Výlení restaurace vzniklá ze staršího kojetínského mlýna, ke kterému se pojí pověst o statečném vojáku, který odsud čerta vyhnal. Mlýn na tomto místě existoval již počátkem 19. století, patrně i dříve. Nad mlýnem rybník pro rekreaci a sport.
Hlavní obrázek místa
Čertův mlýn z hráze rybníka
© Jan P. Štěpánek 05/2007

Čertův mlýn - Čerták

Čertův mlýn či také Čerták – známá výletní a rekreační lokalita nedaleko Nového Jičína. Podle pověsti zde stál starý Kojetínský mlýn, ve kterém v době třicetileté války strašil čert. Až statečný voják navracející se domů čerta z mlýna vyhnal. Jde-li o pověst či o skutečnost dnes již těžko zjistíme, faktem je, že budova hospody a výletní restaurace, která na místě bývalého mlýna vyrostla nese dodnes název Čertův mlýn. Ačkoliv pověst vypráví o době třicetileté války, mlýn je vyobrazen až na mapě II. vojenského mapování z první třetiny 19. století. Zde označený jako Teufelsmühle. Ten stával stejně jako dnešní restaurace v údolíčku Kojetického potoka, který pramení asi 1 km na západ od místa, nedaleko Kojetína. Ve svahu nad Čertovým mlýnem vede silnice z Nového Jičína do Kojetína. Starý mlýn byl na přelomu 19. a 20. století nahrazen větší zděnou budovou, ze které se v době 1. republiky stala oblíbená výletní restaurace a z rybníku, který stával nad mlýnem se stala malá vodní nádrž pojmenovaná Čertův rybník. Ta nabízí kromě příjemného místa na koupání i klidné místo pro rybolov.
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007
pověsti

O čertovi na Kojetínském mlýně

Poté co skončila strašlivá válka co trvala třicet roků, navracel se zpět domů na Valašsko jeden vysloužilý voják. Došel až do Starého Jičína, a protože se stmívalo, vyprosil si u lidí nocleh. Voják se vyptával na cestu kterou se má k domovu vydat. Lidé mu rádi poradili, jen ho zapřísáhli, aby se vyhnul kratší cestě přes Svinec. V nedalekém Kojatském (Kojetínském) mlýně, kolem kterého cesta vede, prý přes dvacet roků nikdo nebydlel a straší tam. Kdo tam zůstane přes noc, živý se rána nedočká. Nikoho, kdo se snažil strašení přijít na kloub už nikdo nikdy neviděl. Voják měl však pro strach uděláno, a protože kdysi za mlada do mlýna chodíval, nedalo mu to a do mlýna se hned ráno vydal. Před cestou si ještě v Jičíně vyprosil několik voskových svíček a provaz z lipového lýčí. Ke mlýnu dorazil až na večer, když už se smrákalo. Již z dálky viděl zanedbaný mlýn, který strašil již jen svým vzhledem. Z děravé střechy, prorostlé trávou…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Požaha
 Hodslavice
 Arenda
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Nový Jičín
 radnice
 Laudonův dům
 kamenný pranýř
 Starý Jičín
 Stará pošta
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 Prameny Zrzávky
 svobodný dvůr
 Perná
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Bannerova studánka
 Rybí
 Lešná
 Beessova kaple
 Příluky
 kostel sv. Kateřiny
 Polouvsí
 Bartošovice
 Kunín
 Panská vyhlídka
 Závišice
 kostel sv. Jakuba
 Jeseník nad Odrou
 větrný mlýn
 Jurův kámen
 kaplička
 větrný mlýn
 městské opevnění
 Národní sad
 Štramberk
 Expozice figurín
 Štramberk – MPZ
 Šipka
 Muzeum Šipka
 kašna
 Kamenárka
 Hukovice
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Krásno nad Bečvou
 muzeum Fojtství
 radnice
 Hustopeče nad Bečvou
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Katolický dům
 dům U apoštolů
 Zemanství
 socha T.G.Masaryka
 Choryně
 evangelický kostel
 Zemanova kaple
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Arnoltovice
 Sedlnické sněženky
 Husova lípa
 Šostýn
 Sedlnice
 Bezručova vyhlídka
 fara
 Raškův kámen
 Maxmiliánův dvůr
 Kubartova kaple
 Bartošovice
 Josefínin platan
 fara
 Vystrkov
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kladeruby
 Příbor
 kostel sv. Kříže
 Bartošovický mlýn
 mlýn Strážka
 Jarcová
 Petrovice
 kostel Všech svatých
 Špičky
 Branky
 Branky
 Travertinová kaskáda
 Branky
 kostel sv. Jiří
 Hájovský dvůr
 Nová Horka
 Pustějov
 Skácelův kříž
 Rožnov
 Hradišťko
 Skalička
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Skalička
 Odry
 Jurkovičova rozhledna
 městské hradby
 katovna
 Kateřinice
 Kelč
 Trnávka
 Podolí
 Loučka
 Wesselsky mlýn
Základní informace místa
ID místa: 5307
Typ místa: mlýn
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama