Původní gotická tvrz ze 14. stol. byla po r. 1564 přestavěna Jiřím Kotulínským na kruhovitý, patrový renesanční zámek. V r. 1756 je zchátralý zámek zbořen a na jeho msítě postaven vrchnostenský dvůr. Později zanikl i dvůr.
Hlavní obrázek místa
Pozůstatek původní kamenné zdi bývalého panského dvora při zámku Pohořílky
Jan P. Štěpánek 03/2006
Čas dává, čas bere. Takto by se dal charakterizovat osud slavného zámku v Pohořílkách. Kdo by chtěl oponovat, že o tomto zámku nikdy neslyšel, měl by pravdu. Zámek v Pohořílkách zanikl již kolem roku 1756. Do té doby to však byla výstavná budova, která přečkala-li by do současnosti, patřila by mezi unikáty. Zámek vznikl někdy po roce 1564 přestavbou staré gotické tvrze na jednopatrovou renesanční budovu na kruhovém půdoryse (o průměru cca 45m) s věžovitou vstupní bránou do kruhového nádvoří. Na straně dvora měl objekt zámku přízemní arkádu lemující celý obvod dvora, v prvním poschodí pak dřevěnou pavlač, z níž vedly vchody do jednotlivých místností. Podobu bývalého renesančního zámku v Pohořílkách zachytil roku 1817 malíř František Kletenský, podle dnes již nezvěstného akvarelu z roku 1621. Zámek však přestává plnit svou dosavadní funkci, postupně chátrá, až je pro svůj neutěšený stav roku 1756, na příkaz hejtmana fulneckého panství Tietze, zbořen a na jeho místě postaven nový vrchnostenský dvůr. I ten byl později rozparcelován a z větší části pobořen a nahrazen mladšími stavbami. Vrchnostenský dvůr s tvrzí stával v místech objektů dnešního zemědělského statku. Z bývalého zámku se do současnosti zachoval podle pamětníků pouze kamenný klenutý sklep s cihlovou dlažbou (dnes necitlivě přestavěný) a několik fragmentů silné kamenné zdi, snad pozůstatek původního ohrazení dvora. Sklep má rozměry 19 x 5 m a výšku 3m. Pět dochovaných světlíků ukazuje na šířku zdiva bezmála tří metrů.
Jan P. Štěpánek, Šlěchtická sídla na Novojičínsku, J. Tichánek, 2003, 26.4. 2006
historie

Historie zámku v Pohořílkách

První písemná zmínka o Pohořílkách se nachází v listině datované 16. dubna 1329, kde dává Ješek a Drslav z Kravař výměnou za dva lány v jejich vsi "Scirbine" fojtství v Bílově. Podle zdejší tvrze se psal rod vladyk z Pohořílky či Pohořálky. Prvním nám známým šlechticem, který se po obci psal je jistý "Mixico de Pohrolky" (Mikšík z Pohořílky), o němž se činí zmínka roku 1389. Ve 2. polovině koupil Pohořílky s tvrzí a veškerým příslušenstvím bílovecký pán Mikuláš z Fulštejna. Fulštejnové jsou nuceni pro značné dluhy roku 1543 bílovecké zboží s Pohořílkami prodat. Od Václava z Fulštejna je kupuje příslušník významné katolické rodiny Jindřich Kotulínský z Kotulína. Dnes žijí příslušníci tohoto rodu povětšinou v Belgii. Jindřich Kotulínský prodává roku 1547 Pohořílky bíloveckému úředníku Matyáši Štyslovi z Alšic, avšak brzy se panství vrací do rukou Kotulínských. Někdy po roce 1564 přestavuje Jiřík…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlěchtická sídla na Novojičínsku, J. Tichánek, 2003, 26.4. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Kujavy
 Kanihůra
 Pustějov
 Děrné
 kaple sv. Barbory
 radnice
 Bílovec
 úřednický dům
 Lukavec
 kostel sv. Mikuláše
 Fulnek
 Bravinné
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 kostel sv. Jakuba
 zvonice
 radnice
 loretánská kaple
 Hradní vrch
 Dorňákův kopec
 Velké Albrechtice
 Bartošovický mlýn
 Slatina
 Studénka
 Vrchy
 Studénka
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Studénka
 Studénka
 Nová Horka
 Bartošovice
 Josefínin platan
 fara
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 kostel sv. Mikuláše
 Hukovice
 Výškovice
 Kunín
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bítov
 Bartošovice
 fara
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 kostel sv. Martina
 Bannerova studánka
 Odry
 městské hradby
 katovna
 větrný mlýn
 kaple sv. Víta
 Jeseník nad Odrou
 Kyjovice
 Petřvald
 kaplička
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 kostel sv. Jakuba
 Wesselsky mlýn
 svobodný dvůr
 Pustá Polom
 zvonice
 Jakubčovické šance
 Šance
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Anny
 Stará pošta
 Laudonův dům
 Petrovice
 městské hradby
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Rybí
 kostel sv. Kříže
 Závišice
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 Hradec nad Moravicí
 Weisshuhnův kanál
 Vikštejn
 Roderichova kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Zemanova kaple
 Dubová
 Milotička
 Poruba
 Štramberk
 Muzeum Zdeňka Buriana
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 rozhledna Bílá hora
 Maxmiliánův dvůr
 Hájovský dvůr
 Kamenárka
 vila Machů
 Váňův kámen
 Ringhofferova vila
 Zemanství
 Katolický dům
 Lašské muzeum
 socha T.G.Masaryka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 kostel sv. Jakuba
 Melč
 Bezručova vyhlídka
Základní informace místa
ID místa: 4038
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 27.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama