Arenda byla postavena v roce 1726 jako sýpka a byty ředitele velkostatku a jeho podřízených. V roce 1875 byla upravena na panské obydlí. Od poloviny 20. století slouží zemědělským účelům a chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Miroslav BITTER 04/2006
Kdokoliv projíždí kolem Starého Jičína z Olomouce na Frýdek – Místek, nemůže ujít jeho pozornosti zvláštní patová budova s mansardovou střechou, stojící osamoceně ve svahu k městečku. Jedná se o budovu tzv. Arendy (arenda – lat. nájem či druh nájmu, při kterém se pozemek nejen užívá, ale berou se z něj i požitky na základě vynaložené práce arendátora). Budova Arendy stojí při bývalé panské zahradě na rozhraní Starého Jičína a obce Jičiny. Byla sídlem vrchního úřadu, jenž měl původně právo hrdelní, které městečko Starý Jičín získalo v 18. století. Budova Arendy byla postavena v roce 1726. Později sloužila i jako sýpka a byty ředitele velkostatku a jeho podřízených. V roce 1875, kdy byl odprodán starojický zámek, byla upravena na panské obydlí. Po 2. světové válce byl objekt celkově opraven, ale následně majitelům konfiskován. Objekt Arendy po 40 let a vlastně i dnes slouží zemědělským účelům a již nic nenapovídá jaký byl jeho původní účel. Obdivovat lze tuto mohutnou stavbu jen z venčí. Dovnitř se nám nepodařilo dostat.
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 3.7. 2006
historie

Historie starojické arendy

Jednopodlažní budova byla postavena po roce 1726 v dolní části zámecké zahrady. Tato bývalá správní budova byla po prodeji zámku roku 1875 upravena jako panské obydlí. Dříve sloužila arenda také za sýpku a byly zde byty ředitele velkostatku i jeho úředníků. Po Seilernech přechází do majetku rodu Deymů ze Stříteže. Deymové koupili velkostatek roku 1906 a od roku 1908 bydleli trvale na Starém Jičíně. JUDr. Maria Bedřich František Xaver Deym (n. 21.5. 1866) byl zde velmi oblíben pro své demokratické vystupování. Zemřel na následky autonehody 2. ledna 1929. Majetek pak dědilo jeho pět dcer, jejichž jménem se ujala správy Gabriela, provdaná roku 1925 za bankovního úředníka barona Karla Kasta z Ebelsberku. Jediný syn Maria Bedřicha a bratr jmenovaných sester Josef (n. 1907 + 1973) dědil panství Nemyšl. Baron Karel Kast byl jako příslušník wehrmachtu těžce zraněn v bitvě u Charkova a zemřel 6. září 1943 v Kielcích. Roku 1941 objekt vyhořel…  číst dále

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Novojičínsku (J. Tichánek, 2003), 3.7. 2006

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Starý Jičín

Místa v okolí

 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 Požaha
 Čertův mlýn
 svobodný dvůr
 kaple sv. Anny
 Czeicznerova vila
 Laudonův dům
 radnice
 Nový Jičín
 Stará pošta
 městské hradby
 žilinský vodní jez
 Bannerova studánka
 Polouvsí
 Hodslavice
 kostel sv. Martina
 Perná
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 Jeseník nad Odrou
 Prameny Zrzávky
 Lešná
 Beessova kaple
 větrný mlýn
 Příluky
 Kunín
 Bartošovice
 Rybí
 Hukovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Jakuba
 větrný mlýn
 fojtství
 kaplička
 Choryně
 Závišice
 Krásno nad Bečvou
 Panská vyhlídka
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Jurův kámen
 radnice
 Štramberk
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Národní sad
 Šipka
 dům U apoštolů
 Olšová
 Špičky
 Kamenárka
 evangelický kostel
 Arnoltovice
 rozhledna Bílá hora
 kostel sv. Jiří
 Vystrkov
 Kladeruby
 Váňův kámen
 Josefínin platan
 fara
 Bartošovice
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
 hrobka rodu Šustalů
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 Zemanova kaple
 Zemanství
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Lašské muzeum
 Bartošovický mlýn
 Ringhofferova vila
 Veselská rozhledna
 Odry
 městské hradby
 vila Machů
 katovna
 Branky
 Skalička
 Branky
 Branky
 Husova lípa
 Skalička
 Maxmiliánův dvůr
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Pustějov
 Jarcová
 Kubartova kaple
 radnice
 Kujavy
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Nová Horka
 Petrovice
 Kelč
 zvonice
 Fulnek
 Bratrský sbor
 radnice
 Knurrův dům
 Wesselsky mlýn
 Malhotice
 kostel sv. Mikuláše
 Malhotice
 Rožnov
 Hradišťko
 Loučka
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 zvonice
 Jurkovičova rozhledna
 Všechovice
 Petřvald
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 3781
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama