Honosné rodinné sídlo s novobarokními a novorenesančními prvky vzniklo r. 1910 podle plánů Josefa Bluma nákladem textilního podnikatele Ferdinanda Czeicznera. V r. 1945 zestátněno, po přestavbě v letech 2000-2001 sídlo Městské knihovny.
Hlavní obrázek místa
Pohled na vilu ze zahrady
© Pavel Vlach, 07/2015
Historické město Nový Jičín je doloženo od r. 1313, od r. 1799 se datuje zdejší tradice výroby klobouků. Ve městě je od r. 1967 vyhlášena památková zóna. Je tu ojedinělé čtvercové náměstí s renesančními a barokními domy po celé délce s podloubím, mezi nimiž vyniká renesanční Stará pošta z r. 1563, v níž nocovali i ruští vojevůdci Suvorov a Kutuzov, a také nárožní dům, v němž r. 1790 zemřel populární generál Laudon. Žerotínský zámek s typickou dvojicí okrouhlých věží vznikl renesanční přestavbou starší gotické stavby, nyní je sídlem Muzea Novojičínska. Centrem města prochází červeně značená turistická cesta z Hodslavic do Štramberka. V Novém Jičíně se křižují tahy silnic I. třídy č. 48 (Bělotín-Příbor) a 57 (Fulnek-Valašské Meziříčí). Železniční spojení zajišťuje krátká lokální trať 278, která vede do Nového Jičína ze Suchdola nad Odrou na hlavní trati 270 (Přerov-Ostrava). Czeicznerova vila se nachází na jihovýchodním konci Husovy ulice v centru města.
11.7. 2015
historie

Městská knihovna v Novém Jičíně sídlí v bývalé Czeicznerově vile z počátku 20. století. Ferdinand Czeiczner (1850-1932) pocházel ze starobylé místní rodiny s tradiční soukenickou výrobou, on sám se vypracoval na předního podnikatele v textilním průmyslu a řadu let (1882-1918) byl členem městského zastupitelstva, krátce zastával i funkci starosty (1906-1907). Jako dlouholetý člen stavební komise se zasadil o vznik významných veřejných budov (např. Beskydské divadlo), sám si nechal postavit honosné rodinné sídlo v dnešní Husově ulici. Projektantem Czeicznerovy vily byl novojičínský architekt Josef Blum, jehož dílem je i řada veřejných staveb v Novém Jičíně. Vila pro Ferdinanda Czeicznera byla podle Blumova návrhu postavena v roce 1910. Stavba, která byla ve své době v Jičíně největším obytným domem, vychází z novobarokní a novoklasicistní architektury. Spolu s vedlejšími stavbami a zahradou dodnes tvoří…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Nový Jičín), 10.7. 2015

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Nový Jičín

Místa v okolí

 Nový Jičín
 radnice
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 žilinský vodní jez
 Čertův mlýn
 kostel sv. Martina
 Starý Jičín
 Arenda
 kamenný pranýř
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Bannerova studánka
 Požaha
 svobodný dvůr
 Hodslavice
 Rybí
 Bartošovice
 kaple sv. Anny
 Kunín
 kostel sv. Ondřeje
 staré fojtství
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Kateřiny
 fojtství
 kaplička
 větrný mlýn
 Hodslavice
 Hukovice
 Závišice
 Prameny Zrzávky
 Expozice figurín
 městské opevnění
 Panská vyhlídka
 Jeseník nad Odrou
 Štramberk
 Muzeum Šipka
 kašna
 Štramberk – MPZ
 Jurův kámen
 Národní sad
 Polouvsí
 Šipka
 Perná
 Kamenárka
 rozhledna Bílá hora
 Váňův kámen
 Sedlnické sněženky
 Sedlnice
 fara
 Bartošovice
 fara
 muzeum Fojtství
 Zemanova kaple
 Josefínin platan
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Zemanství
 Katolický dům
 Beessova kaple
 socha T.G.Masaryka
 Lešná
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 Příluky
 vila Machů
 větrný mlýn
 Maxmiliánův dvůr
 Husova lípa
 Šostýn
 Bezručova vyhlídka
 Bartošovický mlýn
 Raškův kámen
 radnice
 Příbor
 městské hradby
 kašna se sochou Hygie
 sousoší Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Hustopeče nad Bečvou
 Petrovice
 Kubartova kaple
 Nová Horka
 Hustopeče nad Bečvou
 Pustějov
 Olšová
 Krásno nad Bečvou
 Hájovský dvůr
 radnice
 kostel Všech svatých
 Choryně
 Skácelův kříž
 dům U apoštolů
 mlýn Strážka
 Kujavy
 Travertinová kaskáda
 evangelický kostel
 Arnoltovice
 kostel Všech svatých
 Kateřinice
 Vystrkov
 Odry
 kostel sv. Jiří
 Špičky
 městské hradby
 Pohořílky
 katovna
 zvonice
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 Fulnek
 radnice
 kostel sv. Martina
 radnice
 Kladeruby
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 větrný mlýn
 Studénka
 Studénka
 Veselská rozhledna
 Studénka
 loretánská kaple
 Rychaltice
 Trnávka
 Petřvald
 Děrné
 Branky
 Branky
 Branky
 Hradišťko
 Fassmannova vila
 kostel Všech svatých
 Jurkovičova rozhledna
 kostel sv. Mikuláše
 Kelč
Kontaktní informace
Městská knihovna
Husova 2
741 01 Nový Jičín
Tel: 556 709 840
http://www.mksnj.cz
knihovna@knihovnanj.cz
Základní informace místa
ID místa: 12320
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.7.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama