kaple sv. Kříže

poutní místo Křížkov (Kreuzwinkl)
Poutní místo Křížkov (něm. Kreuzwinkl) bylo obnoveno obcí Hamry r. 2007. Původně tu stála kaple sv. Kříže z let 1730-1731, kterou založil a vystavěl svobodný sedlák Johann Torner. Nyní se zde nalézá obvodové zdivo zhruba do výšky 2 m, informační tabule o historii místa a 6 m vysoký dřevěný kříž.
Hlavní obrázek místa
Křížkov
© Jack 1974 06/2021
Obnovené poutní místo Křížkov (Kreuzwinkl) je dostupné po neznačené lesní silničce, na mapách označované jako Tolarská cesta, která vede lesy do Hamrů. Ta vychází od turistického rozcestí Zadní Hamry-most v údolí Úhlavy, přes nějž vede zelená značka spojující podél řeky nádraží Hamry-Hojsova Stráž se zastávkou Hojsova Stráž-Brčálník na téže trati. Poutní místo je od rozcestí vzdáleno asi 1 km.
Jiří Špaček, 17.7. 2022
popis

Poutní místo Křížkov–Kreuzwinkel bylo znovuobnoveno obcí Hamry ve spolupráci se sdružením rodáků německé národnosti Künische Gemeinde Hammern (Královská obec Hamerská) a bavorskou obcí Lam v roce 2007. Původně na tomto místě stávala mešní kaple, která byla založena a vystavěna v letech 1730–1731 svobodným sedlákem Johannem Tornerem jako prostá nevelká stavba bez vnějších ozdob v půdoryse založeném do kříže. Střed kaple tvořil čtverec s kosými rohy, k západní straně přiléhala předsíň s kruchtou. Nad vchodem byla kamenná deska se znakem a letopočtem 1731, která byla nalezena při odstraňování sutě a uložena na místě hlavního oltáře kaple. Tato deska je tesaný žulový kvádr o rozměrech 100 x 60 x 15 cm s vypouklým znakem – jednoduchou variantou erbu Krakowských z Kolowrat, svobodných pánů z Újezda. Uvnitř kaple byly tři rokokové oltáře s bohatě řezanými akantovými rozvilinami. Nad šindelovou střechou byla cibulová…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a informační tabule), 17.7. 2022

historie

Kaple sv. Kříže či filiální kostel byl postaven svobodným sedlákem Johannem Tornerem v Zadních Hamrech; stavbu kostela pravděpodobně inicioval a financoval Vilém Albrecht II. z Kolowrat. Stavba byla založena do kříže, střed půdorysu tvořil čtverec s kosými rohy, k západní straně se pojila předsíň s kruchtou oddělená od kostela polokruhovým obloukem, ostatní strany se otevíraly do polokruhových apsid. V západním průčelí byl čtyřhranný vchod, polokruhová okna byla uprostřed přepažena pilířem. Nad západním průčelím na šindelové střeše byl cibulovitý sanktusník. Nad čtverhranným vchodem v západním průčelí byl umístěn kamenný znak, jehož štít byl kolmo rozdělen na dvě půle: v pravém poli zobrazoval korunovanou orlici, v levém šikmo přepaženém jednorožce v poskoku, dole byl vepsán letopočet 1731. Jednalo se o jednoduchou variantu erbu Krakowských z Kolowrat, svobodných pánů z Újezda. V interiéru byly tři rokokové…  číst dále

Jiří Špaček podle informační tabule, 17.7. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hamry

Místa v okolí

 Bílá strž
 Šumavský orloj
 kostel sv. Wolfganga
 Pancíř
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Dešenice
 Železná Ruda
 Pajrek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 synagoga
 Javorná
 Čachrov
 Březí
 Bystřice nad Úhlavou
 Opálka
 Hořákov
 Dvořec
 kaple sv. Kříže
 židovský hřbitov
 Běšiny
 Klenová
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 sýpka
 kaple sv. Felixe
 Laka
 Nemilkov
 židovský hřbitov
 Podolí
 Kouskova Lhota
 Malonice
 Hradiště
Základní informace místa
ID místa: 16485
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama