Takřka neznatelné terénní náznaky tvrziště (pahorku jádra a okružního příkopu s valem) ve středu vsi při říčce Luha. Archeologicky je lokalita datovaná do 15. století. Zanikla patrně na počátku 16. století, kdy panství připadlo Pernštejnům.
Hlavní obrázek místa
Takřka neznatelný pahorek tvrze od západu
vpravo se táhne val bývalé hráze zaniklého rybníka
© Jan P. Štěpánek 05/2006
Nevelká vesnice Polouvsí, ležící v široké nivě řeky Odry podél obou břehů říčky Luhy, se nachází asi 10 km západně od města Nového Jičína. Nesnadnější způsob jak se do Polouvsí dostat, je z rychlostní silnice R48 odbočit na Jeseník nad Odrou. V půli cesty se obec Polouvsí nachází. Tvrz v obci vznikla s největší pravděpodobností v důsledku existence staré cesty zv. Hlučnica, která spojovala údolí řeky Bečvy s řekou Odrou. Pro ostrahu cesty i samotné obce byla proto v údolí říčky Luhy postavena tvrz. Původní kamenná vodní tvrz byla lokována uprostřed louky mezi místem bývalého dvora a říčkou Luhou. Díky skutečnosti, že je místo tvrze používáno jako pastvina, je samotná tvrz již natolik nevýrazná, že člověk neznalý poměrů nemá šanci cokoliv z tvrze spatřit. S hodně dobrou fantazií lze rozeznat bývalý pahorek jádra s „nejvýraznější“ hranou na severozápadě i bývalý příkop a val, taktéž znatelný již jen na severozápadě lokality. Bohužel, polouveská tvrz pomalu, ale jistě mizí. Může být otázkou jen několika málo let a tato velmi zajímavá lokalita zanikne úplně. Nějaká památka na tvrz však zůstane. Povrchovým průzkumem bylo v místě tvrze nalezeno několik desítek kusů střepů keramiky, která je datovatelná do konce 15. století. Z železných předmětů pak jeden kus značně zkorodované šipky do kuše s tulejí.
Jan P. Štěpánek, 3.10. 2006
popis

Lokalizace a popis polouveské tvrze

Historické prameny existenci polouveské tvrze mnohokrát zmiňují, avšak ještě v nedávné době nebylo známo přesné místo, kde tvrz stávala. Vlastivěda Moravská uvádí, že tvrz stávala někde mezi říčkou Luhou a dvorem. Ještě ve třicátých letech 19. století prý zde bylo po bývalé tvrzi vidět mnoho kamení, které bylo později použito vrchností ke stavbě novější části vsi zvané dříve "Neuhäusel". V roce 1987 bylo místo tvrziště konečně úspěšně lokováno. Pozůstatky tvrziště se opravdu nacházejí mezi Luhou a bývalým dvorem, takřka uprostřed louky, která tento prostor zabírá. Jižně od místa tvrze se kdysi nacházel tzv. Závichův rybník. Ten zabíral takřka polovinu současné louky, sevřené mezi říčku Luhu a úpatí svahu ke dvoru. V minulosti byla velmi vlhká niva Luhy využita pro rybníky, které pokrývaly celé údolí od Dubu až po bývalou polouveskou tvrz. Zakládání rybníku je možno přičíst Pernštejnům, kteří zdejší panství koupili na počátku 16. století. Dnes jsou…  číst dále

Jan P. Štěpánek, 3.10. 2006

historie

Historie tvrze a vsi Polouvsí

Vesnice Polouvsí leží na bývalé staré spojovací cestě, zvané Hlučnica, z údolí Bečvy do údolí Odry. Právě tato stará cesta měla patrně za následek, že v Polouvsí byla postavena tvrz na obranu cesty i samotné vesnice. První zmínka o zdejší tvrzi pochází z roku 1464. Ves, jako součást drahotušského panství je připomínána již roku 1371, kdy patřila bratřím z Drahotuš a posléze markraběti Janu Jindřichovi. Roku 1412 získávají Polouvsí Riesenburkové. Roku 1438 se tu připomíná Bedřišek z Polouvsí. Po něm je zde Jan z Riesenburka, který umírá brzy před rokem 1494, ale již roku 1480 jedná o prodeji Polouvsí s tvrzí s majitelem sousedního hranického panství, Vilémem z Pernštejna a na Helfštejně. Ke koupi však nedošlo, neboť roku 1493 dává král Vladislav II. ves Polouvsí s tvrzí a ves Dub Janovi Žopskému ze Žop. Žopští byli rozrodem jedné z větví Fulštejnů. Jan ze Žop však prodal 2. prosince 1501 Polousí…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Butterfly, Opava 2003, 3.10. 2006

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Jeseník nad Odrou
 svobodný dvůr
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 Starý Jičín
 Arenda
 větrný mlýn
 Bannerova studánka
 Požaha
 kostel sv. Jiří
 Perná
 kostel sv. Martina
 Špičky
 Čertův mlýn
 Lešná
 Beessova kaple
 Czeicznerova vila
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Nový Jičín
 Olšová
 městské hradby
 Veselská rozhledna
 Kunín
 Kamenec
 žilinský vodní jez
 městské hradby
 Příluky
 Odry
 katovna
 Hodslavice
 Choryně
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Skalička
 Kladeruby
 Prameny Zrzávky
 Skalička
 Bartošovice
 Hukovice
 Hranická propast
 Svrčov
 Vystrkov
 Hranice
 lázně
 mariánský sloup
 Ústí
 kaple sv. Peregrina
 radnice
 Nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 Wesselsky mlýn
 Rybí
 Krásno nad Bečvou
 zvonice
 větrný mlýn
 kostel sv. Jakuba
 radnice
 Kelč
 zvonice
 kaplička
 fojtství
 Arnoltovice
 Lom Olšovec
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Fulnek
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 Branky
 loretánská kaple
 Kujavy
 Branky
 Branky
 zvonice
 Josefínin platan
 kostel sv. Kateřiny
 Bartošovice
 fara
 Malhotice
 Partutovice
 Malhotice
 Pustějov
 Závišice
 Bartošovický mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
 Rybáře
 kostel sv. Anny
 Nová Horka
 Všechovice
 Švédská skála
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Vavřince
 Spálov
 kaple sv. Anny
 Studénka
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 4037
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama