
V sedle mezi Bílou horou (557 m.n.m) a menším bezejmenným vrškem, do kterého je dnes z jihovýchodní strany „zakousnut“ starý lom, nachází se nad tzv. lašským Betlémem, jak je městečko Štramberk nazýváno, krásná sloupová pískovcová plastika Panny Marie.
Plastika pocházející z roku 1861 je nádhernou ukázkou začlenění drobné sakrální architektury do kulturní krajiny.
Spolu se vzrostlou lípou, která poskytovala v minulosti stín pod ní odpočinuvším rolníkům pracujícím na blízkých polích, je i dnes místem odpočinku a nádherných rozhledů. Odtud je nádherný výhled k jihovýchodu na celou Kopřivnici, Raškův kámen i hrad Šostýn a na západ máme jako na dlani celé městečko Štramberk i s hradem a jeho věží zvanou Trůba.
Místo samotné se nachází na konci štramberské uličky Bělohorské, asi 450 m východním směrem od náměstí. Kolem plastiky a lípy vede turistická trasa na Bílou horu s rozhlednou.