Výlení restaurace vzniklá ze staršího kojetínského mlýna, ke kterému se pojí pověst o statečném vojáku, který odsud čerta vyhnal. Mlýn na tomto místě existoval již počátkem 19. století, patrně i dříve. Nad mlýnem rybník pro rekreaci a sport.
Hlavní obrázek místa
Čertův mlýn z hráze rybníka
© Jan P. Štěpánek 05/2007

Čertův mlýn - Čerták

Čertův mlýn či také Čerták – známá výletní a rekreační lokalita nedaleko Nového Jičína. Podle pověsti zde stál starý Kojetínský mlýn, ve kterém v době třicetileté války strašil čert. Až statečný voják navracející se domů čerta z mlýna vyhnal. Jde-li o pověst či o skutečnost dnes již těžko zjistíme, faktem je, že budova hospody a výletní restaurace, která na místě bývalého mlýna vyrostla nese dodnes název Čertův mlýn. Ačkoliv pověst vypráví o době třicetileté války, mlýn je vyobrazen až na mapě II. vojenského mapování z první třetiny 19. století. Zde označený jako Teufelsmühle. Ten stával stejně jako dnešní restaurace v údolíčku Kojetického potoka, který pramení asi 1 km na západ od místa, nedaleko Kojetína. Ve svahu nad Čertovým mlýnem vede silnice z Nového Jičína do Kojetína. Starý mlýn byl na přelomu 19. a 20. století nahrazen větší zděnou budovou, ze které se v době 1. republiky stala oblíbená výletní restaurace a z rybníku, který stával nad mlýnem se stala malá vodní nádrž pojmenovaná Čertův rybník. Ta nabízí kromě příjemného místa na koupání i klidné místo pro rybolov.
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007
pověsti

O čertovi na Kojetínském mlýně

Poté co skončila strašlivá válka co trvala třicet roků, navracel se zpět domů na Valašsko jeden vysloužilý voják. Došel až do Starého Jičína, a protože se stmívalo, vyprosil si u lidí nocleh. Voják se vyptával na cestu kterou se má k domovu vydat. Lidé mu rádi poradili, jen ho zapřísáhli, aby se vyhnul kratší cestě přes Svinec. V nedalekém Kojatském (Kojetínském) mlýně, kolem kterého cesta vede, prý přes dvacet roků nikdo nebydlel a straší tam. Kdo tam zůstane přes noc, živý se rána nedočká. Nikoho, kdo se snažil strašení přijít na kloub už nikdo nikdy neviděl. Voják měl však pro strach uděláno, a protože kdysi za mlada do mlýna chodíval, nedalo mu to a do mlýna se hned ráno vydal. Před cestou si ještě v Jičíně vyprosil několik voskových svíček a provaz z lipového lýčí. Ke mlýnu dorazil až na večer, když už se smrákalo. Již z dálky viděl zanedbaný mlýn, který strašil již jen svým vzhledem. Z děravé střechy, prorostlé trávou…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Požaha
 Hodslavice
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Arenda
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 kamenný pranýř
 radnice
 Stará pošta
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 Prameny Zrzávky
 svobodný dvůr
 Perná
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Bannerova studánka
 Rybí
 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 kostel sv. Kateřiny
 Polouvsí
 Bartošovice
 Kunín
 Panská vyhlídka
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 větrný mlýn
 Závišice
 Jeseník nad Odrou
 kaplička
 větrný mlýn
 Jurův kámen
 Národní sad
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Štramberk
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Šipka
 Kamenárka
 Hukovice
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Krásno nad Bečvou
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 radnice
 Hustopeče nad Bečvou
 Katolický dům
 dům U apoštolů
 Zemanství
 socha T.G.Masaryka
 Choryně
 evangelický kostel
 Zemanova kaple
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Arnoltovice
 Sedlnické sněženky
 Husova lípa
 Šostýn
 Sedlnice
 Bezručova vyhlídka
 fara
 Raškův kámen
 Maxmiliánův dvůr
 Kubartova kaple
 Josefínin platan
 fara
 Bartošovice
 Vystrkov
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kladeruby
 Příbor
 kostel sv. Kříže
 Bartošovický mlýn
 mlýn Strážka
 Olšová
 Jarcová
 Petrovice
 Špičky
 kostel Všech svatých
 Branky
 Branky
 Branky
 Travertinová kaskáda
 kostel sv. Jiří
 Hájovský dvůr
 Nová Horka
 Skácelův kříž
 Pustějov
 Hradišťko
 Rožnov
 kostel Všech svatých
 Skalička
 Fassmannova vila
 Skalička
 Jurkovičova rozhledna
 městské hradby
 Odry
 Veselská rozhledna
 katovna
 Kateřinice
 Kelč
 Trnávka
 Podolí
 Loučka
 Wesselsky mlýn
Základní informace místa
ID místa: 5307
Typ místa: mlýn
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama