severojižním směru představuje dunu o rozměrech asi 200 x 60 metrů, převyšující okolní terén o tři až čtyři metry. Přesyp se vytvořil na naplaveném štěrkovém podloží a tvoří vrchol návrší Potěšil (426 m n. m.), které nese název rybníka ležícího na sever pod ním. Větší část Slepičího vršku je porostlá pískomilnou květenou, na niž jsou vázány vzácné druhy hmyzu. Především obvod území je porostlý borovicí lesní se vtroušenými duby. Přesyp je od r. 1955 chráněn jako přírodní památka o rozloze necelých dvou hektarů. Její území je vyznačeno dvěma červenými pruhy na stromech a v současnosti je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Písečný přesyp je na území Čech zcela ojedinělým jevem. V jižních Čechách se dochoval ještě u Vlkova nad Lužnicí o něco…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Lužnice a CHKO Třeboňsko), 17.3. 2015

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lužnice

Místa v okolí

 Fuglhaus
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 kaple
 kaple sv. Víta
 kaple Panny Marie
 výklenková kaple
 vodárenská věž
 městské opevnění
 dům U koníčka
 mariánský sloup
 Třeboň
 radnice
 Jemčina
 pivovar
 kostel sv. Jiljí
 boží muka
 Hamr
 Stráž nad Nežárkou
 Horusický rybník
 Provod, Prochod
 kostel sv. Václava
 Babky
 Švamberk
 děkanství
 kaple Kalvárie
 sokolovna
 Poštovský dům
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 radnice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Kardašova Řečice
 Lásenice
 výklenková kaplička
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 Chlum u Třeboně
 Hvozdno
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Ledenice
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
CHKO Třeboňsko
Valy 121
379 01 Třeboň
Tel: 384 701 011
www.trebonsko.ochranaprirody.cz
Základní informace místa
ID místa: 12058
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama