Unikátní technické dílo historického splavu s pčátky ve středověku na řece Zrzávce, který sváděl do náhonu vodu, jež v Novém Jičíně poháněla vodní kola mlýnů, pil, valch a pozdějších textilních továren. Zničen bleskovou povodní v roce 2009.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na povodní smetený splav od bývalého pivovaru v Žilině
© Jan P. Štěpánek 04/2010
Zajímavým, avšak pomalu zanikajícím technickýcm vodním dílem je starý vodní jez (splav) na řece Zrzávce na rozhraní katastrů Nového Jičína a Žiliny. Jez byl vystavěn již ve středověku, aby vodu z řeky rozváděl umělými vodními náhony na provozy vodních mlýnů, pil a pivovarů v Novém Jičíně, Žilině, ale i vzdálenějším Šenově. Později, ve 2. pol. 19. století byl vodní náhon využit nově vzniklou továrnou bratří Hückelových, a jelikož byl tovární provoz na přísunu vody závislý, byla věnována velká pozornost i údržbě jezu a celého náhonu. S rozvojem moderních technologií na přelomu 19. a 20. století přestala vodní energie hrát prim a o údržbu jezu a náhonu opadl. Především ve 2. polovině 20. století došlo k tomu, že náhon byl zcela zbytečný a postupně byl zatrubňován či v některých úsecích zcela zanikl. Splav však udržován byl a ránu mu zasadila až blesková povodeň v roce 2009, která jej vážně poškodila a již nebyl obnoven. Z technického díla se uchovaly pouze obvodové stěny na novojičínské straně řeky a betonové koryto se stavidlem, směřující vodu do bývalého vodního náhonu. V opěrné boční stěně bylo zachováno několik původních kamenných bloků informujících o létech úprav jezu: 1719, 1839 a 1875. Těsně po zničující povodni, které zcela strhla střed jezu a žilinskou stranu, bylo možné pozorovat skladbu profilu jezu. Torzo historického jezu se nachází v jižní části intravilánu Nového Jičína, v i č.p. 9 Žiliny, která je součástí okresního města. Zajímavostí je, že č.p. 9 je součástí někdejšího komplexu historického pivovaru č.p. 287 včetně sladovny a ostatních provozů.
Jan P. Štěpánek, 3.3. 2016
Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Žilina

Místa v okolí

 Czeicznerova vila
 městské hradby
 Laudonův dům
 Stará pošta
 radnice
 Nový Jičín
 Čertův mlýn
 Hodslavice
 Rybí
 Arenda
 Starý Jičín
 kostel sv. Martina
 Požaha
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Bannerova studánka
 staré fojtství
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Ondřeje
 svobodný dvůr
 Bartošovice
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 fojtství
 Hodslavice
 větrný mlýn
 Závišice
 kaple sv. Anny
 Panská vyhlídka
 Kunín
 Expozice figurín
 kašna
 městské opevnění
 Štramberk – MPZ
 Jurův kámen
 Štramberk
 Národní sad
 Muzeum Šipka
 Prameny Zrzávky
 Šipka
 Kamenárka
 Hukovice
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 Perná
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanova kaple
 Katolický dům
 Zemanství
 socha T.G.Masaryka
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 Jeseník nad Odrou
 Ringhofferova vila
 Lašské muzeum
 Polouvsí
 vila Machů
 fara
 fara
 Josefínin platan
 Bartošovice
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Raškův kámen
 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 radnice
 Kubartova kaple
 Příbor
 městské hradby
 kostel sv. Kříže
 větrný mlýn
 Bartošovický mlýn
 Petrovice
 Hustopeče nad Bečvou
 kostel Všech svatých
 mlýn Strážka
 Nová Horka
 Hájovský dvůr
 Skácelův kříž
 Krásno nad Bečvou
 Travertinová kaskáda
 radnice
 Hustopeče nad Bečvou
 Pustějov
 dům U apoštolů
 Choryně
 evangelický kostel
 Olšová
 Arnoltovice
 Kateřinice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 radnice
 Kujavy
 kostel Všech svatých
 zvonice
 větrný mlýn
 zvonička Měrkovice
 kostel sv. Maxmiliána
 Vystrkov
 Rychaltice
 Hukvaldy
 Hukvaldská obora
 kostel sv. Mikuláše
 Hukvaldy
 Trnávka
 Kladeruby
 Hradišťko
 Petřvald
 Odry
 Rožnov
 zvonice
 Bratrský sbor
 městské hradby
 Knurrův dům
 Fulnek
 radnice
 katovna
 kostel Všech svatých
 Fassmannova vila
 Jurkovičova rozhledna
 loretánská kaple
 Branky
 Branky
 Branky
 socha Boha Otce
 dvůr Antonínov
 kostel sv. Jiří
 Brušperk
Základní informace místa
ID místa: 10383
Typ místa: technická památka
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama