Výlení restaurace vzniklá ze staršího kojetínského mlýna, ke kterému se pojí pověst o statečném vojáku, který odsud čerta vyhnal. Mlýn na tomto místě existoval již počátkem 19. století, patrně i dříve. Nad mlýnem rybník pro rekreaci a sport.
Hlavní obrázek místa
Čertův mlýn z hráze rybníka
© Jan P. Štěpánek 05/2007

Čertův mlýn - Čerták

Čertův mlýn či také Čerták – známá výletní a rekreační lokalita nedaleko Nového Jičína. Podle pověsti zde stál starý Kojetínský mlýn, ve kterém v době třicetileté války strašil čert. Až statečný voják navracející se domů čerta z mlýna vyhnal. Jde-li o pověst či o skutečnost dnes již těžko zjistíme, faktem je, že budova hospody a výletní restaurace, která na místě bývalého mlýna vyrostla nese dodnes název Čertův mlýn. Ačkoliv pověst vypráví o době třicetileté války, mlýn je vyobrazen až na mapě II. vojenského mapování z první třetiny 19. století. Zde označený jako Teufelsmühle. Ten stával stejně jako dnešní restaurace v údolíčku Kojetického potoka, který pramení asi 1 km na západ od místa, nedaleko Kojetína. Ve svahu nad Čertovým mlýnem vede silnice z Nového Jičína do Kojetína. Starý mlýn byl na přelomu 19. a 20. století nahrazen větší zděnou budovou, ze které se v době 1. republiky stala oblíbená výletní restaurace a z rybníku, který stával nad mlýnem se stala malá vodní nádrž pojmenovaná Čertův rybník. Ta nabízí kromě příjemného místa na koupání i klidné místo pro rybolov.
Jan P. Štěpánek, 3.6. 2007
pověsti

O čertovi na Kojetínském mlýně

Poté co skončila strašlivá válka co trvala třicet roků, navracel se zpět domů na Valašsko jeden vysloužilý voják. Došel až do Starého Jičína, a protože se stmívalo, vyprosil si u lidí nocleh. Voják se vyptával na cestu kterou se má k domovu vydat. Lidé mu rádi poradili, jen ho zapřísáhli, aby se vyhnul kratší cestě přes Svinec. V nedalekém Kojatském (Kojetínském) mlýně, kolem kterého cesta vede, prý přes dvacet roků nikdo nebydlel a straší tam. Kdo tam zůstane přes noc, živý se rána nedočká. Nikoho, kdo se snažil strašení přijít na kloub už nikdo nikdy neviděl. Voják měl však pro strach uděláno, a protože kdysi za mlada do mlýna chodíval, nedalo mu to a do mlýna se hned ráno vydal. Před cestou si ještě v Jičíně vyprosil několik voskových svíček a provaz z lipového lýčí. Ke mlýnu dorazil až na večer, když už se smrákalo. Již z dálky viděl zanedbaný mlýn, který strašil již jen svým vzhledem. Z děravé střechy, prorostlé trávou…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Mgr. Jaromíra Poláška, 3.6. 2007

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ),

Místa v okolí

 Požaha
 Hodslavice
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Arenda
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 kamenný pranýř
 radnice
 Stará pošta
 městské hradby
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 Hodslavice
 Prameny Zrzávky
 svobodný dvůr
 Perná
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 Bannerova studánka
 Rybí
 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 kostel sv. Kateřiny
 Polouvsí
 Bartošovice
 Kunín
 Panská vyhlídka
 větrný mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Závišice
 Jeseník nad Odrou
 kaplička
 větrný mlýn
 Jurův kámen
 Expozice figurín
 Národní sad
 městské opevnění
 Štramberk
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Šipka
 Kamenárka
 Hukovice
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Krásno nad Bečvou
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 radnice
 Hustopeče nad Bečvou
 dům U apoštolů
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Choryně
 evangelický kostel
 Zemanova kaple
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Arnoltovice
 vila Machů
 Sedlnické sněženky
 Husova lípa
 Šostýn
 Sedlnice
 Bezručova vyhlídka
 fara
 Raškův kámen
 Maxmiliánův dvůr
 Kubartova kaple
 Josefínin platan
 fara
 Bartošovice
 Vystrkov
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Příbor
 Kladeruby
 kostel sv. Kříže
 Bartošovický mlýn
 mlýn Strážka
 Jarcová
 Petrovice
 Špičky
 kostel Všech svatých
 Branky
 Branky
 Branky
 Travertinová kaskáda
 kostel sv. Jiří
 Hájovský dvůr
 Nová Horka
 Skácelův kříž
 Pustějov
 Hradišťko
 Rožnov
 kostel Všech svatých
 Skalička
 Fassmannova vila
 Skalička
 Jurkovičova rozhledna
 městské hradby
 Odry
 katovna
 Kateřinice
 Kelč
 Trnávka
 Podolí
 Loučka
 Wesselsky mlýn
Základní informace místa
ID místa: 5307
Typ místa: mlýn
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama