Rybník vybudován přehrazením Cidliny v letech 1492-1497, největší ve Středočeském kraji. Rozloha 258 ha, délka 5,5 km, maximální hloubka 6 m. Hráz vysoká 7 m a dlouhá 870 m. Významná ornitologická lokalita. Chráněn od r. 1948, od r. 2010 má status národní přírodní památky.
Hlavní obrázek místa
Žehuňský rybník z hráze
© Jiří Špaček, 09/2016
Žehuňský rybník nese název podle obce Žehuň, u níž se nachází jeho hráz. Po hrázi prochází úsek silnice II/328 z Městce Králové do Kolína a také modrá značka ve stejném směru. Na zdejším turistickém rozcestí končí zelená značka, která přichází od západu z Libice nad Cidlinou. Nejbližší nádraží Dobšice nad Cidlinou na trati 020 leží asi 3 km západně. Kromě hráze jsou břehy protáhlého rybníka jen těžko přístupné s výjimkou části jižního břehu, na němž leží obec Choťovice.
13.9. 2016
historie

Žehuňský rybník je chráněn pod různými názvy již od r. 1948. Od r. 2010 má status národní přírodní památky, která zahrnuje území o rozloze 511 ha. Žehuňský rybník, který je rozlohou 258 ha největším rybníkem Středočeského kraje, byl založen z příkazu krále Vladislava II. Jagellonského na konci 15. století. Vybudován byl přehrazením toku řeky Cidliny v letech 1492-1497 a pod jeho hladinou zmizela starobylá žehuňská tvrz snad již z 12. století. Stopy po tvrzišti lze dnes pozorovat jen tehdy, když je rybník vypuštěn. Kolem r. 1556 prošel rybník významnou přestavbou, na níž se podle některých pramenů podílel později věhlasný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, proslulý svým působením na jihočeském panství Rožmberků. Další rekonstrukce pak proběhly až v letech 1927 a 1951-1954. Tvar rybníka, kterým protéká Cidlina, je extrémně protáhlý západovýchodním směrem. Jeho délka představuje 5,5 km, maximální šířka 700 m a hloubka 6 m. Hráz na…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: T. Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008), 13.9. 2016

pověsti

O kouzelném vodnickém biči

Žehuňský rybník se se svou rozlohou řadí mezi skupinu největších vodních ploch v Čechách, je odedávna spojován i s přítomností vodnického živlu. Zdejší hastrman prý patřil mezi ty hodné, kteří lidem víc pomáhali než škodili. O žehuňském vodníkovi se dokonce říkalo, že je přímo zeleným patronem povozníků, kteří vozili své náklady křivolakými cestičkami kolem bájného Oškobrhu. Zde totiž bývalo místo, kterému se říkalo Černá míle, kde často jejich vozy zapadaly a nebýt vodnické pomoci, mnohý náklad by tu byl zkažen. Hastrman prý měl kouzelný bič upletený ze svých vlasů, a když s ním zapráskal koním nad hlavou, vytáhli jakýkoliv povoz i z nejhlubšího bahniska jako hračku. Vodník nebyl škrob a svůj kouzelný bič často půjčoval okolním sedláků, když jeli do města se zbožím. Přihodilo se, že jednou k večeru zaslechl vodník od Oškobrhu zlostné láteření. Hned mu bylo jasné, odkud vítr vane, a tak vzal bič a spěchal k silnici. Tady…  číst dále

Pověsti JC dle WEB, 6.3. 2017

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Žehuň

Místa v okolí

 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Stará Báň
 Choťovice
 Mastnice
 kostel sv. Ondřeje
 Korce
 panský dvůr
 Bolice
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Býchory
 Býchory
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 Vlkov nad Lesy
 Hradišťko
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Konárovice
 Oldříš
 Předhradí
 vodárenská věž
 Karlova Koruna
 Žižkův pramen
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Týnec nad Labem
 pomník J. E. Purkyně
 Kolo
 špitál Kunhuta
 děkanství
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 pramen Trnka
 Riegrův pramen
 Kozelkova vila
 Obereignerova vila
 květinové hodiny
 loretánská kaple
 kostel sv. Voršily
 vila Kouřimka
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 Eliščin pramen
 kamenná kašna
 Poděbrady
 stará radnice
 Chlumec nad Cidlinou
 mariánský sloup
 inundanční most
 Nová radnice
 gloriet
 Kojice
 Dymokury
 hřbitov
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Podskalský mlýn
 starý most
 Práchovna
 dům č. p. 46
 radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Kolín
 Regionální muzeum
 synagoga
 Husův sbor a pomník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Krňovice
 Vodárenská věž
 kostel sv. Prokopa
 Luková
 Bedřichova vyhlídka
 dub červený
 zvonička
 Hlušice
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kostel sv. Kříže
 ZOO Chleby
 pomník Janu Malátovi
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Zlaté Slunce
 kostel sv. Jiljí
 Křečhoř
 Křinec
 Husův sbor
 Radovesnice
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Nový Bydžov
 synagoga
 Nový Ronov
 Zdechovice
 Romanka
 Sloupno
 Libodřice
 Bauerova vila
Základní informace místa
ID místa: 13083
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama