Přírodní památka vyhlášená v roce 1993 pro výrazný skalní výchoz jurského vápence. Místo spjato z dávnou i nedávnou historií zachycující obraz dávného ekosystému a i dnes botanicky velice zajímavé.
Hlavní obrázek místa
Váňův kámen od východu působí velmi majestátním dojmem
© Jan P. Štěpánek 05/2008
Váňův kámen, skalní útvar na východním svahu Bílé hory, na červeně značené turistické stezce vedoucí z Kopřivnice k rozhledně na Bílé hoře. Je 13. zastavením na Lašské naučné stezce. V prostředí, kde se nachází, působí až neskutečně, proto se mu snad říkalo "Čertův kameň". Dnešní název, používaný od 19. stol., je odvozen od jména sedláka, na jehož pozemcích se nacházel. Na místě je informační tabule s podrobným textem a často i množství horolezců, protože Váňův kámen je vyhledávanou cvičnou skálou. Nejednoduší přístup je, napojit se na červeně značenou turistickou stezku v ulici Záhumenní u Muzea Fojtství, příjezdová silnice do Kopřivnice II/480 a to nedaleko od místa, kde z této ulice můžete Váňův kámen mezi stromy zahlédnout.
L.P., 8.10. 2006
popis

Přírodní památka je vyhlášena na ploše 0,77 ha a vlastní skála vystupuje asi 15 m nad okolní terén. Váňův kámen je tvořen valouny a bloky vápence druhohorního stáří (jura - křída). Jedná se o vápnité usazeniny vytvářené v mělkém moři. Lze zde najít zkameněliny celého dávného ekosystému. Místo je i botanicky zajímavé, najdete zde např. mochnu jarní, rozchodník bílý, sleziník červený a další. Můžete zde zahlédnout Otakárka fenyklového, pěnice, drozda, ještěrku či slepýše.

L.P., 8.10. 2006

historie

Přírodní památka Váňův kámen byla vyhlášena 2.12.1993, jedná se o výrazný skalní výchoz jurského vápence s brekciovou texturou a nachází se na katastrálním území města Kopřivnice, historické hranici panství novojičínsko-štramberského a hukvaldského. S místem je spojeno datum 26. června 1695, kdy zde došlo k jednomu z největších selských povstání na severní Moravě. Historie místa sahá až k začátku našeho letopočtu, neboť povrchovým průzkumem zde byla prokázána kultura púchovského lidu (120 př.n.l. až 0 n.l.). Roku 1897 nalezl archeolog profesor Karel Jaroslav Maška u Váňova kamene bronzové jehlice a pazourkové nožíky.

L.P., 8.10. 2006

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Šipka
 Národní sad
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Katolický dům
 Zemanství
 městské opevnění
 Štramberk
 socha T.G.Masaryka
 Jurův kámen
 Lašské muzeum
 Panská vyhlídka
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Zemanova kaple
 Maxmiliánův dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Závišice
 Rybí
 Kubartova kaple
 mlýn Strážka
 Příbor
 městské hradby
 Hájovský dvůr
 sousoší Panny Marie
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 kostel sv. Kříže
 kaplička
 Skácelův kříž
 větrný mlýn
 Petrovice
 zvonice
 zvonička Měrkovice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 větrný mlýn
 žilinský vodní jez
 radnice
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Hukvaldy
 fara
 Kateřinice
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 městské hradby
 Bartošovice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 Kozlovice
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 Hodslavice
 Myslík
 fojtství
 Šmiřákův mlýn
 švédská mohyla
 Čertův mlýn
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 roubený dům č.p. 5
 Hukovice
 fara
 Hodslavice
 kostel sv. Martina
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Trnávka
 Vašendův kříž
 Prameny Zrzávky
 Požaha
 Kunín
 Bannerova studánka
 Fürstenberská hrobka
 kaple Za humny
 Nová Horka
 Panorama u Chlebovic
 Arenda
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Bartošovický mlýn
 kaple na Horním Konci
 fojtství
 svobodný dvůr
 Petřvald
 dvůr Antonínov
 horský hotel Solárka
 Hradišťko
 socha Boha Otce
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Jurkovičova rozhledna
 Brušperk
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 boží muka - sv. Anna
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 kaple sv. Mauritia
 Perná
 Zvonička Pustevny
 socha Radegasta
 Mořské oko
 kostel Všech svatých
 Rožnov
 Cyrilka
 Studénka
 Studénka
 vodní dílo Olešná
 Studénka
 Pustějov
 kostel Všech svatých
 Leopoldova chata
 Příluky
 Frýdberk
 Beessova kaple
 Greiffka
 Lešná
 Štandl
 Čertův stůl
 Krásno nad Bečvou
 radnice
 Čeladná
 dům U apoštolů
 evangelický kostel
 Kujavy
 Arnoltovice
 Pohořílky
 Lískovec u Frýdku
 Blato klaus – Mohyla
Základní informace místa
ID místa: 4677
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama