Nevysoká obdélná pseudobarokní stavba s mírně odsazeným závěrem ve tvaru plochého segmentu oblouku postavená r. 1851. Podoba kaple ovlivněna dozvuky barokního venkovského tvarosloví. R. 2008 proběhla generální rekonstrukce spojená s obnovou podoby kaple před pol. 20. století. Cenný původní interiér.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kapli
© Jan P. Štěpánek 09/2012
Kapli tvoří nevysoká obdélná stavba zakončená mírně odsazeným presbyteriem ve tvaru plochého segmentu oblouku. Obě boční fronty prolamuje dvojice vyšších oken zakončených obloukem. Vstupní průčelí prolamují dvojdílná vstupní vrata s půlkruhovým nadsvětlíkem. Štít s pseudobarokním tvaroslovím odděluje od spodní stavby jednoduchá římsa. Původní zdobení fasády plastickými detaily v podobě pilastrů s palmetovými hlavicemi a festony ve štítě a naddveří byly odstraněny v 60. letech 20 století. Střecha kaple je prostá, sedlová, s obloukovým závěrem. Nad hřeben střechy vystupuje drobný sanktusník s lucernou a cibulovitou střechou. Interiér kaple je zaklenut dvěma plnými poli plackové klenby do pasů a pseudoklenbou presbyteria. Nad vstupem se nachází dřevěná kruchta, nesená dvojicí dřevěných sloupů.
© Jan P. Štěpánek 02/2013 s využitím http://www.jeseniknadodrou.cz, 7.3. 2013
historie

Větší pseudobarokní kaple sv. Anny na pravém břehu potoka Teplá uprostřed vsi Hůrka, která je součástí obce Jeseník nad Odrou, byla vystavěna v r. 1851 pro obyvatele rozrůstající se vsi. Její vzhled odkazuje na dožívání navyklého barokního tvarosloví na českém a moravském venkově v 19. století. Na počátku 20. století byla v kapli instalována nová vitrážová okna odkazující na dary jednotlivých zdejších rodin. V 60. letech 20. století byla stavba nevhodně omítnuta břízolitovou omítkou, která byla odstraněna až při generální rekonstrukci v r. 2008. Tehdy získala zpět svou původní podobu a proběhla částečná výměna střechy. Rekonstrukce byla završena v r. 2012 termosanací krovů napadených dřevokazným hmyzem. Kaple patří od r. 1958 mezi chráněné nemovité kulturní památky ČR.

© Jan P. Štěpánek 02/2013 s využitím http://www.jeseniknadodrou.cz; http://monumnet.npu.cz, 7.3. 2013

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hůrka

Místa v okolí

 svobodný dvůr
 Starý Jičín
 Polouvsí
 Jeseník nad Odrou
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 kamenný pranýř
 Arenda
 Bannerova studánka
 kostel sv. Martina
 Czeicznerova vila
 Požaha
 radnice
 Nový Jičín
 Laudonův dům
 Stará pošta
 městské hradby
 Čertův mlýn
 Kunín
 žilinský vodní jez
 větrný mlýn
 Perná
 Olšová
 Hodslavice
 Bartošovice
 Hukovice
 Lešná
 Beessova kaple
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Hodslavice
 kostel sv. Jiří
 Prameny Zrzávky
 Příluky
 Odry
 městské hradby
 Rybí
 Veselská rozhledna
 katovna
 Špičky
 větrný mlýn
 kostel sv. Jakuba
 kaplička
 fojtství
 Choryně
 kostel sv. Kateřiny
 Bartošovice
 Josefínin platan
 fara
 Závišice
 Kujavy
 Pustějov
 Bartošovický mlýn
 Sedlnické sněženky
 zvonice
 Knurrův dům
 Sedlnice
 Fulnek
 Bratrský sbor
 radnice
 Kladeruby
 fara
 loretánská kaple
 městské opevnění
 Panská vyhlídka
 Štramberk
 Expozice figurín
 kašna
 Skalička
 Štramberk – MPZ
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Muzeum Šipka
 Jurův kámen
 Krásno nad Bečvou
 Národní sad
 Šipka
 Skalička
 Vystrkov
 Kamenárka
 radnice
 Wesselsky mlýn
 rozhledna Bílá hora
 dům U apoštolů
 Váňův kámen
 Arnoltovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Děrné
 Nová Horka
 Pohořílky
 Zemanova kaple
 muzeum Fojtství
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Hranická propast
 Svrčov
 zvonice
 Zemanství
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Peregrina
 Hranice
 lázně
 Ústí
 radnice
 Nová synagoga
 mariánský sloup
 městské hradby
 Kelč
 Kanihůra
 Petrovice
 kostel sv. Anny
 Malhotice
 Malhotice
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Švédská skála
 Všechovice
Základní informace místa
ID místa: 11147
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama