Novoklasicistní vysoká obdélná zděná stavba, v průčelí s mohutným půlkruhovým výklenkem (nikou) s profilovaným štukovým rámem, uzavřenou dřevěným členěným zaskleným rámem; uvnitř obraz P. Marie. Datována do roku 1874 v obdélném vpadlém poli pod nikou. Umístěna u cesty na začátku osady od Záblatí.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 05/2022
Osada Bílá Hůrka, část obce Dříteň na katastrálním území Malešice, se nachází nad Bělohůrským rybníkem cca 3 km severozápadně od Dřítně. V minulosti se také jmenovala Velká Hůrka (lat. Horka Maior). První písemná zmínka je z roku 1352. Ves zanikla v 16. století, byla však obnovena po třicetileté válce. Malá osada má z pamětihodností kromě zmíněné výklenkové kaple ještě jednu, stavebně obdobnou výklenkovou kapli sv. Václava z roku 1874 na konci osady směrem na Malešice, zajímavý areál hřbitovního kostela sv. Štěpána s vedle stojící čtyřpatrovou zvonicí, pseudogotickou výklenkovou kapličkou Panny Marie Lurdské z roku 1891 a secesní farou. Za osadou u odbočky na Malešice stojí kříž. Prochází jí cyklotrasa č. 1101.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 23.7. 2022
popis

Novoklasicistní výklenková kaple stojí ve svahu u cesty na začátku osady od Záblatí. Její zasvěcení je neznámé. Je to vysoká obdélná zděná stavba, stojící na podestě; v jejím obdélném vpadlém poli je datace 1874. Na ní na jednoduché římse je umístěna vlastní kaple s mohutným a hlubokým půlkruhovým výklenkem (nikou) s profilovaným štukovým rámem, uzavřenou dřevěným členěným zaskleným rámem; uvnitř je obraz Panny Marie. Na korunní profilované římse je ve vrcholu nadstřešní zdobné zdivo štítu kryté prejzy (zděný nástavec se stříškou). Stavebně obdobná (pouze rozdíl v uzavření niky) a postavená ve stejném roce je výklenková kaplička sv. Václava na druhém konci osady směrem na Malešice (viz samostatné heslo).

Jaroslav Špiroch., 26.7. 2022

Komentáře

Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Malešice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16448
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama