V roce 1424 se na území obce připomíná vodní tvrz. Její pozůstatek v dolní části obce je evidován jako archeologická lokalita datovaná do období přelomu 13. a 14. stol. až konec 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu na ostrůvek tvrze.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Pozůstatky vodní tvrze ve vsi Velké Albrechtice, ležící jen 3 km východně od města Bílovce. Unikátně zachovalé tvrziště s dochovaným vodním příkopem je jednou ze dvou podobných, které se nacházejí na území severovýchodní Moravy a českého Horního Slezska. To druhé je ve Staré Bělé poblíže Ostravy. Samotná tvrz se nachází ve východní části obce, jen 300 m od zdejšího kostela sv. Jana Křtitele. Do současnosti ze tvrz dochovala v podobě ostrůvku uprostřed rybníku, který je vlastně napuštěným původním vodním příkopem. Areál sídla měl přibližně tvar obdélníku o stranách cca 30 x 38 m. Z původního opevnění areálu je zřejmý pouze předsunutý val na východní straně tvrziště a celý bývalý příkop, který je doposud funkční - naplněn vodou a slouží jako chovný rybník. Plocha jádra má delší osu ve směru sever-jih a pozvolna se snižuje k severu, kde jsou patrny jakési terénní sníženiny. V těchto místech lze předpokládat i vstup do tvrze, ve směru od starého panského dvora. Zástavbu plochy jádra lze jen těžko odhadovat. Díky rozměrnější ploše zde mohlo stát i několik staveb, z nichž patrně jedna mohla mít podobu věžovitého sídelního paláce, patrně v jižní části tvrziště. Stavebním materiálem tvrze byl patrně kámen v kombinaci s dřevěnými horními konstrukcemi tvrze. Tomu, že byla tvrz alespoň z části zděná, napovídá velké množství drobné stavební sutě, která centrální plato pokrývá. Zdejší vodní tvrz vznikla někdy na přelomu 13. a 14. století a zanikla někdy ke konci 15. století, snad již po připojení k bíloveckému panství po roce 1467.Tuto hypotézu potvrzuje i stáří některých archeologických nálezů středověké keramiky (loštické poháry), nádob a úlomků kachlů převážně ze 16. století, které zde vykopal ing. Gustav Stumpf v roce 1921. Dnes je lokalita tvrziště pokryta vzrostlými stromy a je ve státním seznamu vedena jako chráněná památka č.r. 8 - 1695. Celá lokalita…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 14.4. 2006
historie

Historie vodní tvrze ve Velkých Albrechticích

První písemná zmínka o Velkých Albrechticích pochází až z roku 1424, kdy ves náleží k bíloveckému panství pánů z Kravař. Někdy před rokem 1447 podnikl nájezd na zdejší tvrz loupeživý šlechtic Jan z Messenpeku a na Rožnově. Václav z Kravař jej za to zažaloval u moravského zemského soudu. Václavův syn Jan z Doloplaz prodává roku 1447 díl Albrechtic Mladotovi z Podštátu. Mladota je tu uváděn ještě roku 1464, avšak po tomto roce se zde již uvádí další příbuzný - Merta z Prusinovic a Podštátu. Mezi léty 1447 - 1464 drží díl Velkých Albrechtic také Smil Kobylka z Kobylího a k roku 1449 je zde uváděna Markéta z Kobylího, snad jeho žena. Smilův bratr Oldřich dal 2. ledna 1453 Velké Alberechtice Tomanovi z Kovalovic. Víme však, že již roku 1449 Markéta z Kobylí a Albrechtic pohání k soudu jistého Tomana z Kovalovic.Ta pak zde bere roku 1464 na spolek svého manžela Bohuslava z Kokor (RP…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 14.4. 2006

Půdorys místa

Plánek tvrziště dle G. Stumpfa z r. 1923, před napuštěním příkopu a vznikem chovného rybníka: A - jádro, B - příkop, b - přístup do jádra, C - hypoteticky předpokldané předhradí, c - přístup do předhradí, D - příkop kolem předhradí
© Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek a kol., 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Velké Albrechtice

Místa v okolí

 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Studénka
 úřednický dům
 Bílovec
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Kanihůra
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 kostel sv. Jakuba
 Bítov
 Pohořílky
 Pustějov
 Nová Horka
 Hradní vrch
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Slatina
 Kujavy
 Výškovice
 Petřvald
 Josefínin platan
 Bravinné
 Bartošovice
 fara
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Anny
 Kyjovice
 Polanka nad Odrou
 Polanská niva
 Lukavec
 Stříbrná věž
 fara
 Děrné
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Hukovice
 Fulnek
 zvonice
 Bratrský sbor
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 radnice
 Pustá Polom
 Poruba
 Trnávka
 Stará Bělá
 Bartošovice
 Petrovice
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Vrchy
 Milotička
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kaplička
 kostel sv. Ducha
 fojtství
 Stará Bělá
 kostel sv. Jakuba
 socha Boha Otce
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Příbor
 kostel sv. Jiří
 Kateřinice
 městské hradby
 Brušperk
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Antonínov
 kostel sv. Jakuba
 Třebovice
 kostel sv. Martina
 Šance
 Hrabyně
 Zábřeh
 Husův sbor
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Mikuláše
 Přerovec
 Bannerova studánka
 Dobroslavice
 Hošťálkovice
 Olšová
 Zemanova kaple
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Jeseník nad Odrou
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Hanuše
 Myslík
Základní informace místa
ID místa: 2869
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama