Původní gotická tvrz ze 14. stol. byla po r. 1564 přestavěna Jiřím Kotulínským na kruhovitý, patrový renesanční zámek. V r. 1756 je zchátralý zámek zbořen a na jeho msítě postaven vrchnostenský dvůr. Později zanikl i dvůr.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatek původní kamenné zdi bývalého panského dvora při zámku Pohořílky
Jan P. Štěpánek 03/2006
Čas dává, čas bere. Takto by se dal charakterizovat osud slavného zámku v Pohořílkách. Kdo by chtěl oponovat, že o tomto zámku nikdy neslyšel, měl by pravdu. Zámek v Pohořílkách zanikl již kolem roku 1756. Do té doby to však byla výstavná budova, která přečkala-li by do současnosti, patřila by mezi unikáty. Zámek vznikl někdy po roce 1564 přestavbou staré gotické tvrze na jednopatrovou renesanční budovu na kruhovém půdoryse (o průměru cca 45m) s věžovitou vstupní bránou do kruhového nádvoří. Na straně dvora měl objekt zámku přízemní arkádu lemující celý obvod dvora, v prvním poschodí pak dřevěnou pavlač, z níž vedly vchody do jednotlivých místností. Podobu bývalého renesančního zámku v Pohořílkách zachytil roku 1817 malíř František Kletenský, podle dnes již nezvěstného akvarelu z roku 1621. Zámek však přestává plnit svou dosavadní funkci, postupně chátrá, až je pro svůj neutěšený stav roku 1756, na příkaz hejtmana fulneckého panství Tietze, zbořen a na jeho místě postaven nový vrchnostenský dvůr. I ten byl později rozparcelován a z větší části pobořen a nahrazen mladšími stavbami. Vrchnostenský dvůr s tvrzí stával v místech objektů dnešního zemědělského statku. Z bývalého zámku se do současnosti zachoval podle pamětníků pouze kamenný klenutý sklep s cihlovou dlažbou (dnes necitlivě přestavěný) a několik fragmentů silné kamenné zdi, snad pozůstatek původního ohrazení dvora. Sklep má rozměry 19 x 5 m a výšku 3m. Pět dochovaných světlíků ukazuje na šířku zdiva bezmála tří metrů.
Jan P. Štěpánek, Šlěchtická sídla na Novojičínsku, J. Tichánek, 2003, 26.4. 2006
historie

Historie zámku v Pohořílkách

První písemná zmínka o Pohořílkách se nachází v listině datované 16. dubna 1329, kde dává Ješek a Drslav z Kravař výměnou za dva lány v jejich vsi "Scirbine" fojtství v Bílově. Podle zdejší tvrze se psal rod vladyk z Pohořílky či Pohořálky. Prvním nám známým šlechticem, který se po obci psal je jistý "Mixico de Pohrolky" (Mikšík z Pohořílky), o němž se činí zmínka roku 1389. Ve 2. polovině koupil Pohořílky s tvrzí a veškerým příslušenstvím bílovecký pán Mikuláš z Fulštejna. Fulštejnové jsou nuceni pro značné dluhy roku 1543 bílovecké zboží s Pohořílkami prodat. Od Václava z Fulštejna je kupuje příslušník významné katolické rodiny Jindřich Kotulínský z Kotulína. Dnes žijí příslušníci tohoto rodu povětšinou v Belgii. Jindřich Kotulínský prodává roku 1547 Pohořílky bíloveckému úředníku Matyáši Štyslovi z Alšic, avšak brzy se panství vrací do rukou Kotulínských. Někdy po roce 1564 přestavuje Jiřík…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlěchtická sídla na Novojičínsku, J. Tichánek, 2003, 26.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Kujavy
 Kanihůra
 Pustějov
 Děrné
 kaple sv. Barbory
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Fulnek
 Bravinné
 Bratrský sbor
 kostel sv. Jakuba
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 loretánská kaple
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Velké Albrechtice
 Bartošovický mlýn
 Slatina
 Studénka
 Studénka
 Vrchy
 Studénka
 Studénka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Nová Horka
 Bartošovice
 Slatina
 Josefínin platan
 fara
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Výškovice
 Kunín
 Olšová
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bítov
 Bartošovice
 fara
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 kostel sv. Martina
 Bannerova studánka
 Odry
 městské hradby
 katovna
 Jeseník nad Odrou
 větrný mlýn
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Petřvald
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 Wesselsky mlýn
 svobodný dvůr
 Pustá Polom
 zvonice
 Jakubčovické šance
 Šance
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Stará pošta
 radnice
 Veselská rozhledna
 Laudonův dům
 Petrovice
 městské hradby
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Rybí
 Stříbrná věž
 Příbor
 městské hradby
 Závišice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 Weisshuhnův kanál
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Zemanova kaple
 Dubová
 Milotička
 Poruba
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Šipka
 kašna
 rozhledna Bílá hora
 Maxmiliánův dvůr
 Hájovský dvůr
 Kamenárka
 vila Machů
 Váňův kámen
 Ringhofferova vila
 Zemanství
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 kostel sv. Jakuba
 Melč
 Bezručova vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 4038
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama