Městské hradby Nového Jičína vybudovány provizorně již při založení města ve 13. stol. Na kamenné přebudovány r.1380. Město mělo Horní a Dolní bránu a 3 fortny. Nároží zpevňovaly bašty Vězeňská a Farská. Dochován krátký úsek u zámku a Farská bašta.
Hlavní obrázek místa
Východní bašta
pohled od jihu
© Jan P. Štěpánek 05/2007
Jedním z mnoha dokladů středověkého života města Nový Jičín jsou části zachovalých úseků původních kamenných městských hradeb. Město, respektive jeho čtvercový historický střed, který je dnes vyhlášen městskou památkovou rezervací, bylo ohrazeno opevněním již při svém založení na konci 13. století. Postupem času se jeho hradby upravovaly a zdokonalovaly jak můžeme vidět na dochovaných historických vedutách. Z původních dvou věžovitých městských bran a tří forten s věžemi se bohužel do současnosti nezachovala ani jedna, avšak díky historickým vyobrazením si o jejich vzhledu můžeme udělat poměrně přesný obrázek. Návštěvník Nového Jičína může pozůstatky městské hradby spatřit především na dvou místech ve městě. Na jihozápadě, kde se mohutný blok až 6 m vysoké a 2 m silné hradby přimyká k zámku a na východě (jihovýchodě), kde se dochovala jedna ze dvou nárožních polygonálních bašt, tzv. bašta Farská.
Jan P. Štěpánek, 15.5. 2007
popis

Vstup do města zprostředkovávaly dvě brány a tři fortny. Na severozápadní straně města (v dnešní ulici 5. května) stávala brána Dolní a na jihovýchodní straně brána Horní (ulice 28. října). Na jihozápadní straně při zámku stávala Sarkanderovská fortna s polygonální věží, na severovýchodě fortna Žerotínská či také Jana Nepomuckého s válcovou věží a fortna Lekušova. Jižní cíp hradeb obsadil kamenný městský hrad, který však před obvod hradeb nepředstupoval. Západní nároží hradeb zpevňovala polygonální Vězeňská bašta a stejně tak ve východním nároží dodnes stojí bašta farská, avšak ve snížené podobě. V době kolem roku 1744 tvořila hradbu vysoká kamenná zeď s vnitřním ochozem. Z kamenných hradeb se do dnešních časů zachovaly jen krátké úseky o výšce kolem 6 metrů a síle až 2 m, na některých místech novodobě zakonzervované. Nejdelší viditelný úsek hradby je zachován v návaznosti na městský zámek, za severozápadní polovinou Úzké…  číst dále

Jan P. Štěpánek (K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998 a J.Tichánek, Z.Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Opava 2003), 14.5. 2007

historie

Historie novojičínských městských hradeb

Kamenné městské opevnění Nového Jičína takřka pravidelně kopírovalo pravidelný čtvercový obrys historického jádra města. Nejstarší opevnění bylo vybudováno patrně již při samotném založení města mezi léty 1267-78. Tehdy bylo opevnění tvořeno jen provizorní palisádou, příkopem a valem. Vybudování současných hradeb se váže až k osobě Voka II. z Kravař v souvislosti se založením městského hradu v jižním nároží obvodu města. Nejstarší část hradu snad z doby kolem roku 1380 je stejně stará či dokonce starší než připojující se hradby. Z doby 1435 – 38 existuje souhlas císaře Zikmunda Lucemburského se stavbou hradeb. Patrně se však jednalo jen o svolení k obnově poškozených hradeb během husitských nepokojů. V 16. století byly obě brány ozdobeny válcovými věžičkami, podobnými jaké měl zámek. Toto můžeme přičítat patrně Bedřichu ze Žerotína. Na počátku 17. století byly městské hradby opravovány a zesilovány. V této době jsou do nároží…  číst dále

Jan P. Štěpánek (K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998 a J.Tichánek, Z.Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Opava 2003), 14.5. 2007

Půdorys místa

Půdorys centra Nového Jičína na mapě ze 30. let 19. století
© J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Opava, Butterfly 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Nový Jičín

Místa v okolí

 Stará pošta
 Laudonův dům
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Čertův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bannerova studánka
 Starý Jičín
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 svobodný dvůr
 Požaha
 Rybí
 Bartošovice
 Hodslavice
 Kunín
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 kaplička
 větrný mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 Hukovice
 staré fojtství
 Závišice
 Hodslavice
 Štramberk
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Panská vyhlídka
 Národní sad
 Jurův kámen
 Prameny Zrzávky
 Šipka
 Jeseník nad Odrou
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
 Polouvsí
 Váňův kámen
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Perná
 fara
 Josefínin platan
 fara
 Bartošovice
 muzeum Fojtství
 Zemanova kaple
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Beessova kaple
 Lešná
 Bartošovický mlýn
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Příluky
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Raškův kámen
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 větrný mlýn
 kostel sv. Kříže
 Petrovice
 Kubartova kaple
 Nová Horka
 Pustějov
 Hustopeče nad Bečvou
 Hájovský dvůr
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel Všech svatých
 Skácelův kříž
 Kujavy
 mlýn Strážka
 Krásno nad Bečvou
 Travertinová kaskáda
 radnice
 Choryně
 dům U apoštolů
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Kateřinice
 Arnoltovice
 Pohořílky
 Studénka
 Odry
 Knurrův dům
 Studénka
 Fulnek
 Studénka
 větrný mlýn
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 Vystrkov
 mariánský sloup
 katovna
 radnice
 Rychaltice
 Špičky
 loretánská kaple
 Studénka
 kostel sv. Mikuláše
 Trnávka
 Kladeruby
 Petřvald
 Děrné
 Hradišťko
 Branky
 Branky
 Branky
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Jurkovičova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Kelč
Základní informace místa
ID místa: 5241
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama