Nevysoká obdélná pseudobarokní stavba s mírně odsazeným závěrem ve tvaru plochého segmentu oblouku postavená r. 1851. Podoba kaple ovlivněna dozvuky barokního venkovského tvarosloví. R. 2008 proběhla generální rekonstrukce spojená s obnovou podoby kaple před pol. 20. století. Cenný původní interiér.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na kapli
© Jan P. Štěpánek 09/2012
Kapli tvoří nevysoká obdélná stavba zakončená mírně odsazeným presbyteriem ve tvaru plochého segmentu oblouku. Obě boční fronty prolamuje dvojice vyšších oken zakončených obloukem. Vstupní průčelí prolamují dvojdílná vstupní vrata s půlkruhovým nadsvětlíkem. Štít s pseudobarokním tvaroslovím odděluje od spodní stavby jednoduchá římsa. Původní zdobení fasády plastickými detaily v podobě pilastrů s palmetovými hlavicemi a festony ve štítě a naddveří byly odstraněny v 60. letech 20 století. Střecha kaple je prostá, sedlová, s obloukovým závěrem. Nad hřeben střechy vystupuje drobný sanktusník s lucernou a cibulovitou střechou. Interiér kaple je zaklenut dvěma plnými poli plackové klenby do pasů a pseudoklenbou presbyteria. Nad vstupem se nachází dřevěná kruchta, nesená dvojicí dřevěných sloupů.
© Jan P. Štěpánek 02/2013 s využitím http://www.jeseniknadodrou.cz, 7.3. 2013
historie

Větší pseudobarokní kaple sv. Anny na pravém břehu potoka Teplá uprostřed vsi Hůrka, která je součástí obce Jeseník nad Odrou, byla vystavěna v r. 1851 pro obyvatele rozrůstající se vsi. Její vzhled odkazuje na dožívání navyklého barokního tvarosloví na českém a moravském venkově v 19. století. Na počátku 20. století byla v kapli instalována nová vitrážová okna odkazující na dary jednotlivých zdejších rodin. V 60. letech 20. století byla stavba nevhodně omítnuta břízolitovou omítkou, která byla odstraněna až při generální rekonstrukci v r. 2008. Tehdy získala zpět svou původní podobu a proběhla částečná výměna střechy. Rekonstrukce byla završena v r. 2012 termosanací krovů napadených dřevokazným hmyzem. Kaple patří od r. 1958 mezi chráněné nemovité kulturní památky ČR.

© Jan P. Štěpánek 02/2013 s využitím http://www.jeseniknadodrou.cz; http://monumnet.npu.cz, 7.3. 2013

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Nový Jičín  (NJ), Hůrka

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 11147
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama