Větrný mlýn holandského typu z r. 1869 vystavěn K. Ulrichem a J. Baierem na místě staršího dřevěného mlýna, o němž je zmínka již r. 1753. Po 2. svět. válce mlýn radikálně zchátral. Od r. 1971 v soukromých rukou, opraven a slouží rekreačním účelům.
Hlavní obrázek místa
jižní průčelí větrného mlýna
© Jan P. Štěpánek 05/2009
Zachovalý větrný mlýn tzv. holandského typu stojící na nepatrném návrší oddělující údolí potoka Polančice a Seziny, nad silnicí ze Zbyslavic do Olbramic na Novojičínsku. Mlýn, který je dominantou zdejšího kraje, je v soukromých rukou a slouží k rekreačním účelům. Kolem mlýna se rozkládá velmi hezká stylová zahrada.
Jan P. Štěpánek, 23.5. 2009
historie

První písemná zmínka o zdejším mlýně pochází z roku 1753 z pozemkové knihy Zbyslavic. Tehdy se hovoří o trati „U panského větřáku“. Podobu, kterou známe dnes, mlýn získal roku 1869 přestavbou starého dřevěného mlýna. O této přestavbě, kterou iniciovali Jan Beier a Karel Ulrich, informuje nápis vytesaný do kamenné desky nad vstupem do mlýna. Rod Ulrichů držel mlýn až do roku 1937, kdy jej získal mlynář František Kantor. Po válce, kdy mlýn neblaze posloužil Němcům jako kulometné hnízdo, připadl mlýn státu. Již roku 1950 je mlýn zchátralý, bez vnitřního vybavení a slouží jako stodola JZD. Dokonce existovala reálná snaha jej strhnout. V roce 1971 zakoupil zchátralý mlýn současný majitel, který jej opravil a přistavěl k jeho hmotě obytné stavení. Dokonce se mu podařilo obnovit větrné kolo, to však bylo brzy z bezpečnostních důvodů opět demontováno.

Jan P. Štěpánek s využitím www.povetrnik.cz, 23.5. 2009

Moravskoslezský kraj,  Ostrava-město  (OV), Zbyslavice

Místa v okolí

 Zbyslavice
 Bítov
 Klimkovice
 kostel sv. Kateřiny
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Stříbrná věž
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Velké Albrechtice
 kostel sv. Anny
 Polanka nad Odrou
 Poruba
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 úřednický dům
 Bílovec
 kaple sv. Barbory
 Milotička
 Výškovice
 Studénka
 Slatina
 Slatina
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Polanská niva
 Svinov
 kostel Krista Krále
 Pustá Polom
 Hradní vrch
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jakuba
 Kanihůra
 Dorňákův kopec
 Třebovice
 Hrabyně
 Dobroslavice
 kostel sv. Ducha
 Ostrá hůrka
 Hošťálkovice
 Smolkov
 Petřvald
 Stará Bělá
 Zábřeh
 Husův sbor
 Přerovec
 Bravinné
 Pohořílky
 Stará Bělá
 Nová Horka
 Smolkov
 Pustějov
 Bartošovický mlýn
 Jubilejní kolonie
 Hlučín
 Lukavec
 radnice
 Kujavy
 kostel sv. Pavla
 městské hradby
 obecní kaple
 židovský hřbitov
 Dolní Benešov
 Šance
 Vítkovice
 Jakubčovické šance
 dvůr se stodolou
 Josefínin platan
 Bartošovice
 fara
 Štítina
 kostel sv. Kateřiny
 Trnávka
 Raduň
 důl Šalamoun
 Děrné
 socha Boha Otce
 Suché Lazce
 Brušperk
 kostel sv. Jiří
 Městská jatka
 Polský dům
 kostel sv. Mikuláše
 Důl Jindřich
 Dům umění
 kaple sv. Barbory
 poutní kříž
 štola Štolní
 Palác Elektra
 štola Tereza
 štola Nový
 vila dr. Julia Eisnera
 Německý dům
 štola Vilemína
 dvůr Antonínov
 hotel Imperial
 jáma Josef
 vila Felixe Neumanna
 Areál MINIUNI
 Landek
 sloup Panny Marie
 stará radnice
 socha sv. Floriána
 Kravaře
 nová radnice
 Fulnek
 loretánská kaple
 Bratrský sbor
 Knurrův dům
 zvonice
 radnice
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Vavřince
 štola Hubert
 Paskov
 Velké Hoštice
 Annin dvůr
 Okrouhlá
 Okrouhlá
 Manor house
 Šilheřovice
 Lovecký zámeček
Kontaktní informace
Větrný mlýn
Zbyslavice č.e. 509
majitel: manželé Hladíkovi z Ostravy
Základní informace místa
ID místa: 7816
Typ místa: mlýn
Podkategorie: větrný
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama