Městské hradby Nového Jičína vybudovány provizorně již při založení města ve 13. stol. Na kamenné přebudovány r.1380. Město mělo Horní a Dolní bránu a 3 fortny. Nároží zpevňovaly bašty Vězeňská a Farská. Dochován krátký úsek u zámku a Farská bašta.
Hlavní obrázek místa
Východní bašta
pohled od jihu
© Jan P. Štěpánek 05/2007
Jedním z mnoha dokladů středověkého života města Nový Jičín jsou části zachovalých úseků původních kamenných městských hradeb. Město, respektive jeho čtvercový historický střed, který je dnes vyhlášen městskou památkovou rezervací, bylo ohrazeno opevněním již při svém založení na konci 13. století. Postupem času se jeho hradby upravovaly a zdokonalovaly jak můžeme vidět na dochovaných historických vedutách. Z původních dvou věžovitých městských bran a tří forten s věžemi se bohužel do současnosti nezachovala ani jedna, avšak díky historickým vyobrazením si o jejich vzhledu můžeme udělat poměrně přesný obrázek. Návštěvník Nového Jičína může pozůstatky městské hradby spatřit především na dvou místech ve městě. Na jihozápadě, kde se mohutný blok až 6 m vysoké a 2 m silné hradby přimyká k zámku a na východě (jihovýchodě), kde se dochovala jedna ze dvou nárožních polygonálních bašt, tzv. bašta Farská.
Jan P. Štěpánek, 15.5. 2007
popis

Vstup do města zprostředkovávaly dvě brány a tři fortny. Na severozápadní straně města (v dnešní ulici 5. května) stávala brána Dolní a na jihovýchodní straně brána Horní (ulice 28. října). Na jihozápadní straně při zámku stávala Sarkanderovská fortna s polygonální věží, na severovýchodě fortna Žerotínská či také Jana Nepomuckého s válcovou věží a fortna Lekušova. Jižní cíp hradeb obsadil kamenný městský hrad, který však před obvod hradeb nepředstupoval. Západní nároží hradeb zpevňovala polygonální Vězeňská bašta a stejně tak ve východním nároží dodnes stojí bašta farská, avšak ve snížené podobě. V době kolem roku 1744 tvořila hradbu vysoká kamenná zeď s vnitřním ochozem. Z kamenných hradeb se do dnešních časů zachovaly jen krátké úseky o výšce kolem 6 metrů a síle až 2 m, na některých místech novodobě zakonzervované. Nejdelší viditelný úsek hradby je zachován v návaznosti na městský zámek, za severozápadní polovinou Úzké…  číst dále

Jan P. Štěpánek (K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998 a J.Tichánek, Z.Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Opava 2003), 14.5. 2007

historie

Historie novojičínských městských hradeb

Kamenné městské opevnění Nového Jičína takřka pravidelně kopírovalo pravidelný čtvercový obrys historického jádra města. Nejstarší opevnění bylo vybudováno patrně již při samotném založení města mezi léty 1267-78. Tehdy bylo opevnění tvořeno jen provizorní palisádou, příkopem a valem. Vybudování současných hradeb se váže až k osobě Voka II. z Kravař v souvislosti se založením městského hradu v jižním nároží obvodu města. Nejstarší část hradu snad z doby kolem roku 1380 je stejně stará či dokonce starší než připojující se hradby. Z doby 1435 – 38 existuje souhlas císaře Zikmunda Lucemburského se stavbou hradeb. Patrně se však jednalo jen o svolení k obnově poškozených hradeb během husitských nepokojů. V 16. století byly obě brány ozdobeny válcovými věžičkami, podobnými jaké měl zámek. Toto můžeme přičítat patrně Bedřichu ze Žerotína. Na počátku 17. století byly městské hradby opravovány a zesilovány. V této době jsou do nároží…  číst dále

Jan P. Štěpánek (K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998 a J.Tichánek, Z.Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Opava 2003), 14.5. 2007

Půdorys místa

Půdorys centra Nového Jičína na mapě ze 30. let 19. století
© J. Tichánek, Z. Šerý: Šlechtická sídla na Novojičínsku, Opava, Butterfly 2003
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Nový Jičín

Místa v okolí

 Stará pošta
 Laudonův dům
 radnice
 Nový Jičín
 Czeicznerova vila
 žilinský vodní jez
 Čertův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bannerova studánka
 Starý Jičín
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 svobodný dvůr
 Požaha
 Rybí
 Bartošovice
 Hodslavice
 Kunín
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Anny
 kaplička
 větrný mlýn
 fojtství
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 Hukovice
 staré fojtství
 Závišice
 Hodslavice
 Štramberk
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Panská vyhlídka
 Národní sad
 Jurův kámen
 Prameny Zrzávky
 Šipka
 Jeseník nad Odrou
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
 Polouvsí
 Váňův kámen
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Perná
 Josefínin platan
 fara
 fara
 Bartošovice
 Zemanova kaple
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 vila Machů
 Maxmiliánův dvůr
 Beessova kaple
 Lešná
 Bartošovický mlýn
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Příluky
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Raškův kámen
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 větrný mlýn
 kostel sv. Kříže
 Petrovice
 Kubartova kaple
 Nová Horka
 Pustějov
 Hustopeče nad Bečvou
 Olšová
 Hájovský dvůr
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel Všech svatých
 Skácelův kříž
 mlýn Strážka
 Kujavy
 Krásno nad Bečvou
 Travertinová kaskáda
 radnice
 Choryně
 dům U apoštolů
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 Kateřinice
 Arnoltovice
 Pohořílky
 Studénka
 zvonice
 Bratrský sbor
 Odry
 Knurrův dům
 Studénka
 Fulnek
 Studénka
 větrný mlýn
 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Neptunova kašna
 Vystrkov
 mariánský sloup
 katovna
 radnice
 Rychaltice
 Špičky
 loretánská kaple
 Studénka
 Veselská rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Trnávka
 Kladeruby
 Petřvald
 Děrné
 Kamenec
 Hradišťko
 Branky
 Branky
 Branky
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Jurkovičova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Kelč
Základní informace místa
ID místa: 5241
Typ místa: ostatní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama