V roce 1424 se na území obce připomíná vodní tvrz. Její pozůstatek v dolní části obce je evidován jako archeologická lokalita datovaná do období přelomu 13. a 14. stol. až konec 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihovýchodu na ostrůvek tvrze.
© Jan P. Štěpánek 04/2006
Pozůstatky vodní tvrze ve vsi Velké Albrechtice, ležící jen 3 km východně od města Bílovce. Unikátně zachovalé tvrziště s dochovaným vodním příkopem je jednou ze dvou podobných, které se nacházejí na území severovýchodní Moravy a českého Horního Slezska. To druhé je ve Staré Bělé poblíže Ostravy. Samotná tvrz se nachází ve východní části obce, jen 300 m od zdejšího kostela sv. Jana Křtitele. Do současnosti ze tvrz dochovala v podobě ostrůvku uprostřed rybníku, který je vlastně napuštěným původním vodním příkopem. Areál sídla měl přibližně tvar obdélníku o stranách cca 30 x 38 m. Z původního opevnění areálu je zřejmý pouze předsunutý val na východní straně tvrziště a celý bývalý příkop, který je doposud funkční - naplněn vodou a slouží jako chovný rybník. Plocha jádra má delší osu ve směru sever-jih a pozvolna se snižuje k severu, kde jsou patrny jakési terénní sníženiny. V těchto místech lze předpokládat i vstup do tvrze, ve směru od starého panského dvora. Zástavbu plochy jádra lze jen těžko odhadovat. Díky rozměrnější ploše zde mohlo stát i několik staveb, z nichž patrně jedna mohla mít podobu věžovitého sídelního paláce, patrně v jižní části tvrziště. Stavebním materiálem tvrze byl patrně kámen v kombinaci s dřevěnými horními konstrukcemi tvrze. Tomu, že byla tvrz alespoň z části zděná, napovídá velké množství drobné stavební sutě, která centrální plato pokrývá. Zdejší vodní tvrz vznikla někdy na přelomu 13. a 14. století a zanikla někdy ke konci 15. století, snad již po připojení k bíloveckému panství po roce 1467.Tuto hypotézu potvrzuje i stáří některých archeologických nálezů středověké keramiky (loštické poháry), nádob a úlomků kachlů převážně ze 16. století, které zde vykopal ing. Gustav Stumpf v roce 1921. Dnes je lokalita tvrziště pokryta vzrostlými stromy a je ve státním seznamu vedena jako chráněná památka č.r. 8 - 1695. Celá lokalita…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 14.4. 2006
historie

Historie vodní tvrze ve Velkých Albrechticích

První písemná zmínka o Velkých Albrechticích pochází až z roku 1424, kdy ves náleží k bíloveckému panství pánů z Kravař. Někdy před rokem 1447 podnikl nájezd na zdejší tvrz loupeživý šlechtic Jan z Messenpeku a na Rožnově. Václav z Kravař jej za to zažaloval u moravského zemského soudu. Václavův syn Jan z Doloplaz prodává roku 1447 díl Albrechtic Mladotovi z Podštátu. Mladota je tu uváděn ještě roku 1464, avšak po tomto roce se zde již uvádí další příbuzný - Merta z Prusinovic a Podštátu. Mezi léty 1447 - 1464 drží díl Velkých Albrechtic také Smil Kobylka z Kobylího a k roku 1449 je zde uváděna Markéta z Kobylího, snad jeho žena. Smilův bratr Oldřich dal 2. ledna 1453 Velké Alberechtice Tomanovi z Kovalovic. Víme však, že již roku 1449 Markéta z Kobylí a Albrechtic pohání k soudu jistého Tomana z Kovalovic.Ta pak zde bere roku 1464 na spolek svého manžela Bohuslava z Kokor (RP…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 14.4. 2006

Půdorys místa

Plánek tvrziště dle G. Stumpfa z r. 1923, před napuštěním příkopu a vznikem chovného rybníka: A - jádro, B - příkop, b - přístup do jádra, C - hypoteticky předpokldané předhradí, c - přístup do předhradí, D - příkop kolem předhradí
© Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek a kol., 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Velké Albrechtice

Místa v okolí

 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Studénka
 úřednický dům
 Bílovec
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Barbory
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Kanihůra
 Zbyslavice
 Zbyslavice
 kostel sv. Jakuba
 Bítov
 Pohořílky
 Pustějov
 Nová Horka
 Hradní vrch
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 Klimkovice
 Slatina
 Dorňákův kopec
 Kujavy
 Výškovice
 Petřvald
 Josefínin platan
 Bravinné
 Bartošovice
 fara
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Anny
 Kyjovice
 Polanka nad Odrou
 Polanská niva
 Lukavec
 fara
 Děrné
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Hukovice
 Fulnek
 zvonice
 Bratrský sbor
 loretánská kaple
 Knurrův dům
 radnice
 Pustá Polom
 Poruba
 Trnávka
 Stará Bělá
 Bartošovice
 Petrovice
 Kunín
 Fürstenberská hrobka
 kostel Krista Krále
 Vrchy
 Velká Polom
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 kaplička
 kostel sv. Ducha
 Stará Bělá
 kostel sv. Jakuba
 socha Boha Otce
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Příbor
 Kateřinice
 kostel sv. Jiří
 městské hradby
 Brušperk
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Antonínov
 kostel sv. Jakuba
 Třebovice
 kostel sv. Martina
 Šance
 Hrabyně
 Zábřeh
 Husův sbor
 Jakubčovické šance
 kostel sv. Mikuláše
 Přerovec
 Bannerova studánka
 Hošťálkovice
 Zemanova kaple
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Jeseník nad Odrou
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Myslík
Základní informace místa
ID místa: 2869
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.4.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama