Manneken Pis je malá plastika zobrazující nahého chlapce čůrajícího do fontány. Pochází z roku 1619. Během času 3x ukradena. Naposledy rozbita a z úlomků vytvořena současná soška. Časem darováno městu asi 700 šatiček pro oblékání chlapečka.
Hlavní obrázek místa
Manneken Pis, bruselský čůrající chlapeček
© Pavel Vítek 07/2017
Sošku Manneken Pis najdeme v Bruselu, hlavním městě Belgického království. Nachází se asi 250 m jihovýchodně od centra Bruselu (Grande Place – Hlavní náměstí). Z náměstí vyjdeme ulicí Rue de l’Étuve, přejdeme ulici Rue du Lombard a na další křižovatce ulic jsme před čůrajícím chlapečkem.
Pavel Vítek, 13.8. 2019
popis

Soška je při mnoha příležitostech oblečena do kostýmu, které byly v průběhu let darovány městu pro oblékání tohoto chlapce. Je jich celkem více než 700 a jsou umístěny v nedalekém malém muzeu. Při zvláštních příležitostech ze sošky teče alkohol. Od roku 1987 je v Bruselu ještě soška čůrající holčičky – Janneke Pis a od roku 1998 soška čůrajícího psa – Zinneke Pis. Obě však na jiných místech.

Pavel Vítek, 13.8. 2019

historie

Manneken Pis je slavná bruselská památka. Jedná se o malou plastiku zobrazující nahého malého chlapce čůrajícího do nádrže bronzové fontány. Tato bronzová socha z roku 1619 nahradila originál z roku 1388, který byl ztracen. Dlouho ale nad kašnou nestála. Už v roce 1745 Manneken Pise ukradli Angličané. O dva roky později se ho zmocnila Francie. Ludvík XV. se za své poddané zastyděl a Bruselu daroval kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka. V roce 1817 byl Manneken Pis odcizen potřetí. Do třetice se ho zmocnil obyčejný zlodějíček a bývalý vězeň. Z úlomků, které byly to jediné, co z bronzového chlapce zbylo, byl vytvořen Manneken Pis tak, jaký je dnes.

Pavel Vítek, 13.8. 2019

Belgie,

Místa v okolí

Základní informace místa
ID místa: 14309
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama