Dvoudílné hradiště nejasného stáří nad soutokem Výrovky a Malotického potoka jihozápadně od vsi Doubravčany. Archeologické nálezy datované do období štítarské kultury (okolo roku 1000 př. n. l.) a do raného středověku.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na stále mohutný val (je zřetelně vidět od silnice číslo 2, která hradiště míjí asi 500 metrů severně)
© Pavel Makovec, 02/2016
Hradiště leží asi 500 metrů severozápadně od vsi Doubravčany v poloze Na Šancích. Nejjednodušší přístup k němu je dojít až k posledním domům na západní straně obce a dát se polní cestou po levé straně od silnice I/2 (při pohledu ze středu vsi). Polní cesta vede přímo k hradišti a v místě, kde se stáčí doprava (na západ), se patrně nacházelo vnější opevnění. Val je skutečně mohutný a v zimním období je patrný již od silnice. Samotná plocha bývalého vnějšího hradiště je nyní zemědělsky využívána, vnitřní hradiště je velmi členité a zalesněné. Po druhém břehu Výrovky vede modře značená turistická stezka z Doubravčan do Hryzel. Dopravu z Prahy do Doubravčan zabezpečuje příměstský autobus číslo 381 (linka do Kutné Hory). Zastavuje v centru vsi, která je místní částí města Zásmuky. Zastávku proto najdeme pod názvem Zásmuky, Doubravčany. Zájemce tak může prozkoumat hradiště Na Šancích a zároveň navštívit druhé místní hradiště, zvané Na Hradišťanech, které se vypíná nad východní stranou zástavby.
Pavel Makovec, 13.2. 2016
popis

Hradiště ležící na ostrožně nad soutokem potoka Výrovky (dříve na horním toku zvané též Vavřinecký potok) a Malotického potoka v poloze Na Šancích, asi 500 metrů jihozápadně od vsi Doubravčany. Jeho datování je nejasné, dle sporých archeologických nálezů mohlo existovat v pozdní době bronzové a v raném středověku. Hradiště bylo dvoudílné o celkové rozloze asi 4,6 hektaru a bylo opevněno dvěma příčnými fortifikačními liniemi střežícími nejohroženější severní stranu, která je volně přístupná po rovinatém terénu. Ostatní strany hradiště jsou chráněny svahy spadajícími k oběma potokům. Vnější opevnění, jehož zbytky byly zaznamenány ještě v 19. století a které tvořil příkop a val, již v současnosti není v terénu patrné. Vnitřní a dodnes mohutný val je podkovovitého tvaru a o délce cca 118 metrů. Ještě dnes místy dosahuje výšky až 3 metrů (z vnější strany). Mimo severní strany částečně kryje i východní stranu…  číst dále

Pavel Makovec (podle vlastního pozorování a Encyklopedie hradišť v Čechách, Vladimír Čtverák, Michal Lutovský, Miroslav Slabina a Lubor Smejtek, vydalo nakladatelství Libri v roce 2006 v Praze), 13.2. 2016

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Doubravčany

Místa v okolí

 Na Hradišťanech
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 Zásmuky
 fara
 grotta
 synagoga
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 kamenný most
 Toušice
 Hryzely
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 mlýn Bukačov
 Diblíkov
 kaple sv. Víta
 Stará Kouřim
 Molitorov
 děkanství
 Lechův kámen
 kostel sv. Štěpána
 stará radnice
 kostel sv. Václava
 vodojem
 kamenný most
 městské opevnění
 stodoly
 židovský hřbitov
 Církvice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 Drahobudice
 Bečváry
 socha sv. Anny
 kostel sv. Havla
 boží muka
 socha sv. Prokopa
 kamenný most
 Červený Hrádek
 Třebovle
 Třebovle
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Jindice
 Libodřice
 Polní Voděrady
 Hradenín
 Bauerova vila
 Lipany
 kostel sv. Václava
 panský dům
 Vrbčany
 panská sýpka
 kostel sv. Václava
 Vitice
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Břežany I
 kostel sv. Václava
 Plaňany
 stará škola
 Konojedy
 masné krámy
 Čertova brázda
 kamenný most
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 Lošany
 Talmberk
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 synagoga
 lom Velká Stráž
 evangelický kostel
 Sedlov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 sbor Opata Prokopa
 Ratboř
 Šance
 mohyla sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Ratboř
 Křečhoř
 kostel sv. Václava
 Zlaté Slunce
 kaple sv. Prokopa
 Radim
 boží muka
 Radim
 kamenný most
 Radovesnice
 radnice
 kostel sv. Jiří
 venkovská usedlost
 Stříbrná Skalice
 Suchdol
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Antonína
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Rataje nad Sázavou
 Vranické vodopády
 kostel sv. Matouše
 Vraník
 kostel sv. Václava
 Cerhenice
 Přistoupim
 Pirkštejn
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Přistoupim
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 Hradové Střimelice
 Bedřichova vyhlídka
 Březina
 kostel sv. Martina
 Tuchoraz
 Vysoká
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 mlecí kameny
 Pašinka
 Opatovice
 kostel sv. Václava
 Doubravčice
 Šember
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Lažany
 Roztěž
 měšťanský pivovar
 Vodárenská věž
 Husův kámen
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 Podlipanské muzeum
 Tismice
 Klučov
 Tismice
 synagoga
 Kolín
 Komorní Hrádek
 Čejchanov
 kostel sv. Havla
 Ostředek
 Předhradí
 kostel sv. Martina
 Oldříš
 Kozmice
Základní informace místa
ID místa: 12705
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama