Rybník vybudován přehrazením Cidliny v letech 1492-1497, největší ve Středočeském kraji. Rozloha 258 ha, délka 5,5 km, maximální hloubka 6 m. Hráz vysoká 7 m a dlouhá 870 m. Významná ornitologická lokalita. Chráněn od r. 1948, od r. 2010 má status národní přírodní památky.
Hlavní obrázek místa
Žehuňský rybník z hráze
© Jiří Špaček, 09/2016
Žehuňský rybník nese název podle obce Žehuň, u níž se nachází jeho hráz. Po hrázi prochází úsek silnice II/328 z Městce Králové do Kolína a také modrá značka ve stejném směru. Na zdejším turistickém rozcestí končí zelená značka, která přichází od západu z Libice nad Cidlinou. Nejbližší nádraží Dobšice nad Cidlinou na trati 020 leží asi 3 km západně. Kromě hráze jsou břehy protáhlého rybníka jen těžko přístupné s výjimkou části jižního břehu, na němž leží obec Choťovice.
13.9. 2016
historie

Žehuňský rybník je chráněn pod různými názvy již od r. 1948. Od r. 2010 má status národní přírodní památky, která zahrnuje území o rozloze 511 ha. Žehuňský rybník, který je rozlohou 258 ha největším rybníkem Středočeského kraje, byl založen z příkazu krále Vladislava II. Jagellonského na konci 15. století. Vybudován byl přehrazením toku řeky Cidliny v letech 1492-1497 a pod jeho hladinou zmizela starobylá žehuňská tvrz snad již z 12. století. Stopy po tvrzišti lze dnes pozorovat jen tehdy, když je rybník vypuštěn. Kolem r. 1556 prošel rybník významnou přestavbou, na níž se podle některých pramenů podílel později věhlasný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, proslulý svým působením na jihočeském panství Rožmberků. Další rekonstrukce pak proběhly až v letech 1927 a 1951-1954. Tvar rybníka, kterým protéká Cidlina, je extrémně protáhlý západovýchodním směrem. Jeho délka představuje 5,5 km, maximální šířka 700 m a hloubka 6 m. Hráz na…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: T. Koutek: Nejkrásnější české rybníky, nakl. Brána 2008), 13.9. 2016

pověsti

O kouzelném vodnickém biči

Žehuňský rybník se se svou rozlohou řadí mezi skupinu největších vodních ploch v Čechách, je odedávna spojován i s přítomností vodnického živlu. Zdejší hastrman prý patřil mezi ty hodné, kteří lidem víc pomáhali než škodili. O žehuňském vodníkovi se dokonce říkalo, že je přímo zeleným patronem povozníků, kteří vozili své náklady křivolakými cestičkami kolem bájného Oškobrhu. Zde totiž bývalo místo, kterému se říkalo Černá míle, kde často jejich vozy zapadaly a nebýt vodnické pomoci, mnohý náklad by tu byl zkažen. Hastrman prý měl kouzelný bič upletený ze svých vlasů, a když s ním zapráskal koním nad hlavou, vytáhli jakýkoliv povoz i z nejhlubšího bahniska jako hračku. Vodník nebyl škrob a svůj kouzelný bič často půjčoval okolním sedláků, když jeli do města se zbožím. Přihodilo se, že jednou k večeru zaslechl vodník od Oškobrhu zlostné láteření. Hned mu bylo jasné, odkud vítr vane, a tak vzal bič a spěchal k silnici. Tady…  číst dále

Pověsti JC dle WEB, 6.3. 2017

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Žehuň

Místa v okolí

 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Stará Báň
 Choťovice
 Mastnice
 kostel sv. Ondřeje
 Korce
 panský dvůr
 Bolice
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Býchory
 Býchory
 Libice nad Cidlinou
 evangelický kostel
 Vlkov nad Lesy
 Hradišťko
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Konárovice
 Oldříš
 Předhradí
 vodárenská věž
 Karlova Koruna
 Žižkův pramen
 kostel sv. Jiří
 radnice
 Týnec nad Labem
 pomník J. E. Purkyně
 špitál Kunhuta
 Kolo
 děkanství
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 zdymadlo Poděbrady
 pramen Trnka
 Riegrův pramen
 Kozelkova vila
 Obereignerova vila
 květinové hodiny
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 vila Kouřimka
 stará radnice
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 Eliščin pramen
 Poděbrady
 Chlumec nad Cidlinou
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 inundanční most
 Nová radnice
 gloriet
 Kojice
 Dymokury
 hřbitov
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 Podskalský mlýn
 starý most
 Práchovna
 radnice
 mariánský sloup
 dům č. p. 46
 kostel Všech svatých
 Kolín
 Regionální muzeum
 synagoga
 Husův sbor a pomník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Krňovice
 Vodárenská věž
 kostel sv. Prokopa
 Luková
 Bedřichova vyhlídka
 zvonička
 dub červený
 Hlušice
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 kostel sv. Kříže
 ZOO Chleby
 pomník Janu Malátovi
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Zlaté Slunce
 kostel sv. Prokopa
 Křečhoř
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Husův sbor
 Radovesnice
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Václava
 Kuncberk
 Nový Bydžov
 synagoga
 Nový Ronov
 Zdechovice
 Romanka
 Sloupno
 Libodřice
 Bauerova vila
Základní informace místa
ID místa: 13083
Typ místa: voda
Podkategorie: rybník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama