Mlýn postavený r. 1864 Janem Bartoňem sloužil k mletí obilí až do konce 1. světové války. Jeho činnost byla ukončena r. 1931, r. 1939 byl přestavěn na obytné stavení a v roce 1962 vyhořel. Po r. 1972 upraven k rekreačním účelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 10/2006
Budovu bývalého větrného mlýna bez kola, využívanou dnes jako rekreační objekt, najdete západně od vlakové stanice Hodslavice na místě zvaném "Na Kopci". Když se od vlakové zastávky vydáte na západ, přes silnici I/57, do kopce mezi vilky a poslední uličkou, rovnoběžnou s hlavní silnicí se dáte doleva (na jih) jako k centru Hodslavic, dojdete na konec zástavby, kde se ulička stáčí prudce vpravo vzhůru a vyjdete na loučce u mlýna. Cesta dál pokračuje do centra Hodslavic kolem objektů bývalého jednotného zemědělského družstva. Místní vám určitě ukážou tu správnou cestu. Z kopce je rozhled na podhůří Moravskoslezských Beskyd a můžete odtud přehlédnou celé centrum Hodslavic, kde najdete tři kostely, rodný dům Františka Palackého a dalšími zajímavostmi, nebo starou osmibokou stodolu nedaleko fojství, dnes penzionu.
L.P., 8.10. 2006
historie

Větrný mlýn postavil roku 1864 sedlák Josef Bartoň, později jej koupil Josef David a jeho syn mlýn provozoval až do konce jeho činnosti. Větrné kolo mělo průměr 14 m a mlecí zařízení bylo umístěno ve dvou patrech. Kapacita mletí byla asi jeden metrák obilí za den. Po první světové válce význam větráku upadl a sedláci mleli levněji u majitelů nově postavených vodních mlýnů v okolí. Koncem 30 let 20. stol. poškodila větrák vichřice. Činnost mlýna byla ukončena roku 1931 a o rok později bylo mlynářem z budovy odstraněno i větrné kolo. Krátce před druhou světovou válkou byl mlýn přestavěn na obytné stavení. V letech 1952 a 1953 budovu dvakrát zasáhl blesk a v roce 1962 objekt vyhořel. Zděné torzo budovy od příbuzných posledního mlynáře koupil za 1 Kčs současný majitel, který budovu mlýna opravil a využívá ji k rekreačním účelům.

L.P. (Janouška M., Větrné mlýny v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 2003), 8.10. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hodslavice

Místa v okolí

 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Čertův mlýn
 Prameny Zrzávky
 Požaha
 žilinský vodní jez
 Czeicznerova vila
 Laudonův dům
 městské hradby
 Nový Jičín
 Stará pošta
 Arenda
 radnice
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 Perná
 Příluky
 Rybí
 kostel sv. Kateřiny
 Beessova kaple
 Lešná
 Panská vyhlídka
 svobodný dvůr
 Jurův kámen
 Národní sad
 kostel sv. Martina
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Šipka
 Štramberk
 kaple sv. Anny
 Bannerova studánka
 Štramberk – MPZ
 Kamenárka
 Krásno nad Bečvou
 Závišice
 radnice
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 dům U apoštolů
 kostel sv. Jakuba
 fojtství
 větrný mlýn
 kaplička
 evangelický kostel
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 Bartošovice
 větrný mlýn
 Zemanství
 Polouvsí
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Hustopeče nad Bečvou
 Arnoltovice
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Kubartova kaple
 Kunín
 Husova lípa
 Šostýn
 Fürstenberská hrobka
 Choryně
 Zemanova kaple
 Raškův kámen
 vila Machů
 Bezručova vyhlídka
 Jeseník nad Odrou
 Hukovice
 Hustopeče nad Bečvou
 Maxmiliánův dvůr
 Vystrkov
 mlýn Strážka
 Jarcová
 Hradišťko
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Rožnov
 fara
 Travertinová kaskáda
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kladeruby
 Příbor
 kostel sv. Kříže
 Branky
 Branky
 Jurkovičova rozhledna
 Josefínin platan
 fara
 Branky
 kostel sv. Martina
 Bartošovice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 radnice
 kaple Pod Spinou
 Petrovice
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 zvonice
 Klenov
 zvonička Měrkovice
 hroby portášů
 Olšová
 kostel sv. Maxmiliána
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 větrný mlýn
 Kateřinice
 Kelč
 Hukvaldy
 Rychaltice
 kostel sv. Mikuláše
 Podolí
 Loučka
 městské hradby
 Odry
 katovna
 Trnávka
 kostel sv. Josefa
 Hradiště
 Rajnochovice
 Rajnochovice
Kontaktní informace
Hodslavice 205
742 71 Hodslavice
Základní informace místa
ID místa: 4683
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama