Takřka neznatelné terénní náznaky tvrziště (pahorku jádra a okružního příkopu s valem) ve středu vsi při říčce Luha. Archeologicky je lokalita datovaná do 15. století. Zanikla patrně na počátku 16. století, kdy panství připadlo Pernštejnům.
Hlavní obrázek místa
Takřka neznatelný pahorek tvrze od západu
vpravo se táhne val bývalé hráze zaniklého rybníka
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Nevelká vesnice Polouvsí, ležící v široké nivě řeky Odry podél obou břehů říčky Luhy, se nachází asi 10 km západně od města Nového Jičína. Nesnadnější způsob jak se do Polouvsí dostat, je z rychlostní silnice R48 odbočit na Jeseník nad Odrou. V půli cesty se obec Polouvsí nachází. Tvrz v obci vznikla s největší pravděpodobností v důsledku existence staré cesty zv. Hlučnica, která spojovala údolí řeky Bečvy s řekou Odrou. Pro ostrahu cesty i samotné obce byla proto v údolí říčky Luhy postavena tvrz. Původní kamenná vodní tvrz byla lokována uprostřed louky mezi místem bývalého dvora a říčkou Luhou. Díky skutečnosti, že je místo tvrze používáno jako pastvina, je samotná tvrz již natolik nevýrazná, že člověk neznalý poměrů nemá šanci cokoliv z tvrze spatřit. S hodně dobrou fantazií lze rozeznat bývalý pahorek jádra s „nejvýraznější“ hranou na severozápadě i bývalý příkop a val, taktéž znatelný již jen na severozápadě lokality. Bohužel, polouveská tvrz pomalu, ale jistě mizí. Může být otázkou jen několika málo let a tato velmi zajímavá lokalita zanikne úplně. Nějaká památka na tvrz však zůstane. Povrchovým průzkumem bylo v místě tvrze nalezeno několik desítek kusů střepů keramiky, která je datovatelná do konce 15. století. Z železných předmětů pak jeden kus značně zkorodované šipky do kuše s tulejí.
Jan P. Štěpánek, 3.10. 2006
popis

Lokalizace a popis polouveské tvrze

Historické prameny existenci polouveské tvrze mnohokrát zmiňují, avšak ještě v nedávné době nebylo známo přesné místo, kde tvrz stávala. Vlastivěda Moravská uvádí, že tvrz stávala někde mezi říčkou Luhou a dvorem. Ještě ve třicátých letech 19. století prý zde bylo po bývalé tvrzi vidět mnoho kamení, které bylo později použito vrchností ke stavbě novější části vsi zvané dříve "Neuhäusel". V roce 1987 bylo místo tvrziště konečně úspěšně lokováno. Pozůstatky tvrziště se opravdu nacházejí mezi Luhou a bývalým dvorem, takřka uprostřed louky, která tento prostor zabírá. Jižně od místa tvrze se kdysi nacházel tzv. Závichův rybník. Ten zabíral takřka polovinu současné louky, sevřené mezi říčku Luhu a úpatí svahu ke dvoru. V minulosti byla velmi vlhká niva Luhy využita pro rybníky, které pokrývaly celé údolí od Dubu až po bývalou polouveskou tvrz. Zakládání rybníku je možno přičíst Pernštejnům, kteří zdejší panství koupili na počátku 16. století. Dnes jsou…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 3.10. 2006

historie

Historie tvrze a vsi Polouvsí

Vesnice Polouvsí leží na bývalé staré spojovací cestě, zvané Hlučnica, z údolí Bečvy do údolí Odry. Právě tato stará cesta měla patrně za následek, že v Polouvsí byla postavena tvrz na obranu cesty i samotné vesnice. První zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1464. Ves, jako součást drahotušského panství je připomínána již roku 1371, kdy patřila bratřím z Drahotuš a posléze markraběti Janu Jindřichovi. Roku 1412 získávají Polouvsí Riesenburkové. Roku 1438 se tu připomíná Bedřišek z Polouvsí. Po něm je zde Jan z Riesenburka, který umírá brzy před rokem 1494, ale již roku 1480 jedná o prodeji Polouvsí s tvrzí s majitelem sousedního hranického panství, Vilémem z Pernštejna a na Helfštejně. Ke koupi však nedošlo, neboť roku 1493 dává král Vladislav II. ves Polouvsí s tvrzí a ves Dub Janovi Žopskému ze Žop. Žopští byli rozrodem jedné z větví Fulštejnů. Jan ze Žop však prodal 2. prosince 1501 Polousí…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.10. 2006

Půdorys místa

Aktuální půdorys Polouvsí
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Jeseník nad Odrou
 svobodný dvůr
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 Arenda
 větrný mlýn
 Bannerova studánka
 Požaha
 kostel sv. Jiří
 Perná
 kostel sv. Martina
 Špičky
 Čertův mlýn
 Lešná
 Beessova kaple
 Czeicznerova vila
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Nový Jičín
 Olšová
 městské hradby
 Veselská rozhledna
 Kunín
 žilinský vodní jez
 městské hradby
 Příluky
 Odry
 katovna
 Hodslavice
 Choryně
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Skalička
 Kladeruby
 Prameny Zrzávky
 Skalička
 Bartošovice
 Hukovice
 Hranická propast
 Svrčov
 Vystrkov
 Hranice
 lázně
 mariánský sloup
 Ústí
 kaple sv. Peregrina
 radnice
 Nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 Wesselsky mlýn
 Rybí
 Krásno nad Bečvou
 zvonice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 Kelč
 zvonice
 kaplička
 Arnoltovice
 Lom Olšovec
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Fulnek
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 Branky
 loretánská kaple
 Kujavy
 Branky
 Branky
 zvonice
 Josefínin platan
 kostel sv. Kateřiny
 Bartošovice
 fara
 Malhotice
 Partutovice
 Malhotice
 Pustějov
 Závišice
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
 Rybáře
 kostel sv. Anny
 Nová Horka
 Všechovice
 Švédská skála
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 kaple sv. Anny
 Studénka
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 4037
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama