Silniční kamenný most přes mlýnský náhon postaven v letech 1862–64, kdy nahradil starší dřevěný most. Povodeň v roce 2002 jej poškodila, v následujícím roce byl opraven a celkově rekonstruován. Most je památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
pohled z východního břehu náhonu
© Milan Caha 06/2009
Silniční kamenný most přes mlýnský náhon byl podle lidové tradice postaven již v 17. století. Realitou ale je, že byl postaven v letech 1862–64, kdy nahradil starší dřevěný most. Za jeho přejezd se vybíralo mýtné. Most zmiňuje Jaroslav Hašek ve svém slavném románu o Švejkovi, rovněž si zahrál ve filmové podobě tohoto románu. Povodeň v roce 2002 most poškodila, v následujícím roce byl opraven a celkově rekonstruován. Jedná se o elegantní stavbu (připomínající zámecký most v Blatné), 23 metrů dlouhou a 6 metrů širokou. Most má tři stlačené oblouky s šestimetrovým rozpětím, nad hladinou vody jsou pouhé 3 metry. Pilíře při normálním stavu jsou jen metr nad hladinou. Mostovka je odvodněna kamennými žlaby, zachovalo se na ní částečně původní kamenné dláždění. Most je památkově chráněn.
Milan Caha, (Dušan Josef: Encyklopedie mostů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, 2002), 4.6. 2009
Jihočeský kraj,  Písek  (PI), Putim

Místa v okolí

 Putim
 kostel sv. Vavřince
 železný most
 kaple sv. Anny
 Kestřany
 kostel sv. Jiljí
 dům U Koulí
 městské opevnění
 zemský hřebčinec
 kostel sv. Václava
 sladovna
 Písek
 radnice
 synagoga
 Kamenný most
 židovský hřbitov
 Božovice
 Mladějovice
 Klokočín
 Mladějovice
 Velký Kamýk
 vojenský hřbitov
 Jarník
 Tálínský rybník
 Drahonice
 Myšenec
 kostel sv. Havla
 Cehnice
 Štěkeň
 Velký Mehelník
 Kdanský dvůr
 Skočice
 Drhovle
 Brloh
 Čížová
 Kbelnice
 Protivín
 židovský hřbitov
 Petrovice
 Šamonice
 Osek
 Vráž
 židovský hřbitov
 Jánský most
 městské opevnění
 Řepice
 Kožlí
 Vodňany
 synagoga
 Vysoký Kamýk
 židovský hřbitov
 Údraž
 hřbitov
 Chřešťovice
 Červený Újezdec
 křížová cesta
 děkanství
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Martina
 kaple Dobrá voda
 Husův sbor
 Podolsko
 Čepřovice
 Helfenburk
 kostel sv. Linharta
 boží muka
 Chvalešovice
 Hoštice u Volyně
 Sedlice
 Chvalešovice
Základní informace místa
ID místa: 7900
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama