Muzeum Výtopna Zdice, věnované především historickým železničním i silničním vozidlům, zřídila skupina nadšenců r. 2006 v areálu zdického nádraží. Bývalá výtopna zrušená r. 2002 leží v těsné blízkosti dálnice D5 asi 400 m od vlastního nádraží.
Hlavní obrázek místa
Před rotundou
Provozní exponáty muzea Výtopny Zdice
© Radim Říha, 08/2015
Starobylá obec Zdice byla založena po r. 1039, na městys byla povýšena r. 1872 a od r. 1994 je městem. Leží v těsné blízkosti dálnice D5 Praha-Rozvadov, s níž vede souběžně silnice II/605 procházející přímo Zdicemi. Historicky tu vznikla významná železniční křižovatka. Z páteřní trati 170 Praha-Plzeň-Cheb se tu odděluje trať 200 směrem na Příbram, Písek a Protivín. Bývalá výtopna přestala sloužit svému účelu r. 2002 a od r. 2005 byla pronajata soukromé společnosti nadšenců, nyní zvané Saxi, která tu provozuje muzeum a provádí restaurátorské práce. Nachází se asi 400 m od vlastního nádraží a je přístupná podchodem.
19.8. 2015
popis

Muzeum Výtopna Zdice je ryze soukromé muzeum společnosti Saxi. Je věnováno dopravní tématice, především železničním a silničním vozidlům i hasičské a zemědělské technice s odkazem na dobu nedávno minulou, komunismus - socialismus...(retromístnost, policejní služebna, předměty každodenního charakteru a pod.). Pro veřejnost bylo otevřeno r. 2006 a je přístupné během turistické sezóny vždy o prvním víkendu v měsíci, o letních prázdninách pak každý víkend.

Radim Říha, 19.8. 2015

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Zdice

Místa v okolí

 kaple sv. Blažeje
 Popovice
 sladovna
 Tmaň
 Libomyšl
 Záhorsko
 kostel sv. Jiří
 Otmíče
 Kotýz
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Suchomasty
 kostel sv. Tomáše
 Lochovice
 Lochovice
 Králův Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Točník
 kostel sv. Rocha
 Neumětely
 Koněpruské jeskyně
 Žebrák
 rozhledna Máminka
 pivovar
 Tihava
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Děd
 větrný mlýn
 kaple sv. Anny
 kaple
 Hořovice
 Hořovice
 Městská hora
 kostel sv. Jiljí
 děkanství
 Bacín
 synagoga
 Beroun
 městské opevnění
 Ostrý
 sloup odsouzenců
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Stradonice
 Osov
 Tetín
 mariánský sloup
 synagoga
 Nižbor
 Všeradice
 kostel sv. Ludmily
 Viereckschanze
 Plešivec
 Tetín
 židovský hřbitov
 Leontýn
 Zálužský hrad
 kostel sv. Martina
 lom Alkazar
 Korno
 židovský hřbitov
 jeskyně Nad Kačákem
 Třenická hora
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Dřevíč
 Liteň
 Jince
 Vůznice
 kostel sv. Mikuláše
 Studený vrch
 Komárov
 Řebřík
 Lhotka
 Bubovické vodopády
 Hradec
 Jenčov
 Doubravka
 Kohoutov
 Solvayovy lomy
 Propadený zámek
 kostel sv. Prokopa
 Památník padlým
 Týřov
 kaple sv. Floriána
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 lom Malá Amerika
 Valdek
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Petra
 Loděnice
 Újezdec
 Křivoklát
 Velká Buková
 Chrustenická šachta
 Obora
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 synagoga
 radnice
 Dobříš
 Vargač
 zámecké zahrady
Kontaktní informace
Areál bývalého lokomotivního depa na nádraží Zdice, 267 51 Zdice
Tel: 777209817;777209818
www.saxi.cz
saxi-doprava@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12418
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama