Ojedinělý přírodní jev, písečný přesyp neboli duna který vznikl při toku Lužnice na píscích naplavených řekou jako důsledek činnosti větru. Od roku 1955 je chráněn jako přírodní památka, nyní v rámci Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.
Hlavní obrázek místa
Slepičí vršek
© Jiří Špaček, 04/2012
Obec Lužnice je prvně zmiňována již r. 1371, leží při stejnojmenné řece a od r. 1589 také nedaleko hráze největšího českého rybníka Rožmberka. Dominuje jí velká kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1875 s hranolovou věží a jsou tu zachovány jihočeské lidové stavby z 19. století. Na pravém břehu řeky se nachází vodácký kemp a kolem něj prochází k severu směrem k obci Klec červená turistická značka, která asi po kilometru dojde polní cestou k zajímavému přírodnímu útvaru zvanému Slepičí vršek. Obec Lužnice leží v těsné blízkosti na východ od silnice I/24 z Veselí nad Lužnicí do Třeboně. Při této silnici se nachází též železniční zastávka Lužnice na trati 226 z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic.
Jiří Špaček, 17.3. 2015
popis

Slepičí vršek je název unikátního písečného přesypu, který vznikl při toku Lužnice na píscích naplavených řekou jako důsledek činnosti větru. Naváté písky tu vytvořily protáhlé návrší, které v severojižním směru představuje dunu o rozměrech asi 200 x 60 metrů, převyšující okolní terén o tři až čtyři metry. Přesyp se vytvořil na naplaveném štěrkovém podloží a tvoří vrchol návrší Potěšil (426 m n. m.), které nese název rybníka ležícího na sever pod ním. Větší část Slepičího vršku je porostlá pískomilnou květenou, na niž jsou vázány vzácné druhy hmyzu. Především obvod území je porostlý borovicí lesní se vtroušenými duby. Přesyp je od r. 1955 chráněn jako přírodní památka o rozloze necelých dvou hektarů. Její území je vyznačeno dvěma červenými pruhy na stromech a v současnosti je součástí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Písečný přesyp je na území Čech zcela ojedinělým jevem. V jižních Čechách se dochoval ještě u Vlkova nad Lužnicí o něco…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce Lužnice a CHKO Třeboňsko), 17.3. 2015

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Lužnice

Místa v okolí

 Fuglhaus, Flughaus
 rybník Rožmberk
 Lomnice nad Lužnicí
 kaple sv. Víta
 vodárenská věž
 dům U koníčka
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Třeboň
 radnice
 pivovar
 Jemčina
 kostel sv. Jiljí
 Hamr
 Stráž nad Nežárkou
 Horusický rybník
 Provod, Prochod
 kostel sv. Václava
 Babky
 děkanství
 kaple Kalvárie
 sokolovna
 Švamberk
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 boží muka
 Talíř
 Zvíkov u Lišova
 Kardašova Řečice
 Lásenice
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 Chlum u Třeboně
 Dolní Bukovsko
 boží muka
 Ledenice
 kostel sv. Štěpána
Kontaktní informace
CHKO Třeboňsko
Valy 121
379 01 Třeboň
Tel: 384 701 011
www.trebonsko.ochranaprirody.cz
Základní informace místa
ID místa: 12058
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.3.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama